Sağlığın bir çok konusunda olduğu gibi vatandaşları bilgilendirme amaçlı gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri bir plan dahilinde, belli aralıklarla devam ediyor. Özellikle kalın bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanserinde erken teşhis ile tedavide başarı oranının yüksek olduğu ifade edilirken, bilgilendirme konusunda daha fazla bireye ulaşabilmek amacıyla okul, kuran kursu, halk eğitim merkezleri, kahvehaneler gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlar tercih ediliyor. Bu kapsamda Serdivan Şehit Mehmet Öztürk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerine, bölgede bulunan bazı kahvehaneler ve halk eğitim merkezinde eğitim gören kursiyerlere bilgilendirme çalışması yapıldı.

Henüz 3 yaşında: Oyuncak araba kullanır gibi Ferrari’yi kullandı Henüz 3 yaşında: Oyuncak araba kullanır gibi Ferrari’yi kullandı

Yapılan eğitimlerde sağlık personeli tarafından, “ bağırsak kanseri taraması için 50 yaş üstü bireyler ile bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin 2 yılda bir yapılması gerekli gaitada (dışkıda) gizli kan testini hekimin verdiği kit ile evde kendi kendine yapabilmesinin mümkün olduğu söyleniyor. Bağırsak kanseri taraması için kullanılacak kitlerin KETEM’lerden (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi), temin edilebileceği ifade edilen eğitimlerde talep eden bireylere kit dağıtılarak; meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taraması yaptırmak isteyenlere randevu verildi.

Eğitimlerde, Sağlıklı Hayat Merkezinde (SHM) de yürütülen diğer hizmetleri de tanıtan sağlık personeli, herhangi bir şikayet olmasa dahi KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinden kolayca randevu alarak ve hiçbir ücret ödemeden; 40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir meme kanseri taraması için mamografi çektirmesi, 30-65 yaş arası kadınların 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin 2 yılda bir bağırsak kanseri taramasını yaptırabilecekleri bilgisini verdi. Eğitime katılanlara kanser taramalarının neden önemli olduğu, tarama yöntemleri ve taramayla ilgili başvuruların nereye, nasıl yapılacağıyla ilgili bilgilerin yer aldığı el kitapçığı da dağıtılarak daha geniş kitlelere ulaşılması amaçlandı.