Bülent Yaman

Doğal güzellikleri ve etrafında onlarca genç ve ailenin bulaşarak vaktini geçirdiği Hendek Uludere çayı son günlerde SOS veriyor. Artan kirlilik sonrası Uludere Çayı neredeyse yosun bağladı. 

Son günlerde gencinden yaşlısına birçok vatandaşı ağırlayan Uludere Çayı kenarı çevresinde başlayan temizlik sonrası belirli bölümleri konulan oturaklar ile çehresi değişmişti ancak Uludere Çayı çevresinde yapılan temizlik Çay içerisinde yapılmayınca ortaya çıkan kötü görüntü sonrası Hendek Uludere Çayı can çekişiyor yorumlarına neden oldu.

Etrafını kaplayan kavlayan ağaçları ve çeşitli motiflerden oluşan köprüleri ile ünlü birçok vatandaşın uğrak yeri olan Hendek Uludere Çayında bir süre önce yaşanan kirlilik sonrası Hendek Hayat Arama Kurtarma ekiplere dereye hayat dokunuşu yapmış dere içerisinde onlarca çöp çıkarılmıştı. Yapılan hayat dokunuşu sonrası  Hendek Belediyesi ekipleri ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi SASKİ ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile Hendek’in tam ortasından geçen Uludere Çay’ında temizlik çalışmalarına başlanmıştı. Dere tabanında yer alan yüzeysel atıklar ve dere içinde bulunan atıklar iş makinalarıyla temizlenmişti.

Tesislere yapılan kaçak su denetimiyle ilgili Sapanca Belediyesi'nden ilginç açıklama Tesislere yapılan kaçak su denetimiyle ilgili Sapanca Belediyesi'nden ilginç açıklama

Temizlik harekatının üstünden uzun bir süre geçmesi sonrası Uludere çayı yüzeyi adeta yosun bağladı. Yaşanan kirlilik Çay boyu hattı itibarıyla neredeyse her yerde göze çarpıyor. Çay boyu kenarında vaktini geçiren bir çok vatandaş yaşanan kirlilikten şikayetçi olurken, yetkililere çağrı yaparak çay kenarında yapılan temizlik çalışmasının Uludere Çay içerisinde yapılmasını isteyerek vakitlerini geçirdikleri alanların daha temiz ve ferah olmasını istedi, "İnşallah en kısa sürede temizlik harekatı gerçekleşir" dediler.

Diğer yandan 2024 yerel seçimleri sonrası Hendek Belediye Başkanlığını kazanan Başkan İrfan Püsküllünün Uludere çayı içerisinde yaşanan kirlilik sonrası nasıl bir yol haritası çizeceği ve konu ile alakalı ne gibi önlemler alacağı şimdiden merak konusu oldu.

A4Cd9F1F 0C64 42D2 A153 97C1F221B25FB1F26A2F 1958 44Cd 95Aa 5Dfc965E406A6B2B81B6 9D85 4540 B70C Abe91E340F8B