İstihdam endeksi yıllık yüzde 2,3 arttı İstihdam endeksi yıllık yüzde 2,3 arttı

Özellikle pandemi döneminin ardından gıdanın değeri artı. Tarıma ve üretime verilen önem gün geçtikçe katlanırken üreticiler ise teşviklerin ve fiyatların yetersiz kalmasından şikâyet ediyor.

Son dönemde özellikle genç nesil köylerde kalmayarak üretime katkı yapmaktan vazgeçiyor. Fabrikada maaşlı ver sigortalı bir işi tercih eden genç nesil tarımdan her geçen gün uzaklaşıyor.

Sakarya’da çiftçilerin ortalama yaşı 60’ın üzerine çıkarken gençler tarımda gelecek göremediklerini ifade ediyor. Sakarya Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Mustafa Zafer üretimde yaşanan sıkıntılara değinerek süt krizinin kapıda olduğunu vurguladı.

Tüm vatandaşların yeni yılı kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Zafer, 2023 yılını üreticiler için tam bir mağduriyet yılı olduğunu dile getirdi. Gerek bitkisel gerekse hayvancılık sektörünün kriz içinde olduğunu ifade eden Başkan Zafer, “Son 1 ayda yem fiyatlarına 100 TL’lik zam geldi. Fakat süt fiyatı güncellenmedi. Süt fiyatı üretim maliyetlerinin altında kaldı ve üreticilerimiz büyük zarara uğradı” dedi.

2024 yılı için önlem alınması gerektiğini ifade eden Başkan Mustafa Zafer, “Anaç hayvan kesimleri artıyor. Sür krizi kapıda. Üreticilerimiz bir daha dönmemek üzere işletmelerini kapatıyor ve üretimden uzaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

Süt fiyatlarının ivedi bir şekilde enflasyon düzeyinde revize edilmesi gerektiğine değinen Başkan Zafer, 2023 yılında mısır ve buğday başta olmak üzere tahıl fiyatlarının istenilen seviyede olmadığını, buna rağmen yakıt, tohum ve gübre gibi maliyetlerin sürekli arttığını söyledi.

Başkan Zafer son olarak 2024 yılı için acil bir çiftçi destek programı yapılması gerektiğini ifade ederek üretimden uzaklaşan çiftçilerin üretime yeniden kazandırılması gerektiğini vurguladı.

medyabar