Her Cuma akşamı saat 21.00’de canlı yayınla ekranlara gelen Gazeteciler Soruyor isimli tartışma programında Kaynarca’da yaşanan oy krizi ile meclis üyesi Recep Boğaz’ın konuşmaları gündem oldu. Gazeteciler Zafer Tokuş, Safa Polat, Hakan Turhan ve Hüseyin Cumalı’nın katıldığı programda önce geçen 13 Mayıs günü yapılan Kaynarca Belediyesi ilk meclis toplantısında yaşananlar konuşuldu. AK Parti Kaynarca Meclis üyesi Recep Boğaz, “Kaynarca Belediyesi’ni aile şirketi olmaktan kurtaralım” demişti.

Coşkun Bilir ipli tanga ile denize girsem caiz mi! Coşkun Bilir ipli tanga ile denize girsem caiz mi!

Bu dönem 3’üncü kez meclis üyesi olan Recep Boğaz “Seçime 1 gün kala 15 tane işçi alınıp oy uğruna aylarca yıllarca bekleyen insanların hakları gasp edilmesin. Belediyede çalışıp da hanımını işe alanları da esefle kınıyorum. Bu konuda sizi tebrik ediyorum” dedi. Bunun üzerine Belediye Başkanı Kadir Yazgan, “Sizler ben yapmışım gibi konuşuyorsunuz. Ben ne kimseyi işe aldım ne de kimseyi işten çıkardım. Benim o dönemde yetkim yoktu. Bizler Mazbatayı 8 Nisan’da aldık. Bu konuların tamamen dışındayım. O dönemde burada belediye başkanı ve başkan yardımcıları vardı” diye konuştu.

Bunun üzerine Recep Boğaz konuşmasının da “O zaman şunu yapın başkanım bu belediyeyi aile şirketi olmaktan kurtarın” dedi. Yeniden refah Partili meclis üyeleri ise bu defa mecliste 3’üncü dönemini geçiren Recep Boğaz’a tepki göstererek, “Sizler 2 dönemdir meclis üyesiydiniz. Bunların hepsini biliyordunuz. O dönemde neden tepki göstermediniz?” ifadelerini kullandı.

Kaynarca Belediyesi'nde geçmiş dönem belediye başkan yardımcısı olarak görev yapan Ali Akgünoğlu'nun oğlu Emrah Akgünoğlu'nun Fen İşleri Müdürü, diğer oğlu Burak Akgünoğlu'nun SASKİ'de, kızı Betül Akgünoğlu'nun Büyükşehir Belediyesi'nde, yeğeni Hakan Akgünoğlu'nun belediye şirketi olan BELPAŞ'ta çalıştığı biliyor. Ayrıca AK Partili Recep Boğaz'ın "Belediyede çalışıp da hanımını işe alanları da esefle kınıyorum" dediği kişinin ise Fen İşleri Müdürü Emrah Akgünoğlu'nun eşi olduğu iddia ediliyor.

Gazeteci Hüseyin Cumalı ise Kaynarca Belediye Meclisi’nde 7 AK Partili, 6 Yeniden Refah Partili ve 2 Milliyetçi Hareket Partisi üyesi olduğunu hatırlattı. Başkan Kadir Yazgan ile beraber toplam 16 kişi oy kullanma hakkına sahip olduğunu belirten Cumalı, komisyon üyelikleri seçiminde beklenmedik bir sonuç çıktığı ve Yeniden Refah Partisi komisyon üyeliğini 9-7 kazandığını belirti. Cumalı, “Oysa 7 AK Parti ve 2 MHP meclis üyeleriyle komisyon seçimini 9-7 Cumhur İttifakı kazanması lazımdı. Ortaya çıkan tam tersi sonuçla birlikte Cumhur İttifakı’ndan kim 2 oyu muhalefete verdi. Kim bu İrlandalılar” dedi.