Karasu ilçesi Camitepe Mahallesi mevkiinde sahil şeridinde bulunan 3 bin 675 dönümlük kamu arazisi, yatırım teşvik belgesi sahibi firmalara yatırım yapmaları amacıyla 49 yıllığına kiralanacak. Firmalardan burada en az 290 milyon TL yatırım yapmaları istenecek. İşte detaylar…

Karasu ilçesinde 3 bin dönümlük devlet arazisi, üzerinde yatırım yapılması şartı ile yatırım teşvik belgesi sahiplerine 49 yıllığına kiralanacak. Kiralanacak arazide yeterli şartları sağlayan firmadan arazinin rayiç bedelinin sadece yüzde 1’i tahsil edilecek.

Düzenlenecek olan ihaleye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilmiş yatırım teşvik belgesi sahibi olan veya yatırım teşvik belgesine esas olmak üzere Hazine Müsteşarlığınca yatırımın karakteristik değerlerini içerecek şekilde yatırım yeri tahsis edileceğine ilişkin yazı verilmiş olanlar girebilecek.

49 yıllığına kiralanacak olan arazinin rayiç bedeli 292 milyon 631 bin TL’den ihaleye çıkacak. Buna göre bu arazide tarım, hayvancılık ve eğitim yatırımı hayata geçirenlerin bu bedelin 1 katı, turizm yatırımları için 2 katı ve diğer yatırımlar için 3 katından fazla olması gerekecek.

Yani ihalede araziye kurulacak olan yatırımın maiyetine göre teklif verilecek. Arazide turizm yatırımı hayata geçirmek isteyen bir yatırımcının buraya minimum 292 milyon TL’lik bir yatırım yapması gerekecek. Örneğin tabloda verilmeyen diğer yatırımlar içinse firmanın vermesi gereken yatırım garantisi 877 milyon TL olacak.

Arazide ayrıca, Karasu sınırları içindeki organize sanayi veya endüstri bölgelerinde yer alabilecek yatırımlar için tahsis edilecek boş parsel bulunmaması veya bu bölgelerde yapılması uygun görülmeyen yatırımlardan olması şartlarını taşıyan firmalarda ihaleye girebilecek.

İhaleye girecek ve araziye talip olacak firmalardan taahhüt edilen yatırımın en az yüzde yirmisini karşılayacak miktarda net öz kaynağa sahip olması istenecek.

İhaleyi kazanan firma arazinin rayiç bedelinin yüzde 1’ini ödeyerek 49 yıllığına buraya sahip olacak. Yani ihaleyi kazanan firmadan 49 yıllığına toplam 2 milyon 926 bin TL alınacak.

Karasu SGM’de çocuklar haklarını izleyerek öğrendi Karasu SGM’de çocuklar haklarını izleyerek öğrendi

İhale 14 Aralık Sakarya Milli Emlak Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.