Emekli Ormancı Hamza Tan toprağa verildi Emekli Ormancı Hamza Tan toprağa verildi

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla birlikte evcil hayvanların tıraş zamanının da geldiğini belirtti. Yıldız, ilkbahar ve sonbaharda tüy dökümü yaşayan kedi ve köpeklerin tıraş edilmesi gerektiğini, aksi takdirde hayvanların sıcaklardan bunalabileceğini ve tüylerinin keçeleşebileceğini söyledi.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Havaların ısınmasıyla birlikte tüylü dostlarımızın tıraş zamanı da geldi. Kedi ve köpeklerin ilkbahar ve son bahar mevsiminde tüy dökümüne fizyolojik olarak başlarlar. İlkbaharda artan hava sıcaklıkları can dostlarımızın üzerindeki kış tüyleri can dostlarını soğuktan korudukları için, ilkbaharda ise sıcaklıkların artmasıyla zaman zaman tüylerin keçeleşmesiyle, artan sıcaklardan dolayı iyice bunalıma girerler. Sonbaharda da üzerlerindeki yaz tüyleri serin tutukları için üşürler. Zamanında tıraş edildikleri zaman kış tüyleri yeniden çıkarak soğuklardan korunmuş olurlar.

Kısa tüylü evcil hayvanlarımızı çoğu zaman tıraş etmeye gerek kalmaz. Evcil hayvanlarınızı, tıraş yaptırırken mutlaka veteriner hekim kontrolünde yaptırılmalıdır. Anestezisiz tıraş önceliğimiz olmalıdır. Can dostumuzun bazen kendisini tıraş olmaya izin vermediği zamanlarda mecburen anestezi yapılır ve anesteziden çıkana kadar meslektaşlarım can dostlarımızı takip ederler.

DOĞRU TIRAŞ NE ZAMAN?
Yavru köpeklerin tüyleri uzun sürede uzarken, bu durum her köpek için geçerli olmayabiliyor. Evcil hayvanlarda tüy yapısı ırklara göre farklılık gösteriyor. Tıraş işlemleri can dostunuzun tüy yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer dostunuzun uzun ve kıvırcık tüyleri var ise keçeleşmeye de oldukça müsaittir, bu gibi durumların yaşanmaması için gerekli olan tıraş işlemlerinin zamanında yapılması gerekir. Yavru köpeklerin tüyleri genel olarak 5 aylıktan sonra tıraş edilebilir.

YAVRU KÖPEKLERDE TÜY BAKIMI
Genellikle bahar dönemlerinde tüy döken köpekler için günlük olarak tüy tarama işlemi yapılması gerekiyor. Yıkama işlemi de yavru köpeklerin en çok ihtiyacı olduğu şeylerden biri. Yavru köpekler sıklıkla üstlerini pisletebilir veya parazitler vücutlarına kolaylıkla alabilirler. 

Yavru köpek tüyleri oldukça ince ve derileri de bir o kadar hassas. Yavru köpekler için genel olarak ilk önce tüylerini taramak ile başlamak gerekir.

Yavru köpeklerin tüyleri eğer ki hızlı uzamış ve artık karışmaya başlamış ise daha sağlıklı olmaları  için tıraş işlemlerini yaptırmak da doğru olacaktır."