Halk54 Panorama, haftaya damgasını vuranları belirlemeye devam ediyor. Bu kapsamda bu haftanın başkanı, karizması, bürokratı ve siyasetçisi Halk54 Panorama'da paylaşıldı. İşte bu haftanın enleri...

Haftanın Karizması
Ekrem Yüce
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı

31 Mart 2019 yerel seçimleriyle birlikte makamına oturan ve o günden sonra gece gündüz demeden 7/24 anlayışıyla sahada çalışan, Sakarya’nın 16 ilçesinde SASKİ aracılığıyla alt yapının yanı sıra içmesuyu ve üst yapıya yapılan hizmetlerle farkını ortaya koyan, ülke genelinde ses getiren hayli geniş alandaki tarım çalışmalarıyla takip edilmeye başlanan, SGK Köprülü Kavşağı ile yılların sorununa neşter vuran, Pandemi boyunca vatandaşa sağlanan destek ve hizmetle takdir toplayan, yeni otoban girişiyle birlikte şehre büyük avantaj sağlayan ve 3 yılda 3 milyarlık yatırımla birlikte 100’e yakın projeye imza atan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce bu haftanın karizması oldu. 


Haftanın Başkanı
Mutlu Işıksu
Adapazarı Belediye Başkanı

Şehrin kalbinde bulunan ve aslında her biri ayrı proje çalışması gerektiren Hilmi Kayın İş Merkezi, Adapazarı Belediyesi yanında bulunan Vergi Dairesi Binası ve üçgen binanın yıkımı, şehrin büyük sorunlarından birisi olan otopark sorununu ve en önemlisi 1. derecede deprem bölgesi olan Adapazarı’nda 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi öncesinde ve sonrasında çok konuşulmasına rağmen hiçbir zaman hayata geçirilemeyen yerinde dönüşümle kentsel dönüşüme ilk kazmayı vuran, şehre katacağı artıları saymakla bitmeyecek “Ada Hayat” projesi için startı veren Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu zirvenin açık ara ve rakipsiz sahibi oldu. 

Haftanın Siyasetçisi
Halil Buğaçayır
BBP Serdivan İlçe Başkanı

Haftanın en iyilerini konuk ettiğimiz Halk54 Panorama da son aylarda sahadaki performansıyla dikkat çeken Büyük Birlik Partisi (BBP) Serdivan İlçe Başkanı Halil Buğaçayır var. İş dünyasının yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetleriyle de  dikkat çeken bir isim olan Başkan Buğaçayır ülkenin hızla seçime doğru yol aldığı şu günlerde ekibiyle birlikte sahada aktif çalışmalar yapıyor. Bir çok partinin ilçe başkanı makam koltuğunu beklediği şu günlerde sahada fırtına gibi esen Büyük Birlik Partisi (BBP) Serdivan İlçe Başkanı Halil Buğaçayır çalışkanlığı ve halkla olan sıcak diyaloğuyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Avukatı
Av. Gamze Zehir

Haftanın en iyilerini konuk ettiğimiz Halk54 Panorama’da bugün genç, dinamik ve idealist bir hukukçu olan Av. Gamze Zehir ile birlikteyiz. Okuldan mezun olup stajını tamamladıktan sonra mesleğe sıkı bir başlangıç yapan ve dur, durak bilmeden dava dosyaları arasında başını kaşıyacak zaman bile olmadan çok çalışan Avukat Gamze Zehir başarı basamaklarını emin adımlarla çıkıyor. Müvekkillerinin haklarını savunmak için dosya üzerinde davalarına sıkı bir şekilde hazırlanan Av. Gamze Zehir işindeki titizliği, mesleğine olan aşkı, genç yaşına rağmen elde ettiği kariyer ve başarılarıyla bu haftanın en iyisi oldu.  

Haftanın Muhtarı
Ahmet Sakarya 
Kaynarca Küçükkışla Mahalle Muhtarı

En iyilerin adresi olan Halk54 Panorama da bu hafta yine çalışkan bir isimle, Kaynarca Küçükkışla Mahallesi Muhtarı olan Ahmet Sakarya ile birlikteyiz. Aynı zamanda Kaynarca Tarım Kredi Kooperatifi Başkanlığı’nı da yapan Ahmet Sakarya, doğal güzellikleri, mutlu ve huzurlu  sakinleri bulunan Küçükkışla Mahallesi’ne hizmet getirmek için gecesini gündüzüne katan bir isim olarak dikkat çekiyor. Mahallenin sıkıntı ve sorunlarını iyi bilen ve bunların aşılması noktasında kurum ve kuruluşlar arasında mekik dokuyan Ahmet Sakarya, bitmek tükenmeyen hizmet aşkı ve son aylardaki performansıyla bu haftanın en iyisi oldu.

Haftanın Emeklisi
Mustafa Aydın
Din Adamı

Sakarya’nın en bilinen, en aktif, en sevilen, en saygın, en efendi din adamları arasında olan, verdiği vaazlar nedeniyle zaman, zaman mercek altına alınan, cemaatin yanı sıra gençlerle kurduğu sıcak diyalogla insanları camiye alışmasına vesile olan Adapazarı Orhan Camii’nin imamı Mustafa Aydın geçtiğimiz günlerde emekli oldu. Mütevazi kişiliği ve adamlığıyla her zaman kalplerde yer bulan Mustafa hoca emekli olduktan sonra gönlünce yaşamaya başladığı emekliliğin keyfini çıkartmasıyla bu haftanın en keyifli emeklisi oldu. 

Haftanın Doktoru
OP. Dr. Jülide Acet
Özel Bilge Hastanesi

Haftanın en iyilerinde mesleğine aşık bir isim olan Özel Bilge Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünün çalışkan ismi Operatör Doktor Jülide Acet var. Sakarya’nın önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Özel Bilge Hastanesi’nde ekibiyle birlikte kendisine sağlık bulmak için başvuran hastalarıyla yakından ilgilenen, teşhisten tedaviye geçen zaman diliminde hastalarıyla bir aile gibi bağ kuran Op. Dr. Jülide Acet mesleğindeki başarıları, en küçük ayrıntıya bile büyük önem vererek yaptığı araştırmalar ve çalışkanlığıyla bu haftanın doktoru oldu. 

Haftanın Muhabiri
Ahmet Can Şahinkaya
TV 264 Televizyonu

Haftanın enlerinde genç, dinamik ve idealist bir muhabirle birlikteyiz. Sakarya’nın tek uydu televizyonu olan TV 264’ün fırtına gibi esen ismi Ahmet Can Şahinkaya son aylarda yaptığı özel haberlerin yanı sıra gündeme damgasını vuran haberleriyle farkını ortaya koyuyor. Sektörde yoluna emin adımlarla ilerleyen efendi ve çalışkan bir isim olan Ahmet Can Şahinkaya haberlerinde her zaman dikkat ettiği 5-N 1-K kriterleri, mesleğe olan aşkı, performansı ve gündem olan haber dosyalarıyla bu haftanın en iyisi oldu.

Haftanın Çalışkanı
Öner Dağlıoğlu

Haftanın enlerinde yıllardır durmadan, usanmadan, yılmadan sahada bulunan Öner Dağlıoğlu ile birlikteyiz. Türkiye’nin mutfak sektöründeki devlerinin bölge satış sorumlusu olan ve bu alanda Sakarya’nın yanı sıra Marmara bölgesinde ‘Üstat’ namıyla tanımıyla tanınan Ömer Dağlıoğlu işinin zirvesinde bulunuyor. Mütevazi ve çalışkanlığıyla dikkat çeken ve durgun piyasalara rağmen girişimleriyle takdir kazanan Öner Dağlıoğlu performansı ve tecrübesiyle bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Sanatçısı
Oflu Kadir
Kadir Öztürk

Haftanın enlerini konuk ettiğimiz Halk54 Panorama da Karadeniz’in güçlü sesi Oflu Kadir ile birlikteyiz. Hayranlarının Oflu Kadir olarak tanıdığı Kadir Öztürk, Karadeniz Müziği’nin  yıllardır sahnede aranan ismi olmasının yanı sıra efendiliği ve mütevazi kişiliği, dost canlısı yapısıyla sanat dünyasının da takdir ettiği sanatçılar arasında bulunuyor. Ülkenin birçok yerinde sahne alan ve söylediği hit parçalarla hayranlarının gönlünde taht kuran Oflu Kadir, güçlü sesi, sahneye olan hakimiyeti ve mükemmel performansıyla bu hafta zirvenin sahibi oldu.  


BİZ ONLARI UNUTMADIK

Yaşar Yılmaz

Sakarya basınının emektar isimlerinden olan, yazdığı köşe yazılarının yanı sıra yaptığı sayfa grafikleriyle adından söz ettiren gazeteci Yaşar Yılmaz’ı biz unutmadık. Yaşar Yılmaz’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 


Nuri Haşmenoğlu

AK Parti Karasu İl Genel Meclisi Üyesi olan ve her toplantıda söz aldıktan sonra önerge veren Karasu’nun önde gelen ve sevilen ismi Nuri Haşmenoğlu’nu biz unutmadık. Nuri Haşmenoğlu’na bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 

Adnan Bülbül

Sakarya iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan ve 1990’lı yıllarda kentte ciddi yatırımlar yapan iş insanı Adnan Bülbül’ü biz unutmadık. Adnan Bülbül’ü bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 


HEEY GİDİ GÜNLER HEY

O günlerde Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için  Abdullah Gül Başbakan seçildi. Bu gelişmeyle birlikte AK Parti işe hızla koyulduğu dönemlerde Sakarya siyaseti de hayli hareketli günler yaşıyordu. Dönemin Erenler Belediye Başkanlığı’nı yapan Ekrem Yüce, dönemin Akyazı Belediye Başkanlığını yapan Recep Yıldırım şehirde etkin görev yapan isimlerdi. İşte o günlerde zaman, zaman Sakarya’ya gelen Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan parti kurmaylarını toplayıp gelişmeler hakkında istişare yapardı. Yine öyle bir günde usta deklanşör Hüseyin Cumalı’nın objektiflerine yansıyan karede Abdullah Gül ile Recep Yıldırım, Ekrem Yüce ile Recep Tayyip Erdoğan’ın bu karesi o günlerde çok ama çok konuşmuştu. Şimdi bu kareye bakıp da ‘heey gidi günler hey, ne günlerdi o günler’ dememek mümkün mü!

İşte Halk54 Panorama'da bu haftanın enleri! İşte Halk54 Panorama'da bu haftanın enleri!

Siyasi yasaklı olan Recep Tayyip Erdoğan zor günleri geride bıraktı ve girdiği seçimde sandıktan Başbakan olarak çıktı. Sakarya’dan ciddi oy alan dönemin Başbakanı Erdoğan yine bir Sakarya gezisinde Akyazı’nın yetiştirdiği değerler olan dönemin AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım ve dönemin Akyazı Belediye Başkanı olan merhum Yaşar Yazıcı ile birlikte objektiflere işte bu pozu verdi. Şimdi bu kareye bakıp kim ne der bilmeyiz ama bizler “heey gidi günler hey” demekten kendimizi alamadık.

Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği Müdürlüğü’nde Bölge Müdür Yardımcısı olan Ekrem Çoruhlu Akyazı’nın yanı sıra Sakarya’nın da sayılan ve sevilen bir ismiydi. Uzun yıllar Kooperatif bünyesinde birçok hizmete imza atan Erkem Çoruhlu zaman, zaman çiftçilerle, tarımla ilgili sektörle ve sosyal-kültürel faaliyetlerde farkını ortaya koyardı. Akyazı’nın yetiştirdiği değerli isimlerden olan Çoruhlu’nun yıllar önce bir toplantı da çekilen bu fotoğrafına bakıp da “heey gidi günler hey” dememek hiç olur mu!

İşte size ‘ne günlerdi’ dedirtecek bir kareyle birlikteyiz. Sakarya Sanayici ve İşadamları Derneği (SASİAD) eski ve merhum başkanı Nedim Öziş verdiği bir yemekte dönemin Sakarya Valisi Gökhan Aydıner, dönemin Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran, dönemin Garnizon Komutanı Tuğgeneral Saldıray Berk, dönemin Sakarya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İsmail Çallı, dönemin Sakarya Barosu Başkanı Avni Akran, dönemin Sakarya İl Emniyet Müdürü Eriş Kızıldağ, dönemin Sakarya İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Tanyeri, SATSO eski Başkanı Erol Öztürk. SATSO, eski Meclis Başkanı Avni Gürkan, Adapazarı Eski Belediye Başkanı Ünal dönemin Sakarya Emlakçılar Odası Başkanı Keramettin Uçak, iş insanı Abdullah Uçak, Ozan, Adapazarı Belediyesi eski Başkan yardımcısı Cevat Sarıgüzel ve iş dünyasını ağırladı. Şimdi böylesine önemli isimlerin bulunduğu kareye bakıp da “heey gidi günler hey” denmez mi!

Asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında ilk etap da Dağdibi Mahallesi’nde bulunan ve o günlerde boş olan Keresteciler Sanayi Sitesi’nde “Emirdağ Çadır Kenti” kuruldu. Sakaryalı depremzedeler için kurulan bu çadır kentte depremi yaşamayan ve fırsatçılık yapmak için Sakarya dışından bazı ailelerin yerleşmesiyle sıkıntı yaşandı. Yaşanan sıkıntı büyüyünce basın mensuplarına nüfus cüzdanlarını gösteren Sakaryalı depremzedeler, “Biz bu toprakların insanıyız ve depremi yaşadık. Depremi yaşamayıp, buraya fırsatçılık yapmak için gelenleri istemiyoruz” diyerek eylem yaptı. Usta deklanşör Hüseyin Cumalı’nın objektiflerine yansıyan bu kare mazide kalsa da “heey gidi günler hey” dememek mümkün mü!


NOSTALJİ VAPURU

Sakarya’nın önde gelen kadın gazetecileri Gonca Gürgen, Zerrin Çağlayan Anıl, Funda Deryaoğlu (Arslan) , Ayşen Kolçak, Saadet Burhanoğlu ve dostları İnci Öziş bir etkinlikte Hilmi Kayın İş Merkezi üzerinde bulunan düğün salonunda bir araya geldi. Gazeteci Hüseyin Cumalı’nın objektifine yansıyan bu güzel ve özel kare insanı alıp güzel hatıralara gösürürken, böylesine özel bir kareyi Halk54 Nostalji Vapuru’nun nadide bir köşesine astık.

Adapazarı Belediyesi eski Başkanı Ünal Ozan ile CHP Sakarya eski Başkanı Osman Nuri Zengin elektriklerin kesildiği bir anda yakılan mumda sohbet ederlerken Hüseyin Cumalı’nın objektifine böyle yakalandı. Güzel dostlukların, anlamlı sohbetlerin yapıldığı o günlerde çekilen bu kareyi biz de Nostalji Vapuru’nun kaptan köşküne astık.

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı rahmetli Necdet Güngörsün’ün geleneksel hale getirdiği iftar davetinde Murat Uygun, Sinan Sarı, Hasan Coşkun, Mustafa Gümüşel, Ferruh Bulut, Cevdet Güngör, Hasan Tufan, Muzaffer Aras ve Salim Özyılmaz aynı masayı paylaştı. Usta deklanşör Hüseyin Cumalı’nın objektifine yansıyan o güzel iftar yemeğine katılan ve aramızdan ayrılan Ferruh Bulut ile Hasan Tufan’a bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken bu güzel kareyi de Nostalji Vapuru’na astık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün sevilen ve sayılan ismi Ömer Baş’ın birlikte çektirdiği güzel bir fotoğrafla birlikteyiz. Vatandaşa hizmet için çok çalışan isimler arasında bulunan SASKİ’nin efendi isminin bu karesine de Nostalji Vapuru’na astık.

Gazeteciler Zafer Tokuş, Aziz Güvener, Kaan Gümüşel ve Hüseyin Cumalı güzel bir davette bir araya geldi. Her zaman olduğu gibi Cumalı-Tokuş gerginliklerinin yaşandığı gecenin sonunda ise dostlar neşe içinde evlerinin yolunu tutarken bizde bu kareyi Nostalji Vapuru’na astık.  


HAFTANIN DUVAR YAZISI

Bir erkek bir kızı evine
bıraktıktan sonra arkasından
seyir ediyorsa aşıktır.
Ya da pantolonun
markasını merak
etmiş olabilir…