Sakarya Vali Yardımcısı Selda DURAL, “Sakarya’nın istihdamında bir önceki yıla oranla, 2022 yılında; Organize Sanayi Bölgelerindeki istihdamın % 11’lik artış kaydederek 28.425 kişiye ulaşmış ve SGK kayıtlarında da % 10’luk artışla kayıtlı istihdam 272.300 olarak gerçekleşmiştir. Sanayi sektörü istihdamı da yine % 10’luk artışla 84.556 yeni zirveyi görmüştür. Söz konusu istihdam rakamları, İlimizin istihdamı adına bütün zamanların en iyisi ve yeni bir rekoru anlamına gelmektedir. Ayrıca, İlimizin ihracata yönelik üretim yapan işyeri sayılarındaki artış 2022 yılında da artarak devam etmiş, buna paralel olarak ihracat rakamlarının da artışını sürdürdüğünü görmekteyiz” ifadesinde bulundu.

Ayrıca, Kurulda yapılan değerlendirmelerde İŞKUR’ a 2022 yılında işverenlerden 45.974 kişilik işgücü talebi alınmış, 28.327 kişi de Kurum aracılığı ile işe yerleştirilmiştir. Kurum aracılığı ile işe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre meydana gelen yaklaşık % 10’luk artış memnuniyet verici olarak değerlendirilmiştir.

Bunun yanında, İŞKUR aracılığı ile istihdama katılan kadın sayısının bir önceki yıla oranla % 24 artışla 10.390 olarak gerçekleştiği belirtildi. Yine aynı dönemde 11.330 gencin işe yerleştirilmesine de aracılık edildiği, işe yerleşen genç sayısında da geçen yıla göre % 6’lık artış kaydedildiği vurgulandı.

İŞKUR, 2022 yılındaki düzenlenen kurs ve programlar için 71 milyon TL ödenek kullanıldı.

İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA; “İş dünyasının kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işgücünün verimliliğin ve istihdamın artırılması kapsamında 2022 yılında düzenlediğimiz Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları ve Toplum Yararına Programlardan 4.636 vatandaşımız yararlanmıştır. Söz konusu programlardan yararlananların büyük çoğunluğunu gençler ve kadınlar oluşturmuştur. Ayrıca, yine bu dönemde düzenlenen programlar için 71.520.838.-TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti kapsamında, 43.034 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

İŞKUR Müdürü KAYA; istihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve dezavantajlı grupların iş gücü piyasasına kazandırılması doğrultusunda çalışmalar için İŞKUR Genel Müdürlüğünün İlimize 36 milyon TL ödenek ayırdığını belirtti.

İlk etapta 6 bin kişilik yeni kurs ve program düzenlenecek

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, yapılan görüşmeler sonucu, İlimize ayrılan ödenekle ilk etapta yaklaşık 6.000 kişilik Mesleki Eğitim Kursu ile İşbaşı Eğitim Programı düzenlenmesini kararlaştırdı. Düzenlenecek kurs ve programlar, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu meslekler ile işveren talepleri doğrultusunda ve istihdam garantili olarak gerçekleştirilecek.

KKM’de vergi istisnasında süre değişti! Faiz ve kâr payları... KKM’de vergi istisnasında süre değişti! Faiz ve kâr payları...

Bunun yanında işgücü piyasası değerlendirmeleri sonucu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.