Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir yandan suçları önlemeye çalışırken diğer yandan geçmiş tarihlerde suç işlediği için haklarında aranma kaydı veya kesinleşmiş hapis cezası olan kişilerin yakalanması için kapsamlı çalışmalarını yürütüyor. JASAT ve İstihbarat ekiplerinin de dahil edildiği çalışmalarda hukukun dışına çıkılmadan teknik ve beşerî imkanlardan sonuna kadar faydalanılıyor.

Bu çerçevede Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 2024 yılı Haziran ayında yürütülen çalışmalarda haklarında yakalama veya kesinleşmiş hapis cezası bulunan; Terör Örgütüne Üye olmaktan 1, Kasten Öldürme suçundan 2,Hırsızlık suçundan 23, Dolandırıcılık suçundan 51, Yağma suçundan 3 ve çeşitli suçlardan 618 kişi olmak üzere toplam 698 kişi yakalandı.

Yakalanan 698 kişiden haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 107 kişi cezaevlerine teslim edilirken, bu kişilerden 9’unun on yıl ve daha üzeri hapis cezalarının olduğu ve uzun zamandır firari oldukları tespit edildi.

Kocaeli'de bir kişi denizde boğuldu Kocaeli'de bir kişi denizde boğuldu

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sakarya İl Jandarma Komutanlığı olarak suçluların veya suç işlemeyi alışkanlık haline getirenlerin kanunlara ve başkalarının haklarına riayet eden vatandaşlarla aynı ortamlarda ve aynı konforda yaşamlarını sürdürmelerinin doğru olmadığına inanıyoruz. Suç işlemeyi alışkanlık haline getirenler ile suç işleme eğiliminde olanların diğer vatandaşlarımızın huzurunu bozmalarına fırsat vermemek için artan bir heves ve kararlılıkla çalışıyoruz. Her gün bir önceki günden daha iyisini yapmaya çabalıyoruz.

Bu heves, kararlılık ve çabanın sonucu olarak; 

2023 yılının ilk (6) ayında sorgulanan kişi sayısı 930 bin 135, yakalanan kişi sayısı 1763 ve tutuklanan kişi sayısı 434 olmuşken,

2024 yılının ilk (6) ayında sorgulanan kişi sayısı 1 milyon 995 bin 946’ya, yakalanan kişi sayısı 4939’a ve tutuklanan sayısı 875 kişiye ulaşmıştır.

Suç işleyenlerin ve haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunanların sonsuza kadar kaçmaları mümkün değildir. Nerede olurlarsa olsunlar bulup yakalayarak adalete teslim etmeye kararlıyız. Haklarında yakalama kararı bulunanların öncelikle yakınları tarafından ikna edilerek teslim olmalarının sağlanmasını, ikna edilememeleri durumunda bizimle işbirliği yapılmasını arzuluyoruz." denildi.