Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, kemiklerin köpekler üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili açıklamada bulundu. 

Kemiklerin köpekler için sağlıklı ve güvenli bir yiyecek olmadığını belirten Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bazı köpek sahipleri köpeklerinin kemikleri çok iştahlı bir şekilde yedikleri için kemiklerin köpekler üzerindeki zararlarını hiç araştırmadan köpeklerine kemik yedirirler. Gerçek olan  kemiklerin çoğu  köpekler için çok tehlikelidir ve  köpeklerde ciddi yaralanmalara yada ölümlerine neden olabilir. Kemiklerin köpekler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Köpeklere kemik yedirmek diş kırılmalarına yol açabilir. Diş kırılmaları insanlarda olduğu gibi köpeklerde çok ağrılı bir süreçtir. Diş kırılmaları durumunda veteriner hekime götürülmeli tedavi süreci başlatılmalıdır. Ayrıca kırık dişlerin tedavisi pahalı bir süreçtir.

Ağız ve dilde yaralanmalar . Kemiklerin kırık  sivri kenarları jilet gibi keskin olabilir. Köpeklerde , dili, yanağı veya damağın üzerindeki yumuşak dokulara  hasar oluşturabilirler.

Kemikler köpeklerin alt çenesine dolanabilir . Yuvarlak kemikler alt çenenin lokalizasyonuna yada   alt köpek dişlerinin arasına  sıkışabilir. Bu, köpekler için çok korkutucu bir deneyimdir ve çoğu köpekte bu gibi oluşan vakalarda kemiği uzaklaştırabilmek için  köpeğin  sakinleştirilmesi veya uyuşturulması gerekir.

Köpekler kemik yemekten dolayı boğulabilir . Kemik parçaları mideye inerken yemek borusuna yerleşebilir. Keskin kemik parçaları boğaz bölgesinin  uzantıları yumuşak dokulara sahip olabilir veya  kemik yemek borusunu delebilir. Küçük bir parça kemiğin  trakeaya (nefes borusu) girmesi köpeğinizin nefes alma yeteneğine müdahale etmesi de mümkündür. Boğulma acil bir durum oluşabilir.

Mide , çıkış ve yüzeyinde yaralanmalar neden olabilir. Keskin kemik parçaları ağza zarar verebilecekleri gibi mide ve çıkış duvarlarına da zarar verebilir. Bazı bölümleri, kemik parçaları mide veya bağırsağın duvarlarına tamamen muhafaza ederek, yiyecek ve çıkış içeriğinin karına sızmasına neden olabilir. Bu, agresif bir şekilde tedavi edilse bile maalesef ilerleyebiliyor , bir abdominal enfeksiyon olan peritonit adı verilen bir duruma neden olur.

Kemikler midede sıkışabilir . Kemik parçası büyükse mideden dışarıya çıkaramaz. Midede sıkışıp kalan kemik parçaları, kronik kusmaya ve mide tahrişine yol açabilir. Böyle vakalarda  kemikler abdominal cerrahi veya endoskopi ile çıkarılmalıdır.

Kemikler, ince bağırsakta çıkışta veya kolonda tıkanıklığa neden olabilir . Kemik parçaları ince bağırsaklarda  çıkışlara yerleşerek bağırsak içeriğinin çıkışını engelleyebilir. Böyle vakalarda  acil bir operasyon ve cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Kemik parçaları gastrointestinal (GI) yol boyunca ilerleyip kalın bağırsağa/kolona ulaşırsa toplanarak kabızlığa neden olabilir. Kemik parçaları kolon ve rektumun iç yüzeyini sıyırıp  önemli bir travmaya yol açtığından, bu köpekler  için acı verici bir durumdur. Kalın bağırsağı boşaltmak için lavman gerekebilir.

Instagram kurucularından yeni uygulama: Haber akış platformu Instagram kurucularından yeni uygulama: Haber akış platformu

Ham kemiklerde patojenlerle kontaminasyon . Çiğ et ve kemikler, E. coli, Salmonella türleri ve Listeria dahil olmak üzere bir dizi patojenle kontamine olabilir . Bu patojenler, köpeğin sağlık önlemlerine bağlı olarak bir köpeği hasta edebilir veya etmeyebilir, ancak evdeki insanlar için büyük bir sağlık riski oluşturur. Çocuklar, yaşlılar ve bağışıklığı baskılanmış kişiler en risk altında  olanlardır ve bu mikro organizmalar yaşamı tehdit edebilir."