Dağcı Melek Kıyı Aydın, 2017 yılında başladığı '81 ilde 81 zirve' hedefini, Ardahan'daki Ilgar Dağı'na yaptığı tırmanışla tamamladı.

Bursa’da yaşayan dağcı Melek Kıyı Aydın, 2017 yılında ’81 ilde 81 zirve’ hedefiyle il il dolaşıp, buralardaki yüksek noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini gerçekleştirmek için tırmanış yapmadığı tek il olan Ardahan’a giden Aydın, Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na da tırmanıp 81. tırmanışını da gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları not ve görsellerle kayıt altına alan Aydın, bu çalışmasıyla ‘Anadolu Parsı’ unvanı almak istiyor.

Kalyoncu ailesi piknikte buluştu Kalyoncu ailesi piknikte buluştu

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok desteğini aldığını anlatan Aydın, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim ve beni çok destekledi. Her ilin en yüksek zirvesine tırmandım” dedi.

“PROJEMİ BİTİRDİM”

Aydın, 2017 yılında başladığı projesine corona salgını esnasında bir süre ara verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, “Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’da başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, bitirmiş oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi yapmak isteyen gençlerin başına.” ifadsini kullandı.