Hüseyin Cumalı 

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı kendi sorumluluk bölgesindeki bütün muhtarlar ve muhtarların bağlı olduğu ilgili ilçe muhtarlar derneklerinin başkanlıklarına “Sayın Muhtarım” ile başlayan çok anlamlı bir mektup gönderdi. Muhtarların kendi sorumluluk bölgesindeki önemine işaret edilen mektupta her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edilmesi vurgusu yapıldı. 

Yasalar karşısında herkesin eşit olduğuna vurgu yapılan mektupta, “Unutmayınız ki, suç işlemenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hiç kimse hiçbir gerekçeyle hırsızlık yapamaz. Hiç kimse vergi kaçıramaz. Hiç kimse hiçbir gerekçeyle merdiven altı üretim yapamaz. Sağlıksız gıda malzemesi üretemez, pazarlayamaz. Hiç kimse dolandırıcılık yapamaz. Bir kişinin sabit bir işinin veya bir mesleğinin olmaması o kişiye uyuşturucu satma hakkı vermez. İşçilik maliyetleri bahane edilerek işyerlerinde kaçak göçmen çalıştırılamaz” dendi.

Çapulcuların kendilerini mafya gibi tanıtmasına da işaret edilen mektupta, “Bir kişinin güçlü olması veya yanına üç-beş çapulcu toplayarak kendisini mafya olarak tanıtması o kişiye başkalarının malına-mülküne göz dikme veya çökme hakkı vermez. İhtiyaç sahibi birisine borç vermiş olması parası çok olan kişiye Tefecilik yapma hakkı veya garibana zorla senet imzalatıp daha sonra da onun her şeyine el koyma hakkı vermez. Kanunlar karşısında herkes eşittir. Hiç kimse zenginliği, gücü, işi veya unvanlıyla diğer vatandaşlardan daha ayrıcalıklı değildir” dedi.

Halk arasındaki şehir efsanelerine de dikkat çekilen mektupta, “İhbar edersem deşifre olurum, başım belaya girer”, “falanca kişi filancayı ihbar etmiş de başı belaya girmiş türünden hikayeler”, “İhbar etsek ne olacak Jandarma/ Polis yakalıyor Adliye serbest bırakıyor”, “Duydum ama gözümle görmedim. O yüzden kimsenin günahını alamam” sözlerine de yer verilen mektupta, “Bize inanın, güvenin. Sağda solda bazen kulağınıza gelen abartılmış ve asılsız yalanlar uyuşturucu satıcılarının, suç işleyenlerin uydurdukları yalanlardır. Bugüne kadar binlerce suçluyu kanun karşısına çıkardık ve hiçbir ihbarcının kimliği açığa çıkmadı” denildi.

“Unutmayın ki görmezden geldiğimiz her suç daha da büyüyecek ve bir gün en sevdiklerimize, can parçalarımıza zarar verecektir” denilen mektupta, “ İhbar etmek ispiyonculuk değildir. Lütfen ihbar edin. Sizler bildiklerinizi, duyduklarınızı ve gördüklerinizi bize bildirmezseniz biz ne kadar çok çalışırsak çalışalım gençleri zehirleyen uyuşturucu satıcılarına, çetelere, tefecilere, dolandırıcılara, trafik magandalarına karşı istediğimiz sonucu tam olarak alamayız” dendi.

Jandarmanın yaptığı çalışmalarında istatistik olarak yer aldığı mektubu alan muhtarlar ise, “Her zaman ki gibi devletimizin yanında, milletimizin emrinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İŞTE MUHTARLARA GÖNDERİLEN O MEKTUP

"31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerini sizlerin destekleriyle huzur ve güven ortamında tamamladık. Sizi muhtar seçilmenizden dolayı tebrik ediyor, hayırlı görevler diliyorum.
Sakarya İl Jandarma Komutanlığı olarak Sakarya’nın huzur ve güvenliğini daha ileriye taşımak için sizlerle daha fazla işbirliği yapma arzusundayız.

Başta Uyuşturucu olmak üzere; İnsanımıza, Kamu Güvenliğine ve Ekonomimize zarar veren her türlü suçla kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadelede sizlerin destekleri bizim için önemli ve kıymetlidir. Çünkü sizler mahallelerinizi ve kimin neler yapabileceğini bizden daha iyi biliyorsunuz. Mahallelerinizde olan olayları bizden daha önce haber alıyorsunuz. Dolayısıyla mahallelerinizdeki suç işleme eğiliminde olanları, suç işleyenleri veya işlenen suçlardan mağdur olanları da bizden daha iyi tanıyor olmanız mümkündür. 

Unutmayınız ki, suç işlemenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hiç kimse hiçbir gerekçeyle hırsızlık yapamaz; Hiç kimse kaçak sigara, kaçak tütün, sahte alkol, kaçak alkol satamaz; Hiç kimse göçmen kaçakçılığı veya göçmen kaçakçıları ile işbirliği yapamaz. Hiç kimse vergi kaçıramaz. Hiç kimse hiçbir gerekçeyle merdiven altı üretim yapamaz. Sağlıksız gıda malzemesi üretemez, pazarlayamaz. Hiç kimse dolandırıcılık yapamaz.

Bir kişinin sabit bir işinin veya bir mesleğinin olmaması o kişiye uyuşturucu satma hakkı vermez. İşçilik maliyetleri bahane edilerek işyerlerinde kaçak göçmen çalıştırılamaz.
Bir kişinin güçlü olması veya yanına üç-beş çapulcu toplayarak kendisini mafya olarak tanıtması o kişiye başkalarının malına-mülküne göz dikme veya çökme hakkı vermez.

İhtiyaç sahibi birisine borç vermiş olması parası çok olan kişiye Tefecilik yapma hakkı veya garibana zorla senet imzalatıp daha sonra da onun her şeyine el koyma hakkı vermez.

Kanunlar karşısında herkes eşittir. Hiç kimse zenginliği, gücü, işi veya unvanlıyla diğer vatandaşlardan daha ayrıcalıklı değildir. Dolayısıyla hiç kimse suç işleyemez, düğünde-şenlikte silahla havaya ateş edip başkalarının hayatını tehlikeye sokamaz. Hiç kimse ruhsatsız silah taşıyamaz. Hiç kimse alkollü araç kullanamaz, hiç kimse hız kurallarını ihlal edemez. Herkes trafik kurallarına tam olarak uymak zorundadır. Sadece Haklı olan haklıdır, iyi olan iyidir.

Sakarya'da bayram namazı kılındı Sakarya'da bayram namazı kılındı

Sizler de bizler de el ele verip haklı ve iyi olanı koruyup kollamak ve kötülerin karşısında olmak zorundayız. Suç ne olursa olsun, suçu işleyen her kim olursa olsun korkmadan mücadele etmek sadece kamu görevi değil aynı zamanda insanlık görevidir. İşlenen bir suçtan haberdar olup görmezlikten gelmek, kayıtsız kalmak veya örtbas etmek bize hem kanunlar hem de Allah nezdinde vebal yükler. İhbar etmek ispiyonculuk değildir. Lütfen ihbar edin. Sizler bildiklerinizi, duyduklarınızı ve gördüklerinizi bize bildirmezseniz biz ne kadar çok çalışırsak çalışalım gençleri zehirleyen uyuşturucu satıcılarına, çetelere, tefecilere, dolandırıcılara, trafik magandalarına karşı istediğimiz sonucu tam olarak alamayız.

Bize inanın, güvenin. “İhbar edersem deşifre olurum, başım belaya girer” şeklinde bir endişeniz olmasın. Sağda solda bazen kulağınıza gelen “falanca kişi filancayı ihbar etmiş de
başı belaya girmiş türünden hikayeler” uyuşturucu satıcılarının, suç işleyenlerin uydurdukları yalanlardır. Bugüne kadar binlerce suçluyu kanun karşısına çıkardık ve hiçbir ihbarcının kimliği açığa çıkmadı. Unutmayın ki görmezden geldiğimiz her suç daha da büyüyecek ve bir gün en sevdiklerimize, can parçalarımıza zarar verecektir.

“Duydum ama gözümle görmedim. O yüzden kimsenin günahını alamam “şeklinde düşünmek doğru değildir. Suçlular herkese göstere göstere suç işlemiyor. Siz duyduklarınızı da bizimle paylaşın. Her ihbarı/bilgiyi önemsiyoruz fakat yüzde yüz doğrudur şeklinde bir düşüncemiz olmuyor. Bize bildirilen her ihbarı büyük bir gizlilik ve titizlikle araştırıp doğruluğundan emin olduktan sonra operasyona dönüştürüyoruz. Suçluların günahını  almaktan değil mağdurların ve masumların ahını almaktan korkmak gerekir.

Sizler de bizler gibi kamu görevlisisiniz. Vatandaşları ilgilendiren her meselede canla başla çözüm bulmaya çalıştığınızı biliyoruz. Suçlularla mücadelede de çözümün, mücadelenin bir parçası olmaya gayret gösterin. Çünkü bu konuda da mesuliyetiniz var. Birbirinden duyarak tekrar edilen ve mücadeleye hiçbir fayda sağlamayan “Uyuşturucu aldı başını yürüdü, Hırsızlık arttı, Ortalık göçmen kaynıyor, dolandırıcılara kimse bir şey yapmıyor” gibi sözleri alakasız yer ve zamanlarda söylemeniz sizi mesuliyetten kurtarmaz. Bu tür sözleri tekrar etmek yerine Kimin, Hangi Suçu, Nerede, Nasıl ve Ne zaman işlediğini bize bildirin. Düzenli bir işi ve geliri olmadığı halde veya varlıklı bir ailenin mensubu olmadığı halde gösterişli bir hayat süren, kazancından daha fazla para harcayan ve bu şekilde yaşamaya diğer gençleri de özendiren kişileri gözlemleyin. Bu tür kişileri bize bildirin.

“İhbar etsek ne olacak Jandarma/ Polis yakalıyor Adliye serbest bırakıyor” düşüncesi tamamen yanlıştır. Suç işleyen herkes Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen cezayı mutlaka almaktadır. Cezası kesinleşen her suçlu da hakkında verilen cezayı çekmektedir. Bizler Jandarma olarak Sakarya İl Emniyet Müdürlüğümüz ve Sakarya Adli Birimlerimizle yüksek bir uyum ve iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Hepimizin gayesinin ve gayretinin bir olduğundan endişeniz olmasın. Bizlerden önce görev yapan değerli meslektaşlarımızın attığı temeller üzerine onlardan devraldığımız tecrübe ve bilgilerle kendi dönemimizden elde ettiğimiz verileri birleştirerek oturttuğumuz, inançlı ve kararlı mücadele anlayışımız sonucunda, 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE;
2023 yılının ilk (4) ayında (233) operasyonda (308) şüpheli yakalanmış bunlardan (25)’i tutuklanmıştır. Tüm uyuşturucu türlerinde ele geçirilen uyuşturucu miktarı ise (13) Kilogramdır. 2024 yılının ilk (4) ayında ise (760) operasyonda (865) şüpheli yakalanmış bunlardan (26)’sı tutuklanmış (17)’si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Ele geçirilen uyuşturucu miktarı ise (45) Kilogramdır. Operasyon sayısında (2,5) Kat, yakalanan şüpheli sayısında (3) Kat, yakalanan uyuşturucu miktarında ise (3,5) Kat Artış
sağlanmıştır.

YASADIŞI GÖÇLE MÜCADELEDE;
2023 yılının ilk (4) ayında toplam (228) Düzensiz Göçmen ile (23) organizatör yakalanmışken, 2024 yılının ilk (4) ayında (678) Düzensiz göçmen ve (43) organizatör yakalanmıştır. Yakalanan Düzensiz Göçmen sayısında (3) Kat Artış sağlanmıştır.

ARANAN ŞAHISLARIN YAKALANMASINDA;
2023 yılının ilk (4) ayında 595 bin şahıs sorgusu yapılmış ve (1.195) aranan şahıs yakalanmışken, 2024 yılının ilk (4) ayında 1 milyon 332 bin şahıs sorgulanarak (3270) aranan şahıs yakalanmıştır. Aranan şahısların yakalanma sayısında (3) Kat Artış sağlanmıştır.

HIRSIZLIK OLAYLARI İLE MÜCADELE;
2023 yılının ilk (4) ayında (170) hırsızlık olayı meydana gelmişken, 2024 yılının ilk (4) ayında (40) hırsızlık olayı meydana gelmiştir. Alınan önleyici tedbirler neticesinde hırsızlık
olaylarında (4) Kat Azalma sağlanmıştır.

TRAFİK GÜVENLİĞİ;
2023 yılının ilk (4) ayında 220 bin araç kontrol edilmiş ve bu kontroller neticesinde Alkol ve Uyuşturucu etkisi altında araç kullanan (112) sürücünün ehliyetine geçici olarak el konulmuştur.

2024 yılının ilk (4) ayında ise 475 bin araç kontrol edilmiş ve Uyuşturucu ve Alkolün etkisinde araç kullandığı tespit edilen (166) sürücünün ehliyetine el konulmuştur.

Denetimlerde kontrol edilen araç sayısında (2) Kat Artış sağlanırken Uyuşturucu ve Alkol etkisinde araç kullandığı tespit edilerek ehliyetine el koyulan şahıs sayısında (%50) Artış
sağlanmıştır.

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı olarak Sakarya halkının güvenliğini daha da üst seviyeye çıkarmak için inançla ve cesaretle mücadele ediyoruz. Her gün bir önceki günden daha iyi olmaya gayret ediyoruz. Sizler daha fazla destek verirseniz en iyisini yapacağımıza inanıyoruz. Muhtarlık görevinizde başarılar diliyor tüm mahalle halkını saygıyla selamlıyorum."