Gezegendeki en büyük tüketici elektroniği fuarı bu hafta Las Vegas'ta düzenleniyor.

Fuarda her türden otomatonun yanı sıra, birden fazla meraklı -ve bazen saçma sapan- cihaz görmek mümkün.

Tuvalet için bir idrar analiz cihazı

Fransız şirket Withings , kullanıcıların cihazlarına işemelerini istiyor. U-Scan tuvalete yerleştirilir ve adet döngüsünü izlemenin yanı sıra olası sağlık sorunlarını tespit etmek için gerçek zamanlı olarak idrarı analiz eder. Şirketin bir çalışanı olan Admirian Albisson, bu cihazı "bir idrar tahlili laboratuvarı" olarak tanımlıyor. "Hakkında çok fazla sağlık verisi var ve insanlar ona yılda sadece bir kez bakıyor. Bu cihaz ve aplikasyon ile hidrasyon, beslenme ya da yumurtlama dönemine ait verilere rahatlıkla sahip olunabiliyor" diye konuştu. Hesabına göre cihaz, 2023'ün ikinci yarısında Avrupa'da yaklaşık 500 Euro'dan satışa çıkacak.

Saç boyayan yazıcı

Güney Koreli Prinker firmasının bir çalışanı olan Kyusuk Lee, bir asistandan kolunu uzatmasını ister. Hemen ardından, birkaç saniye içinde cildine geçici bir dövme yapan bir makine geçirilir. Bununla birlikte, bu şirket son yıllarda fuarda yüzlerce katılımcının dikkatini çekti. Prinker, bu sayıda saçtan parçalar alan ve bunları geçici olarak renklerle boyayan bir cihazla şaşırttı. Lee, bu yılın ortasında satışa çıkacağını tahmin ediyor.

Bir mesaj bulucu

Muhtemelen CES'te gösterilen en abartılı hizmetlerden biri Genchi'dir. Bir kullanıcının gördüklerini kaydederken başka bir kişiden kendisi için bir yere gitmesini istemesini sağlayan bir arama motorudur. Japon Toraru şirketinden Chinaru Arnold, "Amaç, bizzat orada olmasalar bile durumu deneyimleyebilmeleridir" diye açıklıyor . Örneğin, bir kişi bir başkasına kameralı bir mağazaya gidip ona bazı giysiler göstermesi, belirli bir yeri gezmeye gitmesi ve hatta hastanedeki birini ziyaret etmesi için para ödeyebilir.

Aslında, Arnold'un hesabına göre, fikir yaklaşık beş yıl önce şirketin CEO'su annesiyle ilgilenirken ortaya çıktı. "Katılmak istediği tüm etkinlikleri iptal etmek zorunda kaldı ve bu nedenle, birisi onun yanında olursa, bu fırsatları kaçırmak zorunda kalmayacağını düşündü" diyor. Şirket diğer ülkelere açılmayı planlasa da şu anda bu platform yalnızca Japonya'da kullanılabiliyor. Fiyat, hizmete bağlıdır ve "birkaç dolardan yaklaşık 100 dolara kadar" değişebilir.

Gizli aramalar için bir maske

Geçen yılın en abartılı icatlarından biri duyguları göstermek için LED ışıklı bir maskeyse, bu sürümde kullanıcıların her yerde gizli aramalar yapabilmesi için sesi emen bir maske dikkat çekti . Skyted şirketinden Stephane Hersen, onu bir demo için deniyor ve onunla konuştuğunda ne dediğini duyamıyorsunuz. Bu cihaz, oyuncuların "sabah ikide komşuları uyandırmadan bağırabilmeleri" ve iş yapanların her türlü aramayı duyulmadan devam ettirebilmeleri için tasarlanmıştır.

Kötü kokuları ortadan kaldıran ayakkabılık

Nemi emmeyi ve ayakkabılardaki kötü kokuları ortadan kaldırmayı hedefleyen, cep telefonuna bağlı bir ayakkabı rafı. Styler ShoeCare adı verilen bu LG icadı, şirkete göre "ayakkabıları giymeyi ve etrafta taşımayı daha keyifli hale getiren" basınçlı buhar bazlı teknolojiyi kullanıyor. Güya ayakkabı tipini ve kumaşı hesaba katıyor ve 37 dakikada dört çifte kadar yenileyebiliyor.

Bir düşme önleyici kemer

Fuarın en çok merak edilen icatları arasında, amacı yaşlılarda düşmeleri ve olası uyluk kemiği kırıklarını önceden tahmin etmek olan kemer de öne çıkıyor. Fransız Sas Hippy şirketinden Victoria Lamour Chambon, "Bu tür bir kırık, vakaların %100'ünde hastaneye yatmayı, vakaların %50'sinde özerklik kaybını ve vakaların %30'unda ölümü içerir" diyor. Kemer, birinin düşeceğini algıladığında, " darbeyi hafifletmek ve kırılmayı önlemek için hemen bir hava yastığını etkinleştirir." Ayrıca bu durumda yakınlarının cep telefonuna uyarı gönderiyor.

Beyin aktivitesini analiz eden bir kask

Jiyu Kim kafasına büyük beyaz bir miğfer takıyor . “Bununla beyin dalgalarını tarıyor ve yapay zekaya dayalı yazılımlar sayesinde analiz ediyoruz ” diyor. Hem çocuklar hem de yaşlılar için tasarlanan bu cihaz, elektroensefalogramlar gerçekleştiriyor ve Güney Kore'de tıbbi bir cihaz olarak onaylandı. Bu, kaskın "10 dakika içinde hafif bilişsel bozukluğu, bunamadan önceki aşamayı ve bir kişinin depresyondan muzdarip olma riski yüksek olup olmadığını tespit edebildiğini" garanti eden Kim tarafından açıklanıyor.

ayak tarayıcı

Alia Technologies'den ortopedi cerrahı Taryn Rose, "Pek çok kadın ve erkek, elbise ayakkabısı satın alırken zorlanıyor çünkü üreticiler onları rafa kaldırdığı için genellikle doğru şekilde ayağına uymuyor" diyor . Şirketi bir yandan bir cihaz, diğer yandan ayağı 192 farklı ölçüyü dikkate alarak çok detaylı bir şekilde tarayan bir uygulama üretti. Şirket, 3 boyutlu bir temsil oluşturduktan sonra her kullanıcıya uyum sağlayan kişiselleştirilmiş bir ayakkabı üretiyor.

Pakistan’da gizemli solunum yolu hastalığı: 16’sı çocuk 19 ölü Pakistan’da gizemli solunum yolu hastalığı: 16’sı çocuk 19 ölü

Bilgisayar için hırsızlığa karşı bir aygıt

Laplok'a göre her 53 saniyede bir dizüstü bilgisayar çalınıyor . Bu şirket CES'te olası bir çözümü ortaya çıkardı: bilgisayarı bir masaya sabitlemek için kullanılan bir cihaz. Bu, bir kafeteryada, üniversitede veya başka herhangi bir kalabalık yerdeyken birisinin onu çalmasını önlemek içindir. Dizüstü bilgisayar masaya sabitlendikten sonra, onu hareket ettirebilmek için Laplok aksesuarına bir kod girilmesi gerekir.