banner198

banner197

İkinci elde rüzgar tersine döndü

2020 yılına, fiyat artışlarıyla damga vuran 2. el otomobil pazarında fiyatlar geriliyor. Fiyatlardaki bu değişimi etkileyen döviz kuru, aşılama, karantina dönemleri, tüketici ihtiyaçlarındaki önceliklerin değişimi gibi birden fazla faktör var. 

GÜNDEM 06.01.2021, 22:32
36
İkinci elde rüzgar tersine döndü

Geride bıraktığımız yıla damgasını vuran konu koşulsuz ‘corona virüsü’ salgını oldu. Salgınla birlikte herkesin yaşam tarzları, harcamaları ve ihtiyaçları kökünden değişti. Yaşanılan zorlu günlerin etkisi dünya ekonomisindeki her sektörü derinden yaraladı.

Sıkıntı içerisindeki sektörlerden biri de otomotiv… Özellikle salgının yayılmasını engellemek üzere atılan karantina adımları, üretimin ve pazarlamanın durmasıyla işler durma noktasına kadar geldi. Yavaşlayan bu temel aktiviteleri hem yeni hem de kullanılmış otomobillerin fiyatlarının artması takip etti.

2020 yılının sonuna doğru kısmen çözülen yeni otomobil tedariği ve markaların kampanyaları fiyatları direkt olarak etkileyen en önemli etkenler oldu. Peki 2021 yılında kullanılmış otomobil pazarı ve otomobil fiyatları nasıl olacak?

Sözlerine, ‘2021 yılı için bir öngörüde bulunmak gerçekten çok zor’ diyerek başlayan Indicata Satış Direktörü Aslı Göker, “İkinci el pazarını fiyat ve satış hacmi anlamında etkileyecek etkenlerden birisi markaların yeni yılda satmayı planladıkları yeni araç satışları ve bu araçlar için belirleyecekleri fiyatlama politikaları olacaktır. Genel olarak otomotiv sektöründe yılın birinci çeyreğinde markaların yeni araç üretimlerini ve tedariklerini Şubat sonu Mart başı gibi sağlamaları, ellerindeki kalan stokları bitirmeye yönelik planlamalar yapmaları nedeniyle, yeni araç satışları oldukça düşük geçer” dedi.

YILLIK SATIŞLARIN YÜZDE 19’U İLK ÇEYREKTE GERÇEKLEŞİYOR

Göker, “Son 10 yılın ortalamasına baktığımızda yıllık satış hacminin ortalama yüzde 19'u yılın ilk çeyreğinde gerçekleştiğini görüyoruz. Normal bir dönemde olsaydık yeni araç pazarındaki bu durum sebebiyle ikinci el pazarının canlı geçeceğini söyleyebilirdik. Ama sektörün gidişatını belirleyecek diğer önemli etken olan Covid-19 salgınının aşı ve yarı zamanlı kısıtlamalarla yılın ikinci çeyreğinden itibaren kontrol altına kısmen alınabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle yılın birinci çeyreğinde genel olarak otomotiv pazarının düşük seyredeceğini, fiyatlarda da çok büyük bir yükseliş görmeyeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HER ŞEY SALGININ KONTROL ALTINA ALINMASINA BAĞLI

Göker şöyle devam etti: “Ama birinci çeyrek sonrasında salgının kontrol altına alınması, ekonomik anlamda bir toparlanma sürecine girilmesi, ekonomik aktivitelerin biraz daha hızlanması, bireysel ve kurumsal taleplerin buna bağlı olarak artması sebepleriyle ikinci el satışlarının en az 2020 yılı paralelinde hatta bir miktar yukarısında gerçekleşeceğini, ikinci el araç fiyatlarında da pazara yeni sunulacak araç fiyatlarına bağlı olarak, çok volatil olmayan ama kademeli yükselecek bir fiyat yapısı olacağını öngörüyorum.”

NORMALLEŞME ADIMLARIYLA FİYATLAR YÜKSELECEKTİR

Kullanılmış otomobil pazarında kurumsal olarak faaliyet gösteren Otomerkezi’nin CEO’su Muhammed Ali Karakaş hem 2020’de 2. elde neler olduğunu hem de 2021’de neler olacağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, “Tüketici için Ocak ayının ortalarına kadar bir fırsat söz konusu. Aşılamanın başlaması, vakaların düşüşü ve buna paralel olarak hızla kısıtlamaların kaldırılması yine ikinci el araçlara olan talebin ani şekilde artmasına ve aynı şekilde fiyatların da radikal biçimde yükselmesine sebep olacaktır” dedi.

ASIM’DAN MART’A FİYATLAR YÜZDE 50 ARTTI

Karakaş şöyle konuştu: “2019 Kasım-2020 Mart arasında yakalanan ivmenin ardından fiyatlardaki artışın yüzde 50’leri aştığı bir yılı geride bıraktık. 2020 Kasım ortası sonrasında ise kısıtlamalar sebebiyle satış anlamında yılın en kötü dönemi geçti. Fakat 2020 yılı, şişen fiyatlar sebebiyle tüketiciye yaramadı. Tüketicinin lüks segmentte otomobile ulaşması için çok büyük bütçelere ihtiyaç var. Lüks otomobile erişme imkanı ve kabiliyeti çok zorlaştı. 2021’de bu imkan çok daha zorlu bir hal alacak gibi görünüyor.”

FİYATTAKİ GERİ ÇEKİLMELER DEVAM EDEBİLİR

arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk, Aralık ayında yaşanan düşüşün ardından 2021'in ilk günlerindeki verilere bakıldığında satışlarda henüz bir artış veya ivmelenme olduğunu söyleyemeyeceklerini kaydetti. Yılın son iki ayındaki durgunluk sonrası satışların benzer seviyelerde devam ettiğini gördüklerini belirten Çetintürk, “Ekonomideki gelişmeler, özellikle Türk Lirası'nın değer kazanmayı sürdürmesi fiyatlardaki geri çekilmenin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak rakamlar belirli seviyeleri gördüğü için, satıcı ve alıcılar düşmeye başlayan yeni fiyatlara temkinli yaklaşıyor” diyerek sözlerine başladı” diye konuştu.

Çetintürk şöyle konuştu: “Aralık ayında yaşanan düşüşün ardından 2021'in ilk günlerindeki verilere baktığımızda satışlarda henüz bir artış veya ivmelenme olduğunu söyleyemeyiz. Yılın son iki ayındaki durgunluk sonrası satışların benzer seviyelerde devam ettiğini görüyoruz. Ekonomideki gelişmeler, özellikle Türk Lirası'nın değer kazanmayı sürdürmesi fiyatlardaki geri çekilmenin devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak rakamlar belirli seviyeleri gördüğü için, satıcı ve alıcılar düşmeye başlayan yeni fiyatlara temkinli yaklaşıyor.”

Çetintürk şöyle devam etti: “Markalar 2021 yılını, geçtiğimiz yıl yaşanan kayıpları geri kazanma dönemi olarak planlıyor ve özellikle bahar sonrası artış beklentilerini dile getiriyor. Ülkemizde döviz kurlarındaki düşüş ve ikinci el fiyatlarındaki geri çekilme sonrası oluşan yeni seviyeleri, alıcı ve satıcıların yavaş yavaş içselleştirmeye başladığını hissediyoruz.”

DENGE 2021 YILI İLK ÇEYREĞİNDE OTURUR

“Şubat ayı sonrası 2021 model sıfır araçların fiyatları açıklanacak ve büyük ihtimalle 2020 modellerde hem fiyat hem de koşullar itibarı ile avantajlı kampanyalar göreceğiz. Bu kampanyalar ikinci el fiyatlarına düşüş olarak yansıyabilir. Dolayısı ile ancak 2021'in ilk çeyreğinde ikinci elde fiyatların belirli bir dengeye oturmasını beklemek mümkün.”

AL SATÇILAR AZALABİLİR

“2. el otomobil alım satımı yaparak hayatını devam ettiren birçok esnafın en büyük sıkıntılarından biri, kişilerin bireysel olarak araba al sat işlemini gerçekleştirmesiydi. Bu konuyla alakalı da açıklama yapan Çetintürk, “Geçtiğimiz yıl satışlarda etkisi olan alım-satım yaparak gelir elde etme çabasındaki bireysel kullanıcı sayısının, fiyatların sakinleşmesi ile birlikte düşebileceğini söyleyebiliriz. Özellikle o yıl üretilen sıfır araçların ikinci elde ilana konulma oranındaki artış, bize bireysel kullanımın yanında al-sat yaparak kazanç sağlama amacıyla ortaya çıkan bir hacmin olduğunu gösterdi. Her ne kadar Aralık ayında hem sıfır hem de ikinci elde düşen fiyatlar gözlemlesek de genel olarak artan otomobil fiyatlarının, 2021 yılında yaşı ve km'si daha yüksek olan ikinci el araçlara olan ilgiyi artırabileceğini düşünüyoruz.”

2. el otomobil pazarında son dönemde yaşanan fiyat düşüşlerini değerlendiren sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan “Corona virüsü salgının başlamasıyla birlikte, sağlık endişelerinden kaynaklı olarak birçok insan, toplu ulaşım yerine imkânları ölçüsünde bir araç satın almaya yöneldi. Salgının etkisiyle birçok ülkede çeşitli kısıtlamalara gidilirken, büyük otomobil üreticileri de üretimlerini kısma ve hatta durdurma noktasına geldi. Bu durum sıfır araç arzında ciddi sıkıntı yaratırken, ikinci el araç piyasasındaki talebi tetikleyen ve dolayısıyla fiyatların yükselmesine sebep olan diğer bir etken oldu” diye konuştu.

FİYATLAR YENİ YILDA DA GERİLEYECEK

Erdoğan, “Ancak yaz dönemi ve sonuna doğru salgının kısmi olarak kontrol altına alınmasıyla birlikte üretimin tekrar başlamasına paralel olarak sıfır araçların daha fazla sayıda piyasaya arzı ve ikinci el araçlara yönelik artan talebin de bir dengeye oturmasıyla birlikte fiyatlarda düşüş görmeye başladık. Buna ek olarak Aralık ayı içerisinde sıfır araç kampanyalarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatların belli bir düşüş yaşanmaya başlarken, biz bu durumun yeni yılda da etkisini bir miktar sürdürmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Nitekim sahibinden.com'un Aralık ayı verileri de bu düşüşü doğrular nitelikte. Satılık araç ilan verilerinden yola çıkarak yaptığımız analizde, geçtiğimiz Kasım ayına göre fiyatlarda ortalama yüzde 1 civarında düşüş gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

ARALIK AYINDA 2. ELDE NELER OLDU?

Sahibinden.com verilerine göre Aralık ayında satılık otomobil fiyatların yüzde 1’lik bir düşüş gözlemlendi. Geride bıraktığımız yılın son ayında ilan verilen marka ve model sıralamasında lider yine değişmedi. En çok verilen otomobil ilanlarında Volkswagen Passat zirvede yer alırken onu Renault Clio ve Opel Astra takip etti.

Sitenin açıkladığı veriler ışığında en çok 2015 model otomobillerin ilanları verildi, bunu 2016 model yıllı otomobiller ve 2017 model yılına ait olanlar izledi.

Tüm ilanların yüzde 24.8’ini 50 ila 100 bin TL arasında fiyatı olan otomobiller oluşturdu.

İlan bakanlar Aralık ayında sırasıyla en çok Volkswagen, Renault, BMW, Mercedes Benz ve Opel marka otomobillerle ilgilendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SEDAŞ'tan memnun musunuz!
SEDAŞ'tan memnun musunuz!
29°
açık
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:22
Güneş 05:21
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:41
Yatsı 22:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30