Lastik-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu fabrikalarda çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren ve 2024 yılı ücretlerinin belirlenmesi için gerçekleştirilen Toplu İş Sözleşmeleri mart ayında da devam ediyor.

İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 1500 işçiyi ilgilendiren görüşmelerde ise Goodyear geçmiş dönemde olduğu gibi diğer fabrikalardan ayrı olarak masaya oturuyor.

Lastik-İş Sendikası ile Goodyear bugün 7. görüşme için masaya oturdu.

Anlaşmaya varılamadığı belirtilen toplantı sonrasında bazı açıklamalarda bulunan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, işverenin yüzde 69 zam teklifinde bulunduğunu ve bu teklifi kabul etmediklerini belirtti.

"ANLAŞILAN MADDE 49 OLDU"

Görüşmelerde toplam 49 maddede anlaşmaya varıldığını belirten Başkan Sarı şu ifadeleri kullandı;

Başkan Alemdar, 23 Nisan'da koltuğunu devretti Başkan Alemdar, 23 Nisan'da koltuğunu devretti

"Bugün aslında bu toplu sözleşmenin bitirilmesi iradesi ile oturulmasına rağmen maalesef anlaşamadığımız konulardan biri ücret konusu oldu. Anlaşılan 49 madde oldu. Bugün 11 tane madde geçtik. Destek de bugün 4 tane madde geçtik. Toplamda 29 tane madde geçmiş olduk.
Anlaşma sağladığımız yakacak, izin, aile, ölüm, evlenme yardımına bağlı sürekli sosyal yardımlar diye değerlendirdiğimizde üretimde aşağı yukarı geldiğimiz nokta yüzde 120 ile yüzde 300 arasında anlaşma sağlandı. Aynı şekilde destekde de aynı rakamlarda anlaşma sağlandı.

“MAALESEF YÜZDE 69'DA DURDULAR”

Fakat ücret konusunda geldikleri rakam yüzde 69 oldu. Asla kabul etmeyeceğimizi kendilerine bildirdik. Maalesef yüzde 69'da durdular. Burada bizim de tabi ki sinirimiz gerildi. Sosyal yardımlarla diğer maddelerle alakalı gelmeleri toplu sözleşmenin bitirme iradesi olarak önümüzdeki süreçte göreceğimiz en önemli kanıt olarak bakıyoruz. Bizim toplu sözleşmeyi bitirme amacımız var. Sıkıntılı bir süreç. Komplike bir toplu sözleşme yapıyoruz.
Sadece parasal konularla alakalı bir sözleşmenin olmadığını söylemek isterim. Sadece ücreti konuşmadığımızı söylemek isterim. Bizim için norm maddeler önemli. Norm maddeler dahil olmak üzere diğer maddeler de bizim için önemli”