Trafikte, evde, iş yerlerinde ve okullarda her gün şahit olduğumuz onlarca irili, ufaklı kaza meydana geliyor. Ölümlü kazaların %25’i en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor. Düşme ve çarpmalar, kesikler, kırıklar, yanıklar, kanama, yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma, suda boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması ve ateşli silah yaralanmaları gibi kaza ve acil durumlarda ilk yardım bilmek ise hayat kurtarıyor.

Ölüm ve Yaralanma Riskine Karşı En Güçlü Bireysel Koz: “İlk Yardım”


Günlük yaşamımızda karşılaştığımız kazalarda uzmanların müdahalesinden önce sorunun ilerlemesini önleyici ilk yardım müdahaleleri hayat kurtarıyor. Solunum veya kalp atımı durduktan sonra, 5. dakikadan itibaren kalıcı beyin hasarı başlıyor. Profesyonel yardım gelene kadar yapılan doğru ilk yardım sayesinde sağ kalım önemli ölçüde artarken beyin fonksiyonlarının etkilenmesinin önüne geçiliyor. Heimlich Manevrası, kırığı sabitleme, vücuda batan cismi sargı beziyle sabitleme, yara temizliği ve pansumanı, kanamalarda kol ve bacakları vücut seviyesinin üstünde tutma, elektrik çarpmalarında kalın tahta sopa kullanımı gibi basit ancak etkili müdahalelerle her birey birer kahraman olabilir.

Kızılay İlk Yardım Kahramanları Yetiştiriyor

“Sen de yaşam boyu ilk yardım öğren” teması kapsamında her evde bir ilk yardımcı olması hedefine adım adım ilerleyen, eğitim ve seminer programlarını arttırarak devam ettiren Kızılay, 28 ilde 35 İlk Yardım Eğitim Merkezi ile toplumda ilk yardım bilinci oluşturmak, ölüm ve yaralanmaların azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla sertifikalı ve bilgilendirici eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Daha çok ilk yardım kahramanı yetiştirmek için çalışan Kızılay, Sakarya’da 13.000 öğrenciye ilkyardım seminerleri ile bilinç aşılarken, her zaman olay yerine herkesten önce giden 800 polise ilk yardım eğitimi verdi. Toplumun tamamına ilkyardımı yaygınlaştırmak için çalışan Kızılay Sakarya Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi kapasitesini artırmak için de çalışmalarına devam ediyor.


İlk yardım öğrenmenin önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Kızılay Sakarya Şubesi İlk Yardım Uzmanı Cansu Çanka “Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutladığımız Dünya İlk Yardım Günü, vatandaşlarımıza ilk yardım farkındalığı kazandırması açısından oldukça önemli bir gün. Gün içerisinde önlenebilir nedenlere bağlı olarak gelişen ve kötü sonuçlanabilen kazalar yaşayabiliyoruz. Ancak aldığımız ilk yardım eğitimiyle bu kazaların önüne geçebiliriz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı Kızılay’ımızın İlk Yardım Merkezleri’ne bekliyoruz” dedi.