Türkiye bugün, İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'ndeki patlamayla sarsılırken, Instagram, Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına ulaşım sağlanamıyordu. BTK, Taksim'de meydana gelen patlama sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

Türkiye bugün, İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'nde saat 16.20 sıralarında meydana gelen patlamayla sarsıldı...

6 kişinin hayatını kaybettiği ve 53 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk tespitlerin terör saldırısı olduğu yönünde olduğunu belirtti.

SOSYAL MEDYAYA ULAŞIM SAĞLANAMADI
Taksim İstiklal Caddesi'ndeki patlama sonrasında olaya ilişkin videoların sosyal medya platformlarında peş peşe paylaşılması sonrasında Instagram, Facebook, YouTube ve Twitter'a ulaşım sağlanamadı. Vatandaşlar sorunun nedenini merak ederken açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan geldi.

SEBEBİ BELLİ OLDU
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Taksim'de meydana gelen bombalı saldırı sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre, ortaya çıkan basın etiğine aykırı görüntüler ve terör içerikleri için ilgili birimlerin talebi üzerine BTK, tarafından ülke geneli sosyal medya platformları için bant daraltma uygulaması yapıldı.

BANT GENİŞLİĞİ NEDİR?
Bant genişliği, bir iletişim ortamının ya da haberleşme kanalının kapasitesini belirtmek için kullanılan terimdir. Diğer bir ifadeyle kanal üzerinde taşınabilecek en fazla frekansa sahip sinyal, kanalın bant genişliğini açıklar. Bant genişliğinin yüksekliği ne kadar büyükse, belli bir süre içinde aktarım yapılacak verinin hacmi de büyük olur.

Sofuoğlu'nun açıklamalarına bir tepki de Kılıçaslan'dan: Ahlaksız müptezel... Sofuoğlu'nun açıklamalarına bir tepki de Kılıçaslan'dan: Ahlaksız müptezel...

BANT DARALTMA UYGULAMASI NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?
Bant daraltma uygulaması internet sitesine erişimin ağırlaştırılması anlamını taşır. Siteye erişim engeli bulunmaz fakat veri akışı daraltılır. Bu sebepten dolayı verilere erişim gecikmeli ve yavaş olur.