Nurettin Eryılmaz Fuat Koçer

Türkiye, Karadeniz'de Çaycuma-1 sahasında yapılan sondajda 58 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz rezervi daha buldu. 540 milyar metreküplük rezerv de 652 milyar metreküp olarak güncellendi. Böylece Karadeniz'de gaz keşfi 710 milyar metreküpe çıktı. 1 trilyon dolarlık değere ulaşan doğal gaz keşfi ile birlikte 2023 yılının ilk çeyreğinde Karadeniz gazının ulusal sisteme bağlanması bekleniyor.

Borsa haftayı yükselişle kapattı Borsa haftayı yükselişle kapattı

Karadeniz gazını ilk kez 2023 yılı mart ayının sonuna doğru sisteme vereceklerini duyuran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, üretilecek gazın ithal edilen gaza göre maliyetinin daha düşük olacağını da belirtti. Gazın sisteme verilmesiyle bir indirim olup olmayacağına yönelik olarak Bakan Dönmez "Ekiplerimiz son sürat iş planına uygun olarak çalışmalarını yapıyor. 2023 Mart ayında bu gazı insanımızla buluşturmak istiyoruz. İthal ettiğimiz gaza göre Karadeniz’den üreteceğimiz gazın maliyeti daha düşük. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gazı biz sisteme verelim ondan sonra (doğal gazda indirim) bu değerlendirmeleri tekrar yaparız" bilgisini verdi.

Bu gelişmelerin ardından HALK54 ekibi sokakta Sakaryalı vatandaşlara mikrofon uzattı, "2023 yılı ilk çeyreğinde Karadeniz’de bulunan doğal doğal kullanıma alınınca evde faturalarda düşüş olur mu” sorusunu sordu. 

HALK54 mikrofonuna konuşan vatandaşlardan bazıları doğal gaz faturalarının düşeceğine olumlu bakarken, bazıları da "mümkün değil" diye konuştu. 

Vatandaşlar, "Her yıl gaz bulundu deniyor ama bir sonuç yok. Aralık ayında doğal gaz faturaları 1000 TL'yi aştı. Bu rakam daha da fazla artacak. İleri günler bir rahatlama olmayacak" diye konuştular.