Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü kullanımının arttığını hatırlatarak riskler karşısında vatandaşı uyardı.

Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Aytaç Boz, güneşin etkisini artırdığı aylara girmekle beraber vatandaşın güneş gözlüğüne ilgisinin arttığını ifade etti. Güneş gözlüğü kullanımının her geçen gün arttığını söyleyen Boz; ”Toplumda gözlük kullanım oranlarında yaşanan artış yaz aylarıyla birlikte kendisini güneş gözlüğü olarak öne çıkartıyor. Bu tablo karşısında mesleği göz sağlığı ile alakalı olan, göz hekimleri, optisyenler ve gözlükçüler olarak sevinmemiz gerekirken detaylıca incelediğimizde üzüntü duyuyoruz. Çünkü toplumun büyük bir kesimi imitasyon ve sahte gözlükleri tercih ediyor.” dedi.

thumbnail_3-Başkan- Aytaç Boz-1

Sağlıklı yaşlanmak için yürüyüşü ihmal etmeyin Sağlıklı yaşlanmak için yürüyüşü ihmal etmeyin

Göze en büyük zararı imitasyon ürünlerin verdiğini hatırlatan Başkan Boz, ”Merdiven altı diye tabir ettiğimiz ve ucuzluk pazarı, market, takı dükkânı gibi yerlerde satılan imitasyon gözlükler her ne kadar güneş gözlüğü adıyla satılsa da aslında göz düşmanı gözlüklerdir. Bu tip gözlüklerin kullanımları sonucu kısa vadede uykusuzluk, göz kızarması, göz kuruluğu, göz kaslarının az ya da aşırı çalışması; uzun vadede ise görme kayıpları, katarakt, göz değerlerinde değişim gibi olumsuz etkileri defalarca gözlemlenmiştir.” dedi.

GÖZ VE GÖRME ARAÇLARI OPTİKTEN ALINMALIDIR

Her türlü görme aracında olduğu gibi güneş gözlüğü alırken de optik müesseseden alınması gerektiğini söyleyen Başkan Boz optik dükkânların senede iki defa Sağlık Bakanlığı yetkililerince denetlendiğini de vurguladı. Gerçek gözlük ile sahte gözlük ayrımı yapmanın çok zor olduğunu ve ancak bir uzman tarafından ayırt edilebileceğini söyleyen Başkan Boz; “Vatandaşlarımız gözlük alışverişi yaparken herhangi bir optik müesseseye giderek gönül rahatlığı ile uzman optisyen arkadaşlarımızla birlikte doğru gözlük seçimi yaparak alışveriş yapabilirler. Optik gözlük, lens, güneş gözlüğü gibi görme araçları yalnızca optik müesseselerden alınmalıdır. Optik müesseselerde bulunan uzman optisyenler, mesleğinize, günlük aktivitelerinize, gözlük kullanım amacınıza göre ve yüz şeklinize yakışacak en sağlıklı çerçeve ve cam kombinasyonunu sizlere önereceklerdir.” dedi.

Stylish Sun Glasses Store Logo