Hendek ilçesi Yukarı Çalıca Mahallesi'ndeki  havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 günü meydana gelen patlamanın 4. yıl dönümünde hayatını kaybedenler fabrika önünde anıldı. 

Fabrikanın önünde bir araya gelen ölen işçilerin aileleri, yakınları, avukatlar ve STK temsilcileri, basın açıklaması yaptı. 

Ölen işçilerin ailelerinin avukatları, sorumluların olası kasttan ceza almaları içn hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

Patlamada Havva Çelik, Sebahattin Tepeçınar, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün, Halis Yılmaz, Ramazan Kor ve Erhan Ateş hayatını kaybetmişti. 127 işçide yaralanmıştı. 

İKİNCİ PATLAMADA 3 ASKER ŞEHİT OLDU

Türkiye'yi yasa boğan patlamadan 6 gün sonra ülke ikinci bir patlama ile sarsıldı. Facia sonrası soğutulmuş kimyasal ve patlayıcıların Taşkısığı'ndaki eski taş ocağı alanında imha edilmesi sırasında büyük bir patlama daha oldu. Bu patlamada 3 jandarma şehit oldu. Yine jandarmalarında aralarında olduğu 9 kişi yaralandı.

Karasu'da tatilci ve esnaf karşı karşıya geldi Karasu'da tatilci ve esnaf karşı karşıya geldi

DAVA 

Patlamaya ilişkin görülen davada Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan fabrika sahipleri Yaşar C. ve Ali Rıza C., 16 yıl 3'er ay, Asiye A., Aslı B., Erşan Ö. 6 yıl 8 ay, Hasan Ali V. 12 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkemenin kararı istinaf için Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesine gitmişti.

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, ağır ceza mahkemesinin verdiği kararı hukuka uygun bularak cezaları onamıştı.

Dava dosyası, son olarak Yargıtay'a gönderilmişti.

Yargıtay'ın kararı onaması halinde cezalar kesinleşecek.