Nurettin Eryılmaz

Sürekli sosyal medya hesabındaki paylaşımlarıyla gündem olan Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun Adapazarı'nın Kurtuluş günü için düzenlenen kutlama etkinlikleri için yaptığı "İşgal olmadı ki kurtuluşu kutlayalım. Yunan, Sakarya'nın Batı kıyısında, o da 87 gün kalabildi. Buna işgal mi denir? Ayrıca 3 5 Yunan palikaryasının ezilmes mi kutlanırmış? Barcelona, amatör bir kulübü yendiğinde kutlama yapar mı? Biraz Onur! Ecdadın kemiklerini sızlatmayın!" paylaşımı büyük tepki çekmişti.

İYİ Parti Adapazarı meclis üyesi Ahmet Bıçkıcı, tarih profesörü Sofuoğlu'nun bu açıklamasını meclis gündemine taşıyarak tepki gösterdi. 

Ebubekir Sofuoğlu'nu onurlu konuşmaya ve davranmaya davet eden Bıçkıcı, "Sakaryamızın adını ne yazık ki olumsuz gündeme getiren öğretim üyesi, Adapazarı'nın Kurtuluş günü tweet attı; 'İşgal yok ki kurtuluş olsun' ifadelerini kullandı. 3-5 tane palikarya Sakarya'nın batısına kadar gelmedi, öyle bir durum yok. Adamlar silahlarıyla geldiler. Adamlar ellerinde fotoğraf makinesiyle gelmediler. Yani bu aziz millet, zamanında gazi vermiş, şehit vermiş, bunu da küçümsüyor. Bir de 'biraz onur' diyor. Sakarya'nın seçilmişleri de, atanmışları da onurludur. Sakarya'nın halkı da onurludur. O yüzden böyle güzel zamanlarda bu vatandaşları üzmeye kimsenin hakkı yoktur, o öğretim üyesini biraz onurlu davranmaya, onurlu konuşmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.