Halk54 Panorama, haftaya damgasını vuranları belirlemeye devam ediyor. Bu kapsamda bu haftanın başkanı, karizması, siyasetçisi ve muhtarı Halk54 Panorama'da paylaşıldı. İşte bu haftanın enleri...

Haftanın Karizması
Fatih Kaya
Sakarya İl Emniyet Müdürü

Haftanın en iyilerini konuk ettiğimiz Halk54 Panorama da Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile birlikteyiz. Türk Polis Teşkilatı’nın onur ve şeref dolu 177. yıldönümü nedeniyle tebrikleri kabul eden emniyetin tepesindeki çalışkan, mütevazi il müdürü Fatih Kaya, ekibiyle birlikte uzun yıllardır halkın mal ve can güvenliği için gecesini gündüzüne katıyor. Sakarya’nın huzur dolu bir il olmasında büyük pay sahibi olan Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, suçlulara karşı asla taviz vermeyen ‘Dik’ duruşu, vatandaş ve mağdurun her zaman yanında olan yapısı, çalışma arkadaşlarına verdiği büyük destek ve önem, bitmek bilmeyen görev aşkı, Sakarya’ya olan özel sevgisi, A takımıyla birlikte 7/24 ve 365 gün sahadaki çalışmalarıyla bu haftanın rakipsiz karizması oldu.    

Haftanın Başkanı
Abdullah Ünal
Ünbay İnşaat

Haftanın enlerinde Sakarya’nın başarılı iş insanlarından olan Ünbay İnşaat yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Ünal ile birlikteyiz. Sakarya’ya yaptığı yatırımlarla şehir ekonomisine her zaman katma değer kazandıran ünlü iş insanı Abdullah Ünal, Sakarya sevgisiyle de tanınıyor. İnşaat sektörünün güçlü ve köklü firması Ünbay İnşaat güvencesiyle hayata geçen projeler kapsamında vatandaşları ev ve işyeri sahibi yapan iş insanı Abdullah Ünal, yeşile saygısıyla adından söz ettiriyor. Mütevazi kişiliği, istihdama yönelik attığı adımlar, akıllı bina projleri ve önümüzdeki günlerde yapacağı yeni atılımlarla birlikte iş insanı Abdullah Ünal bu haftanın başkanı oldu. 

Haftanın Siyasetçisi
Hüdaverdi Kervankıran
Zafer Partisi Sakarya İl Başkanı

Haftanın en iyi siyasetçi köşesinde Genel Başkanlığı’nı Ümit Özdağ'ın yaptığı Zafer Partisi Sakarya İl Başkanı Hüdaverdi Kervankıran ile birlikteyiz. Geçtiğimiz haftalarda il başkanlığına getirilen ve il başkanı olmasıyla birlikte Sakarya’da sıkı bir teşkilatlanma çalışması başlatan Başkan Hüdaverdi Kervankıran ekip arkadaşlarıyla birlikte gece gündüz demeden çalışıyor. Siyaset arenasında yıllardır bulunan ve çalışkanlığıyla tanınan Başkan Hüdaverdi Kervankıran son günlerde ilçeler bazında yaptığı sıkı çalışmalarla bu haftanı en iyisi oldu. 

Haftanın Sanat Aşığı 
Meral Durmaz

Bir yandan kitap okuma aşkı, bir yandan tiyatroya olan sevgisi, diğer yandan ise şiire olan tutkusuyla sanata ve sanatçıya olan sevgisiyle tanınan Meral Durmaz Halk54 Panorama’nın konuğu oldu. Kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı çocuk iken başlayan ve günümüze kadar sürdüren Meral Durmaz sanat çevrelerinde kelimenin tam anlamıyla bir kitap tutkunu olarak tanınıyor. Tiyatro merakı için sık, sık İstanbul’a giden Meral Durmaz aynı zamanda sıkı bir şiir aşığıdır. Sanat ve sanatçıya verdiği destekle farkını hissettiren Meral Durmaz bu haftanın sanat aşığı oldu. 

Haftanın Muhtarı
Fatih Eltutan
Adapazarı Hızırtepe Mahalle Muhtarı

Haftanın en iyilerini seçtiğimiz Halk54 Panorama da Adapazarı Hızırtepe Mahallesi Muhtarı Fatih Eltutan ile birlikteyiz. Adapazarı’nın en hareketli mahallerinden olan Hızırtepe Mahallesi’nde 1. dönem muhtarlığını başarıyla sürdüren Eltutan 13 bini aşkın mahalle sakininin en iyi, en kaliteli ve hızlı hizmeti alması için çaba sarf ediyor. Mahallesinde bulunan 
atıl haldeki eski Erkek Yetiştirme Yurdu’nun yıkılıp yerine okul yapılması için büyük emek veren muhtar Fatih Eltutan, her zaman mahalle sakinlerinin dertlerini dinleyip ilgili kurum ve kuruluşlar arasında sıkıntıların çözülmesi için mekik dokuyor. Efendi kişiliğiyle de farkını hissettiren Muhtar Fatih Eltutan çalışkanlığı ve son aylardaki performansıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Hayırseveri
Kemal Porsuk
Serdivan Esentepe Muhtarı

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerifi idrak ettiğimiz şu günlerde “Yok bir Allah dostu” diyerek ellerini gökyüzüne açan fakir-fukaranın, garip-gurebanın yardımına koşan Serdivan Esentepe Mahalle Muhtarı Kemal Porsuk ile birlikteyiz. Esentepe Mahallesi’ne yaptığı hizmetler, çalışmalar ve atılımlarla “Haftanın Muhtarı” olarak seçmeyi düşündüğümüz Muhtar Kemal Porsuk, Serdivan Belediyesi, Serdivan Kaymakamlığı ve hayırsever iş adamları ile dar gelirliler arasında kurduğu köprü ve ‘Halka hizmet Hakka hizmet’ sözünün hakkını veren çalışmalarıyla bu haftanın hayırseveri oldu. 

Haftanın Doktoru
Dr. Mustafa Yalaz
Özel Adatıp Hastanesi

Haftanın enlerinde Özel Adatıp Hastanesi’nin çalışkan isimlerinden doktor Mustafa Yalaz ile birlikteyiz. Hastanenin acil servisinde zaman, zaman hayat ile ölüm arasında gidip gelen hastaların sağlığına kavuşması için ekip arkadaşlarıyla birlikte yoğun mesai harcayan Dr. Mustafa Yalaz, Çin’de başlayıp dünyayı saran Koronavirüs’ün en yoğun zamanlarında 7/24 ve 365 gün bütün sağlık çalışanları gibi kahramanca hizmet verdi. Acil Servise başvuranların en sıkıntılı ve zor anlarında yanlarında olan Dr. Mustafa Yalaz başarılı teşhisleri, anında ve doğru müdahaleleri, mütevazi kişiliği ve yüksek performansıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Genel Müdürü
Hakan Turhan
TV 264 Genel Müdürü 

Sakarya basın sektörünün çalışkan ve efendi bir ismi olan TV 264 Genel Müdürü Hakan Turhan ile bugün birlikteyiz. Sakarya’nın tek uydu televizyonu olan TV 264’te ekip arkadaşlarıyla birlikte kentin sıkıntı ve sorunlarını ekranlara taşıyan, yapılan özel haberlerde büyük payı olan medyanın güçlü kalemlerinden gazeteci Hakan Turhan genç yaşına rağmen üstlendiği görevi başarıyla sürdürüyor. Cuma akşamları ekranlara gelen “Gazeteciler Soruyor” isimli programda vatandaşların sorunlarına eğilen çıkışlarıyla takdir toplayan Hakan Turhan başarı dolu performansı ve TV 264’ün her geçen gün yükselen kalite çıtasıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

Haftanın Aşığı
Yılmaz Şen

Haftanın enlerinde Sakaryaspor aşkıyla gönüllerde taht kuran Yılmaz Şen ile birlikteyiz. Sakarya’nın tek markası olan yeşil siyahlı takıma gönülden bağlı olan, yıllardır Sakaryaspor’u yağmur çamur demeden, iç saha ve dış saha ayrımı yapmadan, sadece ve sadece Sakaryaspor aşkıyla takımımıza destek veren, taraftarların kalbinde “Keçi Yılmaz” olarak taht kuran, efendi, mütevazi ve adam gibi adam olan nam-ı değer Keçi Yılmaz olarak tanınan Yılmaz Şen, Sakaryaspor aşkıyla bu haftanın en aşığı oldu.

Haftanın Pozitifi
Yavuz Meşe
Adapazarı Belediyesi Meclis Üyesi

Haftanın enlerini seçtiğimiz Halk54 Panorama’da bu hafta hayata hep pozitif bakan AK Partili Adapazarı Belediyesi Meclis Üyesi Yavuz Meşe konuğumuz oldu. Hayatın akışındaki olaylara bir adım geriden pozitif bakıp çevresindeki insanlara iyi enerji veren Diş Hekimi Yavuz Meşe, mutluluğun sırrını çözen ender insanlar arasında bulunuyor. Son aylarda yaptığı sporla “tavşan vücuda” sahip olan, marjinal giyimiyle dikkat çeken, efendiliği ve mütevazi kişiliğiyle farkını hissettiren,  Z kuşağına hitap eden siyasetiyle de gençlerin gözdesi olan Yavuz Meşe bu haftanın en pozitifi oldu. 


BİZ ONLARI UNUTMADIK

Gözden kaçırmayın

Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da bu haftanın enleri... Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da bu haftanın enleri...

Hayati Arıcı
Kurtköy Belediye Başkanı

Sapanca’nın Kurtköy Belediye Başkanlığı’nı yaptıktan sonra Sapanca Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini de yapan ilçenin tanınmış ismi Hayati Arıcı’yı biz unutmadık. Başkan Hayati Arıcı’yı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 


Prof. Dr. İsmail Aydemir 
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı üyesi, değerli insan Prof. Dr. İsmail Aydemir'i biz unutmadık. İsmail Aydemir hocamızı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 


Necdet Çardak
Gazeteci

Sakarya’nın yanı sıra İstanbul’un tanınmış gazetecilerinden olan ve Sakarya basınında “Şef” olarak tanınan usta kalem Necdet Çardak’ı biz unutmadı. Gazeteci Necdet Çardak’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz. 

HEY GİDİ GÜNLEY HEEY

Dönemin Sakarya Valisi Cahit Kıraç, dönemin Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran, dönemin Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, AK Parti Sakarya eski Milletvekili Recep Yıldırım, Sakaryaspor eski ve merhum Başkanı Ömer Yazıcı, dönemin AK Parti Sakarya İl Başkanı Yusuf Alemdar, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve dostları ÇAYKUR standında bir araya geldi. Dönemin ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce’nin ağırladığı grup hem ÇAYKUR’un başarıları hem de Sakarya ile ilgili sohbet etti. Böylesine güzel bir anıya bakıp merhum Aziz Duran ile merhum Ömer Yazıcı’ya Allah’tan rahmet dilerken “Heey gidi günler hey” demekten de kendimizi alamadık.


İstanbul eski Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş ile AK Parti eski Milletvekili Recep Yıldırım bir toplantıda bir araya geldi. Birlikte hatıra fotoğrafı çektiren ikilinin bu güzel anısını paylaşırken, Kadir Topbaş’a da Allah’tan rahmet diliyoruz. 


Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) bir zamanlar genel müdürü olana Nusret Alemdar dar ve kısıtlı imkanlara rağmen kurum adına büyük işlere imza attı. Sakarya’da iz bırakan isimler arasında yerini alan SEDAŞ eski Genel Müdürü Nusret Alemdar aynı zamanda hayli sosyal bir yapısı vardı. Sakarya Üniversitesi’nde SATSO tarafından verilen yemeğe katılan Alemdar dönemin ANAP İl Başkanı Arif Aruca, iş insanı Faruk Kayar ve dostlarıyla ayak üstü sohbet etti. ANAP Sakarya merhum İl Başkanı Arif Aruca’ya Allah’tan bir kez daha rahmet dilerken “heey gidi günler hey” diyoruz.


17 Ağustos 1999 Marmara Depremi Sakarya’yı öyle bir vurdu ki bütün şehir enkaz altında kaldı. Sakarya Valisi olan Yener Rakıcıoğlu ve ailesi de o yıkıcı depremi vali konağında yaşadı. Depremden bir süre sonra ise Sakarya’ya Vali olarak Mustafa Cahit Kıraç atandı. Depremle birlikte enkaz altında kalan Sakarya’nın bir yandan yaralarını sarmak için çaba gösteren Vali Kıraç, bir yandan ise il genelinde gezerek sıkıntıları dinliyordu. Dönemin Erenler Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi de ziyaret eden Vali Kıraç bir süre Yüce ile konuştuktan sonra meclis üyeleri ve vatandaşların da dertlerini dinlerdi. O günlerden günümüze kadar gelen bu kareye bakıp, “Heey gidi günler hey, ne acılar yaşadık! Ne deprem şehitleri verdik! Ne yürek dağlandı. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, Yüce Allah bir daha bu ülkeye böyle acı yaşatmasın” diyerek dua ediyoruz. 


Günümüzde Z kuşağı Adapazarı Şeker Mahalle’de tüten bacayı görürler ama bu kentin belli bir kuşağı o bacanın Marmara Depremi sonrasında tütmediğini iyi bilirler. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sırasında büyük hasar alan Adapazarı Şeker Fabrikası aylarca, yıllarca atıl kaldı. Günlerce, aylarca işçiler perişan halde fabrikanın açılmasını beklerken, bir türlü fabrika açılamadı. Yıllar yılları kovaladı ve bir çok süreçten sonra Adapazarı Şeker Fabrikası’nın bacası tekrar tütmeye başladı. 17 Ağustos depremi sonrasında Şeker Fabrikası’nda çekilen Bu kareye bakıp şimdi “Heey gidi günler hey” dememek mümkün mü!


NOSTALJİ VAPURU

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ile birlikte Sakarya enkaz altında kaldı. Ankara’dan helikopterle Sakarya’ya gelen ilk isimlerden biri olan dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan yıkımı görünce bütün ülkeye durumu duyuran isimlerden olmuştu. Deprem boyunca Sakarya’ya sık, sık gelen Tantan şehrin erkleriyle birlikte gezerdi. Dönemin ATSO Başkanı Erol Öztürk (Hacıeyüpoğlu) dönemin ANAP Sapanca İlçe Başkanı Yaşar Serdaroğlu ve kalabalık bir heyetle birlikte Adapazarı Dar Sokak’ta gezen Bakan Tantan hem incelemelerde bulundu, hem de halkla buluştu. İşte o günlerden kalan bu anlamlı kareyi bizde bugün Nostalji Vapuru’na astık.


Halk54 Nostalji Vapuru’nda bugün 1970’li yıllara damgasını vuran Grup Kontrastlar ile birlikteyiz. Bir zamanlar Sakarya’da müzik denince akla ilk gelen isimler olan Erdal Koçdemir, Önder Kızmaz, Sinan Kangal, Atilla Cumhurcu, Erol Güdüloğlu, Ethem Koçdemir, Fuat Sandıkalı’nın bulunduğu bu kareyi Nostalji Vapuru’nun kaptan köşküne astık.


Sakarya’nın tanınmış fırıncılarından olan Nadide Yeşilbayraktar her zaman vatandaşın yanında olduğunu yaptığı kampanyalarla gösterdi. Zaman, zaman un fiyatları ile belli malzemelerde yaşanan zamlar nedeniyle ekmekte ucuzluk yapan iş insanı Nadide Yeşilbayraktar meslektaşlarının kendisine gösterdiği tepkilere aldırış etmeden halkın yanında oldu. İşte bizde bugün o günlerde çekilen bir kare fotoğrafı Nostalji Vapuru’na asarak “ne günlerdi o günler” diyoruz.


Önce Adapazarı Belediyesi, sonra Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ve son olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi oldu. Peki bir tek adı mı değişti! Adapazarı Belediyesi’nin bir tek adı değişmedi. Zaman içinde hizmet binaları da değişti. Bir zamanlar Gümrükönü’nde bulunan ‘Belediye İş Merkezi’nde, ardından günümüzde “Adapazarı Belediyesi” hizmet binasında ve son olarak da halen Sakarya Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında hizmet verdi. Ancak biz bugün ne isim değişikliğini, ne de sürekli bina değişikliğini konu aldık. Bugün fotoğrafta gördüğünüz gibi Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere şehrin her yerini basan sulardan çekilen bir kareyi Nostalji Vapuru’na konuk ettik. 

Sakarya’da bir zamanlar tiyatro oynanırdı. Bu işe gönül veren Oktay Sarı ve arkadaşları başta olmak üzere şehirde bir çok kişi tiyatroya gönül verir, tiyatro sahneler, genç tiyatrocular yetişirdi. İşte o günlerde Oktay Sarı’nın alt kadrosunda bu işe gönül veren bir isim olan Osman Karpuz tiyatro sahnesinde kendisine verilen rolleri sergilemeye çalışırdı. Usta deklanşör Hüseyin Cumalı’nın objektifine yansıyan bu karede rol gereği engelli bir kızı rehin silahla rehin olan Osman Karpuz kendisini nasılda rolüne kaptırmış. Şimdilerde ‘heey gidi günler hey’ dediğimiz bu kareyi de Nostalji Vapuru’na astık. 


HAFTANIN DUVAR YAZISI

İnsanları tanışırken değil,
tartışırken tanırsınız…