banner198

banner197

Halk54 Panorama devam ediyor! İşte bu hafta Sakarya'da haftanın enleri..

Sakarya’da haftaya damgasını vuran enlerin buluştuğu Halk54 Panorama bütün hızıyla devam ediyor. Sakaryalıların yakından takip ettiği Halk54 Panorama da bu haftanın enleri kimler !

HALK54 PANORAMA 27.07.2021, 16:33 27.07.2021, 16:56
711
Halk54 Panorama devam ediyor! İşte bu hafta Sakarya'da haftanın enleri..

Sakarya’nın Haber Kaynağı Halk54.com yazı ailesi tarafından her hafta özenle hazırlanan Halk54 Panorama yine haftanın enlerini seçti. Haftanın karizması, haftanın başkanı, haftanın güzeli, haftanın çalışkanı, haftanın doktoru, haftanın eğitimcisi, haftanın muhtarı, haftanın zabıtası, haftanın sağlıkçısı, haftanın yakışıklısı, haftanın ev hanımı gibi bir çok kategorinin bulunduğu Halk54 Panorama yoğun ilgiyle takip ediliyor. Her hafta düzenli olarak haftaya damgasını vuranları belirleyen ve okuyucuların büyük beğenisini toplayan Halk54 Panorama işte haftanın enleri…

Haftanın Karizması
Ali İnci
AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı

Hendek Belediye Başkanlığı döneminde ilçesine kazandırdığı sayısız eserlerle adından her zaman övgüyle söz ettiren, azimli, mücadeleci, çalışkan, dürüst, idealist siyasetiyle Sakarya’da her zaman takdir gören, Türkiye siyasetinde kurduğu dostluklarla hem ilçesi Hendek’e, hem de Sakarya’ya bir çok hizmeti getirmeyi başaran AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, her zaman ki ‘Dik’ duruşu ve yılmadan, dinlenmeden halen Sakarya’ya ‘ne kazandırabilirim’ gayretiyle haftanın karizması oldu.

Haftanın Başkanı
Orhan Yıldırım
Karapürçek Belediye Başkanı

Bir türlü bitmeyen yol nedeniyle sıkıntılı günler geçiren bir belediye başkanı var. İşini gücünü bırakıp sürekli bu yol için savaşan bir belediye başkanı var. Siyasilere bütün günü bu yolu hatırlatan ve baskı yapan bir belediye başkanı var. İşte bu belediye başkanını biz bu hafta verdiği mücadeleyle köşemize konuk ettik. Bir türlü bitirilemeyen Karapürçek yolu için verdiği mücadele değil, resmen savaşla Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım’ı haftanın başkanı seçtik.

Haftanın Üzgünü
Gökhan Korkmaz
TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı

Ateş düştüğü yeri yakar. İş o acı ateş geçtiğimiz hafta TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı, SakaryaGİAD Kurucu Başkanı olan İnşaat Yüksek Mühendisi Gökhan Korkmaz'ın yüreğine düştü. Hayırsever iş adamı baba İdris Korkmaz’ı son yolculuğuna uğurlayan TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Korkmaz bu haftanın en üzgünü oldu.

Haftanın Ağası
Murat Kefli
Kaynarca Belediye Başkanı

Bu yıl 660. düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne’de ekibiyle birlikte yerini alan ve aslen Kaynarcalı olan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e büyük destek veren Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, güreş camiasının büyük takdirini topladı. 660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 3 gün süreyle bir çok başpehlivan, güreşçi, güreşseverle görüşen Başkan Kefli, Kaynarca’ya ülke çapında ses getirecek ata sporumuz olan yağlı güreş kazandırmak içinde beyin fırtınası yaptı. Ata sporuna sahip çıkan Başkan Kefli, güreşe ve güreşseverlere çıktığı destekle bu haftanın ağası oldu.

Haftanın Unutulmayanı
Albay Haydar Aksu
Sakarya Jandarma eski İl Komutanı

1990’lı yıllarda Sakarya Valisi Erdinç Büyükakalın, Sakarya İl Emniyet Müdürü Tuncay Kalabak, Sakarya İl Jandarma Komutanı Albay Haydar Aksu 3’lüsü ilde fırtına gibi esiyor. İşte o üçlü kareden suçluların korkulu rüyası haline gelen zamanın Jandarma komutanı Albay Haydar Aksu, basına karşı olan yakınlığı, o yıllardaki başarılı çalışmaları ve mütevazi kişiliğiyle bu haftanın unutulmayanı oldu.

Haftanın Siyasetçisi
Ecevit Keleş
CHP Sakarya İl Başkanı

Yeni Sakarya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zeki Aydıntepe ona ‘Atom Karınca’ diyor. Gerçekten de atom karınca gibi durduğu yerde duramıyor. Başkanı olduğu partisine yeni üyeler kazandırmak, parti içindeki enerji ve sinerjiyi sürekli artırmak, şehrin sorunlarını kamuoyuna aktarmak için çok çalışan CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Kurban Bayramı boyunca gösterdiği performansla bu haftanın siyasetçisi oldu.

Haftanın Muhtarı
Şaban Süleyman
Erenler Muhtarlar Derneği Başkanı

Bazılarına davulun sesi uzaktan hoş gelse de öyle muhtarlık hiçte kolay bir iş değildir. Mahalledeki garibanı da bilecen, hastayı da bilecen, çukuru da bilecen, eksiği de bilecen. Dolayısıyla muhtar isen mahalleni avucunun içi gibi bilecen. Bu hafta muhtarı olduğu mahallesi kadar kendisine bağlı olan Erenler’deki bütün muhtarların sorunlarını iyi bilen Erenler Muhtarlar Derneği Başkanı ve Yazılı Mahalle Muhtarı Şaban Süleyman’ı görevine olan aşkı, 23 yıldır mahallesine karşı olan sorumluluğu, çalışkanlığıyla haftanın muhtarı seçtik.

Haftanın Babası
Av. Özgür Akın
Sakarya Barosu Yönetim Kurulu Üyesi

Eşit adalet, bağımsız yargı, tarafsız hukuk, adil savunma hakkı için yıllarca mücadele veren, avukatların sorun ve sıkıntılarının çözülmesi için gözünü budaktan sakınmayan Sakarya Barosu Yönetim Kurulu Üyesi avukat Özgür Akın, mesleğinin altın çağını yaşıyor. Yoğun iş temposuna rağmen çocuklarına zaman ayıran, onlarla arkadaş gibi oynayan, eğitimleri için ince eleyip, sık dokuyan avukat Özgür Akın, son haftalarda çocuklarına ayırdığı vakit, gösterdiği ilgi ve onların ruhuna hitap etmesiyle haftanın babası oldu.

Haftanın Doktoru
Gültekin Arslan
Çocuk Cerrahı

Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde uzun yıllar görev yaptıktan sonra halen Özel Medar Hastanesi’nde görev yapan çocuk cerrahı Gültekin Büyükarslan, çalışkanlığı ve mesleğine olan aşkıyla tanınır. Tıp dünyasının ünlü cerrahları arasına yaptığı sayısız ameliyatlarla giren Gültekin Büyükarslan, son haftalarda yaptığı bir dizi başarılı ameliyatla bu haftanın doktoru oldu.

Haftanın Çalışkanı
Ali Osman Kontaş
Adapazarı İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü

Bazı kişiler mesleğine aşıktır. Bu aşk zaman, zaman sorunlara neden olur. Çünkü mesleğine aşık olan bu idealist kişiler ailesinin, çocuklarının, kendi zamanından alırlar, bu zamanı işlerine verirler. Biz de bu hafta yıllardır mesleğine olan aşkıyla çalışan Adapazarı İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ali Osman Kontaş’ı konuk ettik. İşine olan saygısı, vatandaşa olan hürmeti ve çalışkanlığıyla Ali Osman Kontaş’ı haftanın çalışkanı seçtik.


Haftanın Köşe Yazarı
Engin Arapoğlu
Yeni Sakarya Gazetesi Köşe Yazarı

Sakarya basının son yıllarda yetiştirdiği değerler arasında yerini alan genç, dinamik ve kendi has üslubuyla dikkat çeken Yeni Sakarya Gazetesi Köşe Yazarı Engin Arapoğlu, köşe yazılarındaki edebiyatı ve akıcılığıyla bu haftanın köşe yazarı oldu.

Haftanın Yorgunu
Derya Çakır
SATSO Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü

Kısa adı SATSO olan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bu kentin patronlar kulübüdür. Bir anlamda bu kentin en büyük sivil toplum kuruluşu olan SATSO’nun Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü yapmak ise gerçekten zor, emek isteyen, uğraş isteyen, aileniz ve çocuğunuzun zamanından ödün vermek isteyen, yorucu bir iştir. İşte böylesi yorucu bir iş temposunun üstesinden başarıyla gelen SATSO Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Derya Çakır, geçen haftalarda arka arkaya yapılan programlarla çok yorucu günler geçirdi. Kurban Bayramı tatilini ailesiyle birlikte sır gibi sakladığı tatil yörelerinde geçiren Derya Çakır, onca tatile rağmen yorgunluğunu üzerinden atamadı ve haftanın yine en yorgunu oldu.

Haftanın Güzeli
Esra Koçer
Otokar

Doğa, çevre, tabiat ve hayvan sevgisiyle topluma örnek hareketlerde bulunan Otokar çalışanlarından Esra Koçer, geleceğimiz olan çocuklara yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak için mücadele eden gönüllüler arasında yer alıyor. Hızla kirlenen dünyanın bu gidişine “dur” demek için elinden gelen bütün imkanlarla savaşan kalbi gibi yüzü ve ruhu güzel Esra Koçer’i bu haftanın güzeli seçtik.

Haftanın Yolcusu
Uğurkan Çot
Erenler Belediyesi

Bazı isimler vardır. Bulunduğu kadroda kişiliği ve işiyle ön plana çıkar. Onlar jokerdir. Bilirsiniz ki bir işi verdiniz mi o iş layığıyla yerine getirilir. Gözünüz de arkada kalmaz. İşte o isimlerden birisidir Erenler Belediyesi Basın Müdürlüğü’nde görevli Uğurkan Çot kardeşimiz. Efendi, dürüst, çalışkan, işten kaçmayan Uğurkan Çot, vatan borcunu ödemek için çıktığı yolla birlikte bu haftanın yolcusu oldu. Yolun ve bahtın açık olsun Uğurkan Çot…

Haftanın Gezgini
Aysel Uzun
Reklamcı

Hani bazıları için ‘bu yıl leyleği havada mı gördün” derler. İşte size leyleği havada gören bir isim, Sakarya’nın en tanınmış reklamcılarından Aysel Uzun. Hem işlerini, hem de Kurban Bayramı tatilini bir araya getiren ünlü reklamcı Aysel Uzun, güneşten korunmak için eline aldığı şemsiyle birlikte kat ettiği kilometrelerle haftanın en gezgini oldu.

Haftanın Vaizi
Mehmet Çatallar
Sakarya İl Müftülüğü Vaizi

Kurban Bayramı sabahı milyonlarca Müslüman bayram namazı için camilere akın ederken, Serdivan Hacı Zehra Yazaroğlu Camii’nde de yüzlerce vatandaş bayram namazını eda etti. Namaz öncesi kendisini dinleyenlere unutamayacakları bir vaaz veren Sakarya İl Müftülüğü Vaizi Mehmet Çatallar, Kurban ve Kurban Bayramı’nın önemini öyle bir anlattı ki o eşsiz anlatımıyla da haftanın rakipsiz vaizi oldu.

Haftanın Yazarı
Yasmin Korkut
Yazar/Şair

Uzun yıllar önce çıktığı sanat yaşantısında 3 roman, 1 şiir, 1 şiir albümü yayınlayan yazar Yasmin Korkut, ülke çapında ses getiren eserlerine bir kitap daha katmaya hazırlanıyor. Güçlü kalemi ve eserlerindeki sürükleyiciliğiyle kitap dünyasında ses getiren yazar Yasmin Korkut, yeni kitabı için gece-gündüz demeden yaptığı çalışmalarla bu haftanın yazarı oldu.

Haftanın Zabıtası
Cengiz Toraman
Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Zor meslekler vardır. Mesela polislik, sağlık personeli, itfaiye eri olmak zordur. Siz işinizi yaparsınız ama karşı tarafın işine gelmediği için beğenmez. İşte o zor mesleklerden biri de zabıta olmaktır. Ancak ne kadar zor olursa olsun. Kamu vicdanı ve yasaların size verdiği yetkiyle işinizi yaptığınız sürece birileri sizi beğenmese de toplumun geneli sizinledir. Bu hafta mesleğini seven, çalışkan, yasalar kapsamında ve kamu vicdanıyla görevini yerine getiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nda görevli Cengiz Toraman’ı Kurban Bayram öncesi gösterdiği üstün performans ve görev aşkıyla haftanın zabıtası seçtik.

Haftanın Cesur Yüreği
Cihan Emre
Gazeteci

Karasu'da uzun yıllar sosyal medya hesabından Karasu Cihan Haber sayfasında habercilik yapan Cihan Emre, son yaşanan olaylar ve yediği baskılar nedeniyle isyan etti.  Kendisini bir belediye başkan yardımcısı tarafından tehdit edildiğini söyleyen Cihan Emre, sorunları dile getirdiği için idari ve siyasi yetkililer tarafından günah keçisi ilan edildiğini söyledi. Yılmadan, baskılara boğun eğmeden, hep ‘dik’ duran gazeteci Cihan Emre haftanın cesur yüreği oldu.

Haftanın Oturan Boğası
Cemal Kaplan
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Ulusal basında gündem tayin eden haberlere imza atan Kocaeli ve Sakarya basının yakından tanıdığı bir isim olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, Kurban Bayramı tatilinde giydiği Kızıldereli kıyafetleriyle yine ilgi odağı oldu. Bir kızıldereliyi aratmayan bakışları, sert yüz hatları, habercilikte olduğu gibi iz sürmesindeki başarılarıyla tanınan Başkan Cemal Kaplan, Derbent’te kurduğu kampta yaktığı ateşin başında saatler süren oturuşuyla haftanın oturan boğası oldu.


BİZ ONLARI UNUTMADIK

Mehmet Şentürk
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin zarif eşi Filiz Yüce’nin yanı sıra iş insanı Hayati Şentürk, Mücahidin Şentürk ve kardeşlerinin hayırsever babaları Mehmet Şentürk’ü biz unutmadık. Fakir babası olan Mehmet Şentürk’ü bir kez daha rahmetle anarken, “mekanı cennet olsun” diyoruz.

Av. Fikret Erdem
Hukuk dünyasının tanınmış, deneyimli, sevilen ismi Sakarya Barosu eski Başkanlarından avukat Fikret Erdem’i de biz unutmadık. Gönül dostu Av. Fikret Erdem’i bir kez daha rahmetle anarken, “mekanı cennet olsun” diyoruz.

Fuat Taştan
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin aramızdan genç yaşta aldığı sevilen, sayılan, mesleğinin tanınmış isimlerinden Serbest Muhasebeci Fuat Taştan’ı inanın biz unutmadık. Meslektaşları kadar aynı zamanda basın dostu olan Fuat Taştan’ı bir kez daha rahmetle anarken, “mekanı cennet olsun” diyoruz.


HEEY GİDİ GÜNLER HEY


Geçmiş zaman ve konu neydi bizde unuttuk. Ancak “mevzu Sakarya ise gerisi teferruattır” mantığıyla bir araya gelen DYP, ANAP, MHP, DSP Adapazarı ilçe başkanları ortak basın açıklaması düzenledi. Günümüz siyasetinde pekte alışık olmadığımız şu güzel kareye bakıp da ‘hey gidi günler heey’ dememek mümkün mü!

Nam-ı değer Abdullah hoca olarak bilinen köşe yazarı Abdullah Çelik 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında şimdi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak bilinen dönemin Kent Meydanı’nda gazeteci Günay Yazıcıoğlu, Gazeteci Müjdat Çetin, Gazeteci Sezai Matur’a meslek dersi veriyor. Hababam Sınıfı’nı aratmayacak anların yaşandığı ders sırasında Müjdat Çetin, Sezai Matur ve Günay Yazıcıoğlu dersi kaynatan öğrenciler gibi sürekli gülerken Abdullah hoca ise basıyor fırçasını. Günümüzde bu kareye bakıp ‘hey gidi günler heey’ derken aramızdan ayrılan Abdullah Çelik’e bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Sakarya’nın güzel günlerinden birinin yaşandığı bir kareyle birlikteyiz. Ünlü iş adamı Vehbi Koç Sakarya’ya geldi. Bugün adı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) olan o dönemin Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Nazmi Gürsoy, ATSO yönetim kurulu üyeleri, Sakaryaspor Başkanı İbrahim Müftüoğlu, iş insanlarının ağırladığı iş insanı Vehbi Koç ile bir toplantı yapıldı. Şehrin kalkınması, ekonomik anlamda daha ileriye gitmesi için yapılan toplantıda fikir alışverişinde bulunuldu. Koç’un engin iş tecrübesi ve fikirlerini dinleyen iş dünyası toplantı sonunda da bir kare hatıra fotoğrafı çektirdi. Günümüzde Vehbi Koç, Başkan Nazmi Gürsoy gibi isimlerin aramızdan ayrıldığı bu kareye bakıp da ‘hey gidi günler heey’ dememek mümkün mü! Nur içinde yatsınlar…


NOSTALJİ VAPURU


Anavatan Partisi'nin en hızlı olduğu dönemler ve ANAP Sakarya Milletvekili Adayları basının karşısına geçti. Ersin Taranoğlu, Tacettin İçduygu, Yavuz Deniz, Aydın Zengin, Şükrü Sancaklı, Nalan Tercan hep birlikte ellerini havaya kaldırıp gövde gösterisi yapıyorlar. Yüzlerindeki mutluluk, umut, sevinç ise aynen fotoğraf karesine yansımış halde Başkent hayalleriyle sahaya çıkmaya hazırlanıyorlar. Sonra mı! Sonrası malum, Ersin Taranoğlu tek başına Başkent’e giderken o günlerden geriye kalan bu kare de bizim Nostalji Vapuru’nun şimdilerde duvarını süslüyor.

Ne günlerde o günler dediğimiz bir kareyle sizlerle birlikteyiz. Refah Partisi Genel Başkanı rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Adapazarı’na bir dizi etkinlik ve açılış için geldi. Günümüzün Sakarya Büyükşehir Belediyesi olan Adapazarı Belediye Başkanı rahmetli Aziz Duran, Erbakan hocaya plaket vermeden önce elini öpmek için hamle yapıyor. Ama Erbakan hoca önce şöyle bir bakıyor. Ardından ise rahmetli Aziz Duran ile tokalaşıyor. Nostalji Vapuru’nun güvertesini süsleyen bu karenin çekildiği günler mazide kalsa da o günlerdeki siyasetin lezzeti halen hafızalardan silinmiyor.

Vay vay vaaay, şu kareye bakar mısınız! Adapazarı'nda mitinglerin meydanı olan bilenen Gar Meydanı yine tarihi bir ana şahitlik ediyor. Beyazlar içinde Doğru Yol Partisi'nin (DYP) Başbakan adayı Prof. Dr. Tansu Çiller seçim otobüsünden halka sesleniyor. Gar meydanı’nda iğne atsan yere düşmez anların yaşandığı miting sırasında seçim otobüsünde adaylar ve partinin önemli isimleri Erdal Taşkın, Eczacı Duygu Atasoy, Nevzat Ercan, Ertuğrul Eryılmaz hemen dikkat çekiyor. Kendisini dinleyen coşkulu kalabalığa seslenen Çiller gördüğü büyük ilgiden memnun Sakarya’dan ayrılırken, o dönemin en beğenilen siyasetçilerinden Eczacı Duygu Atasoy’da halkın büyük beğenisini kazanmıştı. Nostalji Vapuru’nun en nadide köşelerinden birinde asılı bu kare o günlerden kalan en tatlı anılardan birisi olarak hafızalardaki yerini koruyor.

HAFTANIN DUVAR YAZISI


Her şeyi
süpürebilirsin
ama anıları asla


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SEDAŞ'tan memnun musunuz!
SEDAŞ'tan memnun musunuz!
23°
kapalı
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:08
Güneş 06:34
Öğle 12:58
İkindi 16:27
Akşam 19:12
Yatsı 20:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Karagümrük 5 10
4. Fenerbahçe 4 10
5. Konyaspor 4 10
6. Altay 5 9
7. Galatasaray 4 8
8. Hatayspor 4 7
9. Kayserispor 4 7
10. Malatyaspor 5 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Kasımpaşa 4 5
13. Göztepe 5 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Ankaragücü 5 11
4. Tuzlaspor 4 10
5. Manisa FK 5 9
6. Erzurumspor 5 9
7. Kocaelispor 5 7
8. Boluspor 4 6
9. Samsunspor 4 6
10. Bandırmaspor 5 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Leeds United 5 3
17. Arsenal 4 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Cádiz 5 5
12. Osasuna 4 5
13. Rayo Vallecano 4 4
14. Villarreal 3 3
15. Levante 4 3
16. Espanyol 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0