Sakarya'da geçtiğimiz günlerde kurulan Köyüme Dokunma Platformunun üyeleri, Akyazı'da bir araya gelerek açıklamada bulundular.

İşte o açıklama;

30 Büyükşehire bağlı Köylerin Mahalle yapılmasından sonra Tarım ve Hayvancılığın gördüğü zarar nedeniyle TBMM de kabul edilen 7254 sayılı Kırsal Mahalle Yasası 16 Ekim 2020 tarihinde  Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ve Hayvancılığa önemli bir destek ve Kırsal Mahallelere  birçok avantajlar sağlayan yasa ile Büyükşehirlere bağlı binlerce mahalle başvuruları sonucu Kırsal Mahalleye Alınmıştır.

Buna örnek vermek gerekirse Komşumuz Kocaeli Büyükşehirde İzmit İlçesinde    41 Mahalle ile Bursa Büyükşehirde 600 ün üzerinde mahalle Kırsal Mahalle Yapılmıştır. Bu iki il Sakarya’mızla benzerlik arz eden Tarım  ve Sanayi Kentleridir.

Sakarya İlimizde ilgili yasadan yararlanmak üzere yapılan başvuruların sonuçsuz kalması ve yoğun şikayetler üzerine Köyüme Dokunma Platformu kuruldu.

Platform Kurucuları olarak 22 Kasım 2022 tarihinde yapılan toplantıda Sakarya genelindeki sorunlar geniş bir şekilde ele alınmış bu konuda ilgili yetkili merciler nezdinde yapılacak faaliyet ve görüşmeler belli bir programa bağlanmıştır.

İlgili Yasada belirtildiği üzere bir yıl takviminde karara bağlanan Kırsal Mahalleler   bu hakkı kullanmaları bir sonraki yılın Ocak 2023 Ayından başladığı için Kırsal Mahalle olma istek  ve dilekçeleri aylar öncesin İlçe Belediyelerine  verilen dilekçelerine İlk kademe belediyesi olan İlçe Belediyeleri ile son karar mercii  Büyükşehir Belediyeleri bu kararlarını 2022 yıl sonuna kadar karara bağlamaları  beklenmektedir.

Sakarya spor şehri ünvanı ödülünü alıyor | CANLI YAYIN Sakarya spor şehri ünvanı ödülünü alıyor | CANLI YAYIN

Bu itibarla; Öncelikle ve ivedilikle Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce ile görüşülmesine, bu görüşme sonucuna göre diğer temas ve görüşmelere devam edilmesine karar verilmiştir.

TOPLANTIYA KATILAN PLATFORM ÜYELERİ

MECDİ CENGİZ               Em J. Astsubay

EROL ÖZTÜRK                SATSO Eski Başkanı

HÜSNÜ GÜRPINAR         İnşaat Müh.Eski Oda Başkanı

AYDIN ZENGİN               İşadamı Eski Sakaryaspor Başkanı

FİKRİ  ASLAN                  İşadamı

HAMDİ ŞENOĞLU           Eski  Adapazarı Ziraat Odası Başkanı

NAZIM OLUCU                Gazeteci

EKREM ÇORUHLU          Emekli Tarım Kredi Bölge Müdür Yrd.

RECEP YILMAZ               Avukat

OSMAN AYGÜN               Akyazı Tarım Kredi Yön.Kur. Başk.

BÜLENT ÖZBELLİ           Elekt.Mühendisi

HABİP DERİNBAY           Emekli

ADNAN ÖZDEMİR           Eski Muhtar

ŞERİF  SARI                    İnternet Gazetecisi

NUSRET ÜNLÜTÜRK      Çiftçi

SEYFİ ÖZDEMİR             Eski Muhtar

ÜMİT DÖNMEZ                Eski Muhtar

TALAT AŞAN                   Eski Muhtar