Bülent Yaman

Kudüs Gönüllüleri tarafından bir süre önce duyurusu yapılan Refah’a, Gazze İçin Yürüyoruz” etkinliği 19.00.da Profesör Ayhan Kızıl Caddesi Hendek Atatürk Stadyumu önünde başladı. Düzenlenen etkinliğe katılım yoğun olurken kortej sık sık slogan atarak israile Filisten’de gerçekleştirdiği insanlık dışı olaylar nedeniyle tepki gösterdi.

Gazze'de can kaybı 37 bin 296'ya yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 296'ya yükseldi

Hendek'te Kudüs Gönüllüleri Platformu, Refah saldırısına tepki göstermek amacıyla bir yürüyüş düzenledi. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, Hendek Atatürk Stadı'ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı'nda sona erdi.

Meydanda yapılan basın açıklamasında, Kudüs'te şehit düşen Hasan Saklanan anıldı ve dünya genelindeki Siyonist saldırılara karşı duran kitlelere selam gönderildi. Açıklamada, Refah saldırısının Filistin halkının maruz kaldığı zulmün bir parçası olduğu vurgulanarak, İsrail'in Gazze'deki insanlık dışı politikalarına dikkat çekildi. Kudüs'teki işgal ve zorbalık politikaları da kınandı, Filistin halkının yanında olunduğu ifade edildi.

Ayrıca, İsrail ürünlerine karşı ekonomik boykot çağrısı yapıldı ve sosyal medya üzerinden bu çağrının yayılması gerektiği belirtildi. Doğu Türkistan'da Müslümanlara uygulanan baskılara da değinilerek, Çin yönetiminin zulmü kınandı ve temel hak ve özgürlüklerin savunulması gerektiği vurgulandığı yürüyüş Hendek Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen basın açıklaması sonrası edilen Dualar ve tüm şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşı okunması ile sona erdi.