Zafer Partisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Sakarya'yı olası büyük bir depreme karşı hazırlamak için kapsamlı bir plan açıkladı.

1999 depreminde onlarca vatandaşın ölümüne şahitlik eden bir doktor olarak aynı acıları ve travmaları Sakarya'nın yaşamasını asla istemediğini vurgulayan Kolip, akıl ve bilimin öncülüğünde enkaz altında kalmayı önleyen bir anlayışı Sakarya'da oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Kolip, açıklamasında şunları kaydetti:

"DEPREME HAZIR SAKARYA

1999 depreminde onlarca vatandaşımızın ölümüne şahitlik yapan bir doktor kardeşiniz olarak, aynı acıları ve travmaları Sakarya’nın yaşamasını asla istemiyorum. Sizleri enkaz altından çıkarmayı düşünen zihniyeti çağ dışı buluyor, akıl ve bilimin öncülüğünde enkaz altında kalmanızı önleyen bir anlayışı Sakaryada oluşturmayı amaçlıyoruz.

•Afet ve bilim kurulu oluşturarak,  Sakarya’nın depremden önce risk değerlendirmesini yapacak, felaketin boyutlarını artıracak bütün faktörleri ortadan kaldıracağız.
•Her binaya yaşını, geçmişini, önceki depremlerdeki hasar durumunu, güçlendirmenin ne şekilde yapıldığını,zemin etüdünü belirten kimlik kartı vereceğiz. Tapu kayıtlarına işleyeceğiz.
•Sakarya’nın çevresinde farklı bölgelerde lojistik merkezleri oluşturulacağız.
 •Alternatif yollar yaparak ulaşımını rahatlatacak, deprem sonrası şehri erişilebilir kılacağız.
•Deprem anında Sakarya merkeze girişleri kapatacağız. Şehrimize gelecek olan yardım araçlarını lojistik merkezlere indireceğiz.
•Şehir merkezindeki 6,5 ve üzeri deprem sırasında yıkılması beklenen okulları önceden yıkarak  elektrik( jeneratör), su ve kanalizasyon alt yapıları tamamlanmış, deprem sonrasında çok hızlı bir şekilde sahra hastanesi, barınma, aş evi, fırın, banyo ve tuvaletlerin olduğu merkezlere dönüştürecek kompozisyona getireceğiz.
•Arama-kurtarma ekiplerindeki kişilerin ,  şehir çevresinde yapılmış güvenlikli lojmanlarda kalmasını sağlayacağız.
Bu ekibi oluşturacak kişilerin nüfus kütüklerinin Sakarya olmamasına dikkat edeceğiz.
•Şehir merkezi dışında belli bölgelerde konteyner mahalleler oluşturulacağız.
•İnşaat mühendisleri odası öncülüğünde oluşturacağımız konsorsiyum ile 7 ve üzeri şiddette bir depremde yıkılması beklenen 65 bin konutun, ada bazlı yerinde dönüşümünü başlatacağız.
•Yazlık ve Aralık bölgesi gibi zemini konut yapmaya uygun olmayan en önemli tarım arazilerinin betonlaşmasına izin veren anlaşıya son vereceğiz.
•Yenikent bölgesinde ilk etapta 5 bin konutluk toplu konut projesi başlatacağız.
(Ada bazlı yerinde dönüşüm yapılan binalardan çıkan aileler için geçici konut ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla)
•Enkaz altında kalan kişilerin kimliklerini ve nerede olduklarını tespit edecek yapay zeka sosyal güvenlik sistemini kuracağız.
•Şehrimizde yaşayan 100 bin civarında sığınmacı ve kaçaktan dolayı, yağma ve talanın önüne geçmek, güvenliği sağlamak amacıyla mobese ve dronlar ile bütün şehri izleyeceğiz.

Alemdar: “Sakarya’da yeni dönem hizmet ve yatırım dönemi olacak” Alemdar: “Sakarya’da yeni dönem hizmet ve yatırım dönemi olacak”

Uzmanlık eğitimini stres ve kaos ortamlarında hızlı ve doğru karar almaya yönelik anlayışla tamamlayan bir kardeşiniz olarak,  31 Mart sonrası görev süresince( beş yıl içinde)meydana gelmesi beklenen büyük Sakarya depremini en az hasar ve acıyla atlatacağımızın sözünü veriyorum."