Karasu Atatürk Anadolu Lisesi, TÜBİTAK 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Asya Finallerine davet edildi.

Savaşçı'dan Pamukova Gazi Ortaokuluna ziyaret Savaşçı'dan Pamukova Gazi Ortaokuluna ziyaret

Toplam 1702 başvurunun yarışmada başvuru alanından sadece 20 davet alan çalışmada öğrenciler Sima Önkal ve Merthan Kuruoğlu'nun gerçekleştirdiği, coğrafya öğretmeni Emrah Bostan'ın da danışmanlığını yaptığı proje de davet edilmeye hak kazandı.  Karasu Atatürk Anadolu Lisesi İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Asya Finallerine davet edildi. 

Davet edilen proje ise şu şekilde tanımlandı;

"Çalışma sahamız Sakarya’nın Karasu ilçesinde yer alan ortaöğretim kurumlarıdır. “Farkındalık Parkurunda Geleceğim” adlı çalışmamızda ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin değişen dünya ortamları hakkındaki farkındalık seviyelerini ölçmek ve istenen dünya senaryoları hakkında bilinçlendirmek hedeflenmektedir. 

Öğrencilerin konuya karşı ilgi ve motivasyonlarını artırmak amacıyla hazırladığımız oyun parkurunda fosil yakıtlar, alternatif enerji kaynakları, tarım metotları, şehirleşme ve doğal afetler başlıkları adı altında bulunan problem durumlarına cevaplar araması, sıfır atık farkındalığının istendik yönde artması için oyun içerisinde nesneler üzerinde hazırlanmış hareket eden soru ve cevaplar nitel araştırma yöntemimizin temeli oluşturmaktadır.

Sonuç olarak bu çalışmada, küresel iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için parkur sonunda problem durumları ve çözümleri hakkında öğrencilerin istendik düzeyde bilgi sahibi olmaları ve iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı bireysel motivasyona da önemli katkılar sağlanacaktır."