Karasu Hürriyet Mahallesi’nde Büyükşehir Yasası’yla mülkiyeti belediyeye geçen arazide bulunan kavak ağaçlarının satışa çıkarılması tartışmalara yol açtı. Kavak fidelerini muhtarlıktan kiraladığı araziye kendisinin diktiğini öne süren bir vatandaşın konuyu yargıya taşıyacağı belirtiliyor.

Karasu Belediyesi, Hürriyet Mahallesi, 157 ada 102 parseldeki 23 dönüm arazide dikili 600 adet kavak ağacının satışı için ihale açtı. Ancak, Hürriyet Mahallesi sakinlerinden Ramazan Aslan isimli vatandaş, bu araziyi geçmişte köy muhtarlığından kiralayarak kavak fidesi diktiğini ve bu güne kadar bakımını yaptığını belirterek ‘kavak ağaçları benim’ dedi ve satışa karşı çıktı.

TAPUSU BELEDİYEYE GEÇTİ
Edinilen bilgilere göre söz konusu arazi, Karasu’nun büyükşehir kapsamına alınmasıyla birlikte ilgili yasada yer alan köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların belediyelere devredilme maddesi gereğince Karasu Belediyesi adına kaydedildi. Karasu Belediyesi de arazide bulunan kavakların satışı için geçtiğimiz günlerde ihale açtı. İhale bilgilerinde muhtelif büyüklükte 600 kavak ağacına 523 bin 331 lira fiyat biçildi ve ihalenin 29 Ağustos’ta yapılması kararı yer aldı.

KÖYE GELİR KAPISI
Çıkan ihtilafını değerlendiren bazı Hürriyet Mahallesi sakinleri, söz konusu arazinin eskiden köy tüzel kişiliğine ait olduğunu ve sulak arazi olması nedeniyle geçmiş muhtarların burada kavak yetiştirip satarak muhtarlığa gelir elde ettiklerini anlattı. Eski bir ihtiyar heyeti üyesi de “Bildiğim kadarıyla burasını en son Bayram Aslan isminde bir komşumuz kiralamış ve kavağını dikmişti” şeklinde konuştu.

Ardahan’da korkutan deprem Ardahan’da korkutan deprem

MUHTARLIKTA KAYITLARI VAR
Vatandaşlar son gelişmeler hakkındaki yorumu şu şekilde: “Mahallede herkes bu kavakların Ramazan Aslan’a ait olduğunu biliyor. Adam fidesini dikmiş, her yıl dibini sürmüş, ilacını gübresini atmış, dalını budamış. Üstelik korona dolayısıyla hayatını kaybeden önceki muhtar döneminde Aslan’la yapılmış kiralama işleminin kayıtları ortada. Belediyenin yer benim, kavak da benim mantığı ile ihale açmasını doğru bulmuyoruz.”

VATANDAŞA HAKSIZLIK
Karasu Haber’in görüş sorduğu bazı hukukçular, tapu belediyenin olsa da üzerindeki kavak ağaçlarının, muhtarlıkla kira sözleşmesi yapan vatandaşın hakkı olduğu görüşünde olduklarını ifade ettiler. İhale ilanını duyan Bayram Aslan’ın belediye ile görüşerek sorunun çözemediği takdirde hakkın dava açarak arayacağı ve hukukçularla görüştüğü edinilen bilgiler arasında. (karasuhaber)