Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler tarafından imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında, RAZONI isimli ilk gemi Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

TikTok, 113 milyondan fazla videoyu kaldırdı TikTok, 113 milyondan fazla videoyu kaldırdı

Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından ilk geminin bu sabah 08.30’da hareket edeceğini duyurdu. Ardından mısır yüklü ilk gemi Odessa Limanı’ndan yola çıktı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu bilgiler yer aldı:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan’a gitmek üzere Odessa limanından 01 Ağustos sabah 08.30'da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır.

22 Temmuz 2022'de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi' belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır.

İLK GEMİ 2 AĞUSTOS’TA İSTANBUL’DA 
Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı ikinci açıklamada ise mısır yüklü ilk geminin Odessa Limanı’ndan yola çıktığı şöyle duyuruldu:

RAZONİ isimli gemi Lübnan'ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odessa'dan hareket etmiştir. Geminin 2 Ağustos'ta İstanbul'da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul'da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir.