Her hafta haftaya damgasını vuranları belirleyen ve büyük beğeni toplayan Halk54 Panorama, bu haftanın karizmasını, başkanını, siyasetçisini ve iş insanını belirledi. İşte bu haftaya damgasını vuranlar...

Haftanın Karizması
Altay Akbıyık
İş İnsanı

İnsanoğlunun “insanlık” sınavı verdiği Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın girişimleriyle Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen yetim çocuklara Sakarya Ottoman Otel’in kapılarını açan, yetim çocukların sorun ve sıkıntılarıyla yakından ilgilenen, Ukraynalı çocuklar ile bakıcılarının rahat etmesi için Ottoman Otel’e başka müşteri almayan, Türk dostluğunu, misafirperverliğini bir kez daha dünyaya gösteren iş insanı Altay Akbıyık bu haftanın karizması oldu. 

Haftanın Başkanı
İbrahim Pilavcı
Taraklı Belediye Başkanı

Haftanın enlerinin konuk olduğu Halk54 Panoramada bu hafta Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı konuğumuz oldu. Dünyadaki ‘Sakin Şehir’ arasında olan, tarihi ve kültürel mirasıyla ülke çapında dikkat çeken, doğal ve organik ürünleriyle bölgenin parlayan yıldızı olan, sakin ve mütevazi halkıyla dikkat çeken Taraklı’nın başındaki isim olan Başkan İbrahim Pilavcı bahar mevsimi gelmesiyle birlikte ilçede çalışmalara ağırlık verdi. Ekibiyle birlikte sahada bulunan Başkan İbrahim Pilavcı son aylardaki başarılı çıkışı, çalışkanlığı ve ilçenin sıkıntıları aşılması noktasında gösterdiği çabayla bu haftanın en iyisi oldu.

Haftanın Siyasetçisi
Serdip Dokumacı
İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı

Haftanın enlerini konuk ettiğimiz Halk54 Panoramada İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı Av. Serdip dokumacı ile birlikteyiz. İYİ Parti’nin Sakarya’daki A takımında yer alan ve ekibiyle birlikte Pandemi dönemi dahil sürekli sahada bulunan Av. Serdip Dokumacı, Türkiye’nin hızla seçime doğru yol aldığı şu günlerde ekip arkadaşlarıyla birlikte sahada halkın sorunlarıyla dertlenmeye devam ediyor. Gece gündüz demeden partisine yeni üyeler kazandırmak için çalışan ve bu yönde önemli başarılara imza atan İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı Serdip Dokumacı çalışkanlığı, mütevazi kişiliği ve yapıcı siyasetiyle bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın İş İnsanı
Serdar Hamarat 
Hamarat Kuyumculuk

Haftanın enlerini seçtiğimiz Halk54 Panorama da Sakarya ekonomisinin dinamiklerinde Hamarat Kuyumculuk sahibi iş insanı Serdar Hamarat ile birlikteyiz. Sakarya’nın güvenilir ve müteşebbis sarrafları arasında bulunan genç iş insanı Serdar Hamarat yaptığı atılımlar ve yatırımlarla sektörde adından söz ettiriyor. Mütevazi kişiliği, çalışkan ve dürüst kişiliği, özellikle altın piyasasında çok önemli olan “güven” veren karakteri ve son aylarda yaptığı önemli ekonomik yatırımlarıyla birlikte Serdar Hamarat bu haftanın rakipsiz iş insanı oldu. 

Haftanın Muhtarı
Metin Küçükkalfa
Adapazarı Bileciler Mahalle Muhtarı

Gözden kaçırmayın

Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da bu haftanın enleri... Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da bu haftanın enleri...

Başarılı ve çalışkan muhtarların buluştuğu Halk54 Panorama da bu hafta yine ‘Halka Hizmet Hakka Hizmet’ anlayışıyla oturduğu yerde değil sahada çalışan Adapazarı Bileciler Mahallesi Muhtarı Metin Küçükkalfa ile birlikteyiz. Mahalle sakinlerinin tam 4 dönemdir oy verdiği ve sandıktan çıkan muhtar Metin Küçükkalfa mahallesine konak, Kuran Kursu, Kanalizasyon başta olmak üzere alt yapı, mera ıslağı gibi birçok hizmetin gelmesinde öncülük yaptı. Mahalle sakinlerinin sıkıntı ve sorunlarını yerinde dinleyen ve çözüm odaklı çalışmalarıyla takdir toplayan muhtar Metin Küçükkalfa çalışkanlığıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Hayırseveri
Murat Uygun
Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkan Vekili

O bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif gelmesiyle birlikte gazeteci Murat Uygun kesenin ağzını açtı. Fakir fukaranın yanı sıra gazeteci dostlarına da iftar veren Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkan Vekili Murat Uygun her akşam bir gruba iftar vermeye devam ediyor. Son olarak yakın dostlarını ünlü bir otelde ağırlayan Murat Uygun yaptığı fakir babalığı, bonkörlüğü, elinin açıklığıyla bu haftanın en hayırseveri oldu. 

Haftanın Doktoru
Op. Dr. Yusuf Türk
Özel Adatıp Hastanesi

Her hafta büyük ilgiyle izlenen ve takip edilen Halk54 Panorama’ya bu hafta Özel Adatıp Hastanesi’nin çalışkan isimlerinden olan operatör doktor Yusuf Türk konuk oldu. Özel Adatıp Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimlerinden olan operatör doktor Yusuf Türk tıp dünyasında başarılı operasyonlarıyla tanınıyor. Mesleğine aşık olan sağlık kahramanları arasında bulunan Op. Dr. Yusuf Türk hastaları ve hasta yakınlarıyla kurduğu sıcak diyalog, çalışkanlığı, mütevazi kişiliği ve son aylardaki performansıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Mutlusu
Gamze Kayaoğlu
Miza Kafe

Haftanın enlerinde Gamze Kayaoğlu ile birlikteyiz. İçine adım attığınız andan itibaren tarih ve antik eserle buluştuğunuz, kahvenizi yudumlarken mistik bir ortamın sizi büyülediği, ev yapımı pastaların sizi çocukluk yıllarına götürdüğü Miza Kafe’nin sahibi Gamze Kayaoğlu sır gibi sakladığı yaş gününü yakın dostları ve arkadaşlarıyla kutladı. Her arkadaşının ayrı ayrı getirdiği pastaları büyük bir keyifle kesen, hediye paketlerini ise açmaktan parmakları şişen Gamze Kayaoğlu unutamayacağı bir yaş günü geçirirken yaşadığı mutlulukla da bu haftanın en mutlusu oldu. 

Haftanın Çalışkanı 
İlknur Demir
Özel Adatıp Hastanesi

Haftanın en iyilerinin buluştuğu Halk54 Panoramada bu Özel Adatıp Hastanesi’nin başarılı ismi İlknur Demir’i konuk ettik. Sakarya’nın başarılı ekibinin buluştuğu Özel Adatıp Hastanesi’nde Hasta Hizmetleri Süreç Sorumlusu olan İlknur Demir, Koronavirüs sürecinde destan yazan sağlık ordusunda bir kahraman olarak görev yaptı. Hasta ve hasta yakınlarının her zaman yanında olan ve bitmek tükenmek bilmeyen pozitif enerjisiyle ekip arkadaşlarını da motive eden İlknur Demir  mesleğine olan aşkı, işine olan saygısı ve tabi ki çalışkanlığıyla bu haftanın en iyisi oldu.

Haftanın Sporcusu
Sudenur Çaylak
Kick Boks

Haftanın en iyilerinde 2022 yılı minik yıldız genç kategorilerinde derece alan Kick Bokscu Sudenur Çaylak ile birlikteyiz. Milli Takım Antrenörü ve Sakarya İl Temsilcisi Seydi Gökpınar ile yardımcıları Ömer Faruk Avcı, Zeynep Çalış ve Sercan Demirci’nin oluşturduğu sınav komisyonun tarafından yapılan bir üst kuşak sınavını başarıyla geçen Sudenur Çaylak sporcu disiplini, çalışkanlığı, performansı ve Kick Boksa olan aşkıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

BİZ ONLARI UNUTMADIK

Cezmi Hakman

Anadolu Gazetesi Kurucusu ve sürekli basın kartı sahibi olan Sakarya’nın unutulmaz isimlerinden gazeteci Cezmi Hakman’ı biz unutmadık. Aynı zamanda emekli üsteğmen olan Cezmi Hakman’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz.

Ayhan Hakman

Anadolu Gazetesi Kurucusu Cezmi Hakman’ın kendisi gibi gazeteci olan eşi Ayhan Hakman’ı biz unutmadık. Ayhan Hakman’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 

İbrahim Balaban

Sakarya iş dünyasının tanınmış isimlerinden olan ve yıllarca il ekonomisine katkı da bulunan iş insanı İbrahim Balaban’ı biz unutmadık. İş İnsanı İbrahim Balaban’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 


HEY GİDİ GÜNLER HEEY

Yıl 1998 ve bugün adı SATSO olan dönemin Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetim kurulu üyeleri yine dönemin Sakarya Valisi Gökhan Aydıner ile bir araya geldi.  ATSO Başkanı Erol Öztürk, ATSO Meclis Başkanı Birol Öner, Kazım Aslan, Zekeriya Başoğlu, Atila Yaman, Azmi Gürkan, Abdül Akgün, Rauf Batıboylu, Nurettin Temiz’den oluşan heyet Sakarya’nın kalkınması için ‘neler yapabiliriz’ konuştu. Kentin daha ileri gitmesi için ellerini taşın altına sokan bu isimlerin buluştuğu bu kareye bakıp da şimdi ‘heey gidi günler hey, ne günlerdi o günler’ denmez mi!

Dönemin Adapazarı Belediye Başkanı merhum Aziz Duran sık,sık şehrin ileri gelenleriyle buluşur ve sohbet ederdi. Dönemin Devlet Bakanı Nevzat Ercan ile  makamında buluşan bir süre sohbet eden rahmetli Aziz Duran’ın bu karesine bakıp da ‘heey gidi günler hey’ dememek mümkün mü!

Kapanan Fazilet Partisi (FP) İl binasında yapılan basın toplantısında Cahit Kaytaz, Ahmet Mülayim ve dostları bir araya geldi. Siyaset arenasının hayli hareketli günlerinde bir araya gelen ve önemli açıklamalar yapan bu ekibin bulunduğu bu kareye bakıp da ‘heey gidi günler hey’ denmez mi!

Bir zamanlar Adapazarı Atatürk Spor Salonu’nda çok coşkulu etkinlikler düzenlenir ve şehir günlerce bu etkinlikleri, hatta konserleri konuşurdu. Bugün 1990’lı yıllarda düzenlenen ve az önce bahsettiğimiz coşkulu bir etkinlikte çekilen o bir kareyle birlikteyiz. Gazeteci Günay Yazıcıoğlu, Fatma Sak Onay’ın da bulunduğu bu eğlencede yer yerinden oynamıştı. O günlerden bu güne gelen bu güzel kareye bakıp şimdi ‘heey gidi günler hey’ denmez mi!

Sapanca sınırlarında bulunan ve günümüzde mahalle olan Kurtköy eskiden Belediye idi. Dönemin belediyle başkanı Hayati Arıcı ile rakipleri arasında hayli çekişmeli geçen belediye seçimlerinde CHP’den Mehmet Baloğlu Kurtköy Belediye Başkan Adayı olmuştu. 1990’lı yıllarda yaşanan bu çekişmeli başkanlık seçimleri Kurtköy Belediyesi’nin kapanması ve mahalle yapılmasıyla son bulurken bizde o günleri düşünüp ‘heey gidi günler hey’ dememek mümkün mü!


NOSTALJİ VAPURU

Dönemin Erenler Belediye Başkanı Ulvi Çavdaroğlu’nu ilçe sınırları içinde bulunan Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’nün o günlerde başında bulunan isim Eriş Kızıldağ makamında ziyaret etti. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Sakarya İl eski Emniyet Müdürü Eriş Kızıldağ’ı rahmetle anarken, mazide kalan bu güzel kareyi de Halk54 Nostalji Vapuru’na astık.

SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın gençlik yıllarından çekilen bir kareyle birlikteyiz. Sakarya Kuaförler Odası Başkanı Ali Ak’ında bulunduğu bir ortamda yapılan üye ziyareti sırasında çekilen bu kareyi de Nostalji Vapuru’na astık.

Sakarya Radyo Televizyon (SRT) Medya Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Okumuş, o günlerde herkesin kutusunu açan program yapımcısı Abdullah Yıldırım ve sunucu Zuhal Erol’un SRT’nin kuruluş yıldönümünde çekilen bir karesiyle birlikteyiz. Rahmetli Atilla Okumuş’un davetlilere hitap ettiği o anlarda çekilen bu güzel anıyı da Nostalji Vapuru’na astık.

Bir zamanların en ünlü sanatçılarından Cuguli Sakarya’da verdiği konserle gündeme damgasını vurdu. Çalgıcı karısı Binnaz ile Sakarya’yı  inleten Cuguli program sonunda gazeteci Hüseyin Doğru, gazeteci Hakan Turhan ile birde hatıra pozu verdi. “Heey gidi günler hey” diyerek baktığımız bu Nostalji kokan fotoğrafı da Nostalji Vapuru’na astık.

Yıl 2000’li yıllar ve Erenler Yeni Mahalle’de yaşanan kanalizasyon isyanıyla birlikteyiz. Erenler Yeni Mahalle sakinlerinden çakır lakabıyla tanınan Süleyman Akdeniz’in de bulunduğu bu tepki karesinde patlayan kanalizasyonun Erenler Belediyesi tarafından onarılmamasına büyük tepki vardı. O günlerden bu güne arşivimizde sakladığımız bu anı da Nostalji Vapuru’na astık.


HAFTANIN DUVAR YAZISI

Uzaktan kusursuz
yakından lüzumsuz.
Çaaaay var mı çay