Düzce'nin milattan öncesine dayanan tarihinin gün ışığına çıkarıldığı Prusias Ad Hypium Antik Kenti Tiyatro'sunda Apollo heykelinin bulunması heyecan yarattı. 

Konuralp bölgesinde bulunan antik kentte, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle yürütülen kazı çalışmalarında yeni bulgulara ulaşıldı.

Antik tiyatronun sahne önünde çalışma yapan Düzce Belediyesi kazı ekibi ve arkeologlar, başta Apollo olmak üzere heykeller buldu.

Heykellerde iyileştirme yapmak için İstanbul Arkeoloji Müzesi ile iletişime geçildi.

“DÜZCE TARİHİ İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serdivan Spor Salonunda konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serdivan Spor Salonunda konuştu

Kazı alanında inceleme yapan Belediye Başkanı Faruk Özlü, kıymetli heykellerin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti.

Konuralp’in Batı Karadeniz ve Düzce’nin kalbi olduğuna işaret eden Özlü, şunları kaydetti:

“Bir depremde kırıldığını tahmin ettiğimiz Apollo heykelinin iyileştirilmesi için İstanbul Arkeoloji Müzesi ile görüşeceğiz. Apollo heykelinin bulunması Düzce tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. Ortaya çıkan eserlere baktıkça Düzce’nin geçmişi ve tarihiyle ilgili geleceğe ışık tutan eserlerin gün ışığına çıkarılması son derece mutluluk veriyor.”

“BÜYÜK BİR MEDENİYETİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ”

Özlü, Düzce’nin tarihi bir şehir olduğunu aktararak, “Milattan öncesine kadar dayanan bir uygarlığa sahip bir şehre sahibiz. Konuralp antik kentinde, büyük bir medeniyeti ortaya çıkarıyoruz. Kazı çalışmalarımız sadece tiyatro ile kalmayacak. Ne kadar eser varsa onları günümüzle tanıştırmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.