Halk54 Haber Merkezi

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü Onkoloji Bölümü’ne kemoterapi görmek için gelen hastaları getiren araçlar binanın yan girişindeki kapıya geliyordu. Yan girişteki kapıdan Onkoloji Bölümü’ne giren hastalar çok zorlanmadan serviste kendilerine sıra gelmesini bekliyordu. Ancak ne olduysa oldu. Bir anda hastaların faydalandığı bu kapı duvarla örüldü. Yan kapının duvarla örülmesiyle birlikte ağır tedavi gören kanser hastaları bu kez binaya ana kapıdan girip uzun bir yolu kat edip Onkoloji Bölümü’ne gelmeye başladı.

Hem kanser, hem yaşlı, hem de ayakta duracak hali olmayan hastalara yapılan bu davranışa tepki gösteren vatandaşlar, “Korucuk Hastanesi yapılırken devlet yan kapıyı yapmış. Buradaki amaç belli ki servislere gelen hastaları buradan kabul etmek içindi. Hastane yönetimi de Onkoloji servisini buraya açarak kanser hastalarının çok yol yürümeden, yorulmadan servislerine ulaşmasını sağladı. Bu sistem sağlıklı ilerlerken neden bir anda bu yan kapı kapatıldı” diye sordu.

Hasta ve hasta yakınlarının büyük tepkisine neden olan kapıya duvar örülmesine tepki gösteren vatandaşlar, “Eskiden bir adımda Onkoloji Servisi’ne giren kanser hastaları artık hastanenin ön kapısından girip yürüyerek bu servisi geliyor. Durumu ağır olanlar var. Yaşlısı var. Kemoterapi sonrasında bırakın yürümeyi ayakta duramayanı var. Hal böyle iken kim neden, niye ve hangi mantıkla bu kapıyı kapattı. Neden duvar ördüler! Kanser hastalarına bunu niye yaptılar” dedi.

Sakarya Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü ile Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Dr. Fikret Halis’e seslenen vatandaşlar, “Kanser hastalarına adeta eziyet haline gelen bu duvarı Aziz Öğütlü ile Başhekim Fikret Halis lütfen kaldırsın. Eskisi gibi kanser hastaları Onkoloji Servisi’ne yan kapıdan girsin. Bunun kimseye bir zararı yok. Ama buraya örülen duvar kanser hastalarına zararı var. Öğütlü ile Halis gelsin. Durumu yerinde görsün. Bizlere kesinlikle hak vereceklerdir” dedi.

x3x3-2x2x2-1x1x1-1