İkinci elde rüzgar tersine döndü

2020 yılına, fiyat artışlarıyla damga vuran 2. el otomobil pazarında fiyatlar geriliyor. Fiyatlardaki bu değişimi etkileyen döviz kuru, aşılama, karantina dönemleri, tüketici ihtiyaçlarındaki önceliklerin değişimi gibi birden fazla faktör var. 

GÜNDEM 06.01.2021, 22:32
24
İkinci elde rüzgar tersine döndü

Geride bıraktığımız yıla damgasını vuran konu koşulsuz ‘corona virüsü’ salgını oldu. Salgınla birlikte herkesin yaşam tarzları, harcamaları ve ihtiyaçları kökünden değişti. Yaşanılan zorlu günlerin etkisi dünya ekonomisindeki her sektörü derinden yaraladı.

Sıkıntı içerisindeki sektörlerden biri de otomotiv… Özellikle salgının yayılmasını engellemek üzere atılan karantina adımları, üretimin ve pazarlamanın durmasıyla işler durma noktasına kadar geldi. Yavaşlayan bu temel aktiviteleri hem yeni hem de kullanılmış otomobillerin fiyatlarının artması takip etti.

2020 yılının sonuna doğru kısmen çözülen yeni otomobil tedariği ve markaların kampanyaları fiyatları direkt olarak etkileyen en önemli etkenler oldu. Peki 2021 yılında kullanılmış otomobil pazarı ve otomobil fiyatları nasıl olacak?

Sözlerine, ‘2021 yılı için bir öngörüde bulunmak gerçekten çok zor’ diyerek başlayan Indicata Satış Direktörü Aslı Göker, “İkinci el pazarını fiyat ve satış hacmi anlamında etkileyecek etkenlerden birisi markaların yeni yılda satmayı planladıkları yeni araç satışları ve bu araçlar için belirleyecekleri fiyatlama politikaları olacaktır. Genel olarak otomotiv sektöründe yılın birinci çeyreğinde markaların yeni araç üretimlerini ve tedariklerini Şubat sonu Mart başı gibi sağlamaları, ellerindeki kalan stokları bitirmeye yönelik planlamalar yapmaları nedeniyle, yeni araç satışları oldukça düşük geçer” dedi.

YILLIK SATIŞLARIN YÜZDE 19’U İLK ÇEYREKTE GERÇEKLEŞİYOR

Göker, “Son 10 yılın ortalamasına baktığımızda yıllık satış hacminin ortalama yüzde 19'u yılın ilk çeyreğinde gerçekleştiğini görüyoruz. Normal bir dönemde olsaydık yeni araç pazarındaki bu durum sebebiyle ikinci el pazarının canlı geçeceğini söyleyebilirdik. Ama sektörün gidişatını belirleyecek diğer önemli etken olan Covid-19 salgınının aşı ve yarı zamanlı kısıtlamalarla yılın ikinci çeyreğinden itibaren kontrol altına kısmen alınabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle yılın birinci çeyreğinde genel olarak otomotiv pazarının düşük seyredeceğini, fiyatlarda da çok büyük bir yükseliş görmeyeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HER ŞEY SALGININ KONTROL ALTINA ALINMASINA BAĞLI

Göker şöyle devam etti: “Ama birinci çeyrek sonrasında salgının kontrol altına alınması, ekonomik anlamda bir toparlanma sürecine girilmesi, ekonomik aktivitelerin biraz daha hızlanması, bireysel ve kurumsal taleplerin buna bağlı olarak artması sebepleriyle ikinci el satışlarının en az 2020 yılı paralelinde hatta bir miktar yukarısında gerçekleşeceğini, ikinci el araç fiyatlarında da pazara yeni sunulacak araç fiyatlarına bağlı olarak, çok volatil olmayan ama kademeli yükselecek bir fiyat yapısı olacağını öngörüyorum.”

NORMALLEŞME ADIMLARIYLA FİYATLAR YÜKSELECEKTİR

Kullanılmış otomobil pazarında kurumsal olarak faaliyet gösteren Otomerkezi’nin CEO’su Muhammed Ali Karakaş hem 2020’de 2. elde neler olduğunu hem de 2021’de neler olacağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, “Tüketici için Ocak ayının ortalarına kadar bir fırsat söz konusu. Aşılamanın başlaması, vakaların düşüşü ve buna paralel olarak hızla kısıtlamaların kaldırılması yine ikinci el araçlara olan talebin ani şekilde artmasına ve aynı şekilde fiyatların da radikal biçimde yükselmesine sebep olacaktır” dedi.

ASIM’DAN MART’A FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI

Karakaş şöyle konuştu: “2019 Kasım-2020 Mart arasında yakalanan ivmenin ardından fiyatlardaki artışın yüzde 50’leri aştığı bir yılı geride bıraktık. 2020 Kasım ortası sonrasında ise kısıtlamalar sebebiyle satış anlamında yılın en kötü dönemi geçti. Fakat 2020 yılı, şişen fiyatlar sebebiyle tüketiciye yaramadı. Tüketicinin lüks segmentte otomobile ulaşması için çok büyük bütçelere ihtiyaç var. Lüks otomobile erişme imkanı ve kabiliyeti çok zorlaştı. 2021’de bu imkan çok daha zorlu bir hal alacak gibi görünüyor.”

FİYATTAKİ GERİ ÇEKİLMELER DEVAM EDEBİLİR

arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk, Aralık ayında yaşanan düşüşün ardından 2021'in ilk günlerindeki verilere bakıldığında satışlarda henüz bir artış veya ivmelenme olduğunu söyleyemeyeceklerini kaydetti. Yılın son iki ayındaki durgunluk sonrası satışların benzer seviyelerde devam ettiğini gördüklerini belirten Çetintürk, “Ekonomideki gelişmeler, özellikle Türk Lirası'nın değer kazanmayı sürdürmesi fiyatlardaki geri çekilmenin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak rakamlar belirli seviyeleri gördüğü için, satıcı ve alıcılar düşmeye başlayan yeni fiyatlara temkinli yaklaşıyor” diyerek sözlerine başladı” diye konuştu.

Çetintürk şöyle konuştu: “Aralık ayında yaşanan düşüşün ardından 2021'in ilk günlerindeki verilere baktığımızda satışlarda henüz bir artış veya ivmelenme olduğunu söyleyemeyiz. Yılın son iki ayındaki durgunluk sonrası satışların benzer seviyelerde devam ettiğini görüyoruz. Ekonomideki gelişmeler, özellikle Türk Lirası'nın değer kazanmayı sürdürmesi fiyatlardaki geri çekilmenin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak rakamlar belirli seviyeleri gördüğü için, satıcı ve alıcılar düşmeye başlayan yeni fiyatlara temkinli yaklaşıyor.”

Çetintürk şöyle devam etti: “Markalar 2021 yılını, geçtiğimiz yıl yaşanan kayıpları geri kazanma dönemi olarak planlıyor ve özellikle bahar sonrası artış beklentilerini dile getiriyor. Ülkemizde döviz kurlarındaki düşüş ve ikinci el fiyatlarındaki geri çekilme sonrası oluşan yeni seviyeleri, alıcı ve satıcıların yavaş yavaş içselleştirmeye başladığını hissediyoruz.”

DENGE 2021 YILI İLK ÇEYREĞİNDE OTURUR

“Şubat ayı sonrası 2021 model sıfır araçların fiyatları açıklanacak ve büyük ihtimalle 2020 modellerde hem fiyat hem de koşullar itibarı ile avantajlı kampanyalar göreceğiz. Bu kampanyalar ikinci el fiyatlarına düşüş olarak yansıyabilir. Dolayısı ile ancak 2021'in ilk çeyreğinde ikinci elde fiyatların belirli bir dengeye oturmasını beklemek mümkün.”

AL SATÇILAR AZALABİLİR

“2. el otomobil alım satımı yaparak hayatını devam ettiren birçok esnafın en büyük sıkıntılarından biri, kişilerin bireysel olarak araba al sat işlemini gerçekleştirmesiydi. Bu konuyla alakalı da açıklama yapan Çetintürk, “Geçtiğimiz yıl satışlarda etkisi olan alım-satım yaparak gelir elde etme çabasındaki bireysel kullanıcı sayısının, fiyatların sakinleşmesi ile birlikte düşebileceğini söyleyebiliriz. Özellikle o yıl üretilen sıfır araçların ikinci elde ilana konulma oranındaki artış, bize bireysel kullanımın yanında al-sat yaparak kazanç sağlama amacıyla ortaya çıkan bir hacmin olduğunu gösterdi. Her ne kadar Aralık ayında hem sıfır hem de ikinci elde düşen fiyatlar gözlemlesek de genel olarak artan otomobil fiyatlarının, 2021 yılında yaşı ve km'si daha yüksek olan ikinci el araçlara olan ilgiyi artırabileceğini düşünüyoruz.”

2. el otomobil pazarında son dönemde yaşanan fiyat düşüşlerini değerlendiren sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan “Corona virüsü salgının başlamasıyla birlikte, sağlık endişelerinden kaynaklı olarak birçok insan, toplu ulaşım yerine imkânları ölçüsünde bir araç satın almaya yöneldi. Salgının etkisiyle birçok ülkede çeşitli kısıtlamalara gidilirken, büyük otomobil üreticileri de üretimlerini kısma ve hatta durdurma noktasına geldi. Bu durum sıfır araç arzında ciddi sıkıntı yaratırken, ikinci el araç piyasasındaki talebi tetikleyen ve dolayısıyla fiyatların yükselmesine sebep olan diğer bir etken oldu” diye konuştu.

FİYATLAR YENİ YILDA DA GERİLEYECEK

Erdoğan, “Ancak yaz dönemi ve sonuna doğru salgının kısmi olarak kontrol altına alınmasıyla birlikte üretimin tekrar başlamasına paralel olarak sıfır araçların daha fazla sayıda piyasaya arzı ve ikinci el araçlara yönelik artan talebin de bir dengeye oturmasıyla birlikte fiyatlarda düşüş görmeye başladık. Buna ek olarak Aralık ayı içerisinde sıfır araç kampanyalarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatların belli bir düşüş yaşanmaya başlarken, biz bu durumun yeni yılda da etkisini bir miktar sürdürmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Nitekim sahibinden.com'un Aralık ayı verileri de bu düşüşü doğrular nitelikte. Satılık araç ilan verilerinden yola çıkarak yaptığımız analizde, geçtiğimiz Kasım ayına göre fiyatlarda ortalama yüzde 1 civarında düşüş gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

ARALIK AYINDA 2. ELDE NELER OLDU?

Sahibinden.com verilerine göre Aralık ayında satılık otomobil fiyatların yüzde 1’lik bir düşüş gözlemlendi. Geride bıraktığımız yılın son ayında ilan verilen marka ve model sıralamasında lider yine değişmedi. En çok verilen otomobil ilanlarında Volkswagen Passat zirvede yer alırken onu Renault Clio ve Opel Astra takip etti.

Sitenin açıkladığı veriler ışığında en çok 2015 model otomobillerin ilanları verildi, bunu 2016 model yıllı otomobiller ve 2017 model yılına ait olanlar izledi.

Tüm ilanların yüzde 24.8’ini 50 ila 100 bin TL arasında fiyatı olan otomobiller oluşturdu.

İlan bakanlar Aralık ayında sırasıyla en çok Volkswagen, Renault, BMW, Mercedes Benz ve Opel marka otomobillerle ilgilendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sizce, Pandemi döneminde oda başkanları esnaf için yeteri kadar mücadele etti mi!
Sizce, Pandemi döneminde oda başkanları esnaf için yeteri kadar mücadele etti mi!
açık
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:10
Öğle 13:15
İkindi 15:47
Akşam 18:10
Yatsı 19:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 19 47
2. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 19 37
3. TURGUTLUSPOR 19 36
4. SAKARYASPOR A.Ş. 19 35
5. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 19 33
6. PAZARSPOR 19 33
7. KIRKLARELİSPOR 19 30
8. BODRUMSPOR A.Ş. 19 29
9. SERİK BELEDİYESPOR 19 29
10. TARSUS İDMAN YURDU 19 27
11. SİVAS BELEDİYE SPOR 19 26
12. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 19 26
13. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 19 24
14. PENDİKSPOR 19 20
15. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 19 19
16. GMG KASTAMONUSPOR 19 19
17. MAMAK FK 19 19
18. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 19 18
19. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 19 14
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 19 -1
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12