Başkan Çelik’ten Kurban Bayramı mesajı Başkan Çelik’ten Kurban Bayramı mesajı

CHP'li Meclis Üyesi, Setenay Halis, yaptığı açıklamada, Hendek'te Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda patlamanın yaşandığı arazinin imara açılmasının mecliste oylamaya sunulacağını kaydetti.

Temmuz 2020 yılında meydana gelen Hendek Coşkunlar Havai Fişek fabrikasının, patronlarının tam kusurlu faaliyetlerinden, kaçak barut üretiminden ve usulsüz onlarca uygulamasından dolayı patlaması sonucu 7 işçi ve 3 askerin şehit olduğunu, sayısı 100 den fazla işçinin ise ağır yaralandığını hatırlatan Halis; "

Devam eden yargılama neticesinde ise; “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan sanıkların aldığı cezalar asla yeterli olmayıp, tüm mağdur vekilleri olarak istinaf başvurusu tarafımızca yapılmış ve yargılama halen devam etmektedir.

Söz konusu patlama gerçekleştikten sonra ölen işçilerin bedenleri, paramparça bir halde siyah çöp poşetleri ile ailelerine teslim edilirken; Hendek Belediyesi Başkanlığı’nın, Yaşar Coşkun, ailesi ve MUSİAD’a Bayraktepe’de moral yemeği düzenlediğini özellikle hatırlatmak isterim! Bu rezalete ek olarak; Yargılama boyunca tüm duruşmalara katılan mağdurlar vekili olarak söylüyorum ki; CHP Hendek İlçe Örgütü hariç Hendek’ten hiçbir siyasi partinin örgütü de duruşmalara katılmamıştır. Bu dava senin-benim değil tüm Hendeğin davası olup, tüm Hendek halkının elini vicdanına koyması gereken bir davadır. Hendek'in ilgili siyasi kanaat önderlerinin ve örgütlerinin de mağdurların değil patronların yanında olması da akıl ve vicdanın alabileceği bir durum değildir" diye konuştu.

SÖZ KONUSU FABRİKANIN ARAZİSİ’NE NE OLDU?

Fabrikanın sahipleri patlamadan sonra taşınmazı acele bir şekilde satılık ilanına çıkardığını ifade eden Halis, sözlerini şöyle sürdürdü; " Türkiye'nin hiç bir yerinden alıcı çıkmamış. Sakarya'da kurulan bir kooperatif çıkıp burayı satın almıştır.

Arazinin imara açılması her ne kadar Hendek kamu yararı ve istihdam sağlanması olarak gösteriliyor olsa da, asla kamunun değil “birilerinin” yararına olduğu açıktır. Hendek’te işsizlik sorunu değil, işçi beğenmeyen işveren sorunu vardır. Hendek’te söz konusu işçi istihdamını sağlayacak başka yer mi kalmamıştır? OSB tekrar kamulaştırılmış olup, orada açılan fabrikalarda neden istihdam sağlanmaya çalışılmamaktadır? Hendek 2023 Dünya Hava Kalitesi Raporu uyarınca, Türkiye'nin havası en kirli 3. Merkezi olmuşken tekrar sanayi sitesi yapmanın faydası nedir? Köy arazisinde, 1000 kişilik sanayi sitesinin ne işi vardır? Tek bir yanlışın üzerine hiç bir doğru inşa edilemez. Birilerine sırf tekrar rant sağlanması adına, sorumlular yüzünden mizi, Hatay nasıl Kurucu Liderimiz Atatürk’ün şahsi meselesi ise Havai Fişek davasının da patlamanın ilk günden itibaren vicdan sahibi herkesin şahsi mesesi olduğunu duyarlı Sakarya kamuoyu ile paylaşıyoruz."