Vali Kaldırım, Çadırkenti ziyaret eden Cumhurbaşkanına bilgi verdi Vali Kaldırım, Çadırkenti ziyaret eden Cumhurbaşkanına bilgi verdi

Halk54 Haber Merkezi 

Adapazarı Orman Park’tan yapılan ‘Gazeteciler Soruyor’un canlı yayının konuğu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce oldu. Gazeteciler Zafer Tokuş, Hakan Turhan, Safa Polat ve Hüseyin Cumalı’nın sorularını yanıtlayan Başkan Yüce uzun süre konuşulacak önemli bilgilere işaret etti. Programın ilk bölümünde Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikaları aktaran Yüce, dünyada her zaman tarım ve enerjinin yükselen trend olduğu ve olmaya da devam edeceğini dile getirdi. Tarımda alım garantili işler yaptıklarını anımsatan Yüce, iç piyasaya ürün sunamadan üretilen ürünlerin satıldığına dikkat çekti.

Programın 2. bölümünde Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm adına yapılan çalışmaları açıklayan Yüce, "Şehrimizde 99 depremi öncesi yapılmış binaları tespit ettik. 99 öncesi 4 kat ve üstü 6 bin bina bulunduğunu belirledik. Riskli yapı olan binaların envalerini çıkardık. İnşaat emsali üzerinden yapılması için çok fazla çalıştay düzenledik ancak bir noktada tıkandık. 5 katlı binası var, 3 kata 5 katı kira çekeceğiz 3 kat kalıp diğer 2 katı rezerv alanına göndereceğiz dedik. Kimse razı olmadı” dedi.

Yüce, “Bakan beye çıktık, düşüncemizi ilettik. Bulunduğu yerde deprem yönetmeliğine göre yerinde dönüşümü yaptırsak nasıl olur dedik ‘uygundur’ diye cevap verdi.

Başkan Yüce, "Bakan bey bu müsaadeyi verdi. Bu bizi rahatlattı. Kura çekip rezerv alanlarına taşımaktan kurtulduk. Vatandaşlarımız artık 3 yıl içerisinde mevcut binasını yıkarak yerine aynısını yapabilecek. Bu da şehrimizdeki eski yapıların yenilenmesine ciddi bir fırsat sağlayacak. Bu şehir 3 kat üzerine planlanmış, her yer 3 kat olsun. Vatandaşımıza 3 kat teklifimizi yine sunuyoruz. Genelde arzumuz 3 kat olması yönündedir." ifadelerini kullandı. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Raylı Sistem’de projesi hazırlanan 4 hattı ve gelinen son durumu Tv264 canlı yayınında açıkladı. Yüce, “Zamanında uygun görülmemişti, ulaşım için revizyon çalışması başlattık. Elde ettiğimiz veriler incelendi. Uygunluk verileri finansman modeline göre yatırım planına alınması hususu sözlü olarak bile iletildi. Ulaşım planının revizyon planlarını tamamladık ve bakanlığın onayına gönderdik. Bakanlıktan uygunluk yazısı beklemekteyiz” dedi.

Yüce, “Uygunluk yazısından sonra asıl fizibilite, uygulama projeleri ve yapımının bakanlık tarafından yapılması hususunda devri için yazışmaları başlatacağız. Yatırımın 2023 planına alınması için siyasilerimizden de destek alarak bu konuda yoğun bir çalışma başlatacağız. Bakanlık ilk yapılan görüşmelerde 4 hat üzerinde yoğunlaştık. 1.etap Adapazarı’ndan Sakarya Üniversitesi’ne 9 kilometrelik bir hat projesi hazırladık. Bakanlığa sunduk. 2.etap Adapazarı kent merkezinden Erenler Et Balık Kurumuna kadar olan 5 kilometrelik bir hat projesi hazırladık. 3.etap şehir stadyumundan terminale 9.3 kilometrelik bir hat projelendirdik.
4. etap Adapazarı şehir merkezinden Yenikent ve Şehir Hastanesine 18 kilometrelik bir hat projesi hazırladık” diye konuştu. 

Yüce, “Bakanlık ile yapılan görüşmeler olumlu geçmiştir. Bakanlığımız sıcak bakmıştır. Raylı Sistem için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün onayını beklemekteyiz” dedi. 

Sakarya'da açıldığı günden bu yana tartışma konusu olan Serdivan ve Yazlık kavşağı ile ilgili 2023 yılı için düşünceleri olduğunu aktaran Yüce, Büyükşehir Belediyesi’nin bu kavşaklarla ilgili çalışma yapmayı düşündüklerin anımsattı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Adapazarı şehir merkezi, Yenikent bölgesi, Serdivan Tuna Tan ve Yazlık kavşağında neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini belirten Yüce, ulaşımla ilgili önemli açıklamalarda da bulundu.

SASKİ bünyesinde yapımı süren baraj, içmesuyu, kanalizasyon ve alt yapı çalışmalarını canlı yayında aktaran Yüce, Spor şehri Sakarya ile ilgili önemli açıklamalarda da bulundu.