Büyükşehir Yasası ile birlikte köylerin mahalleye çevrilmesiyle ortaya çıkan sıkıntılarının giderilmesiyle ilgili kurulan Köyüme Dokunma Platform’u adına sözcü Mecdi Cengiz açıklama yaptı.  

Sözcü Mecdi Cengiz, “30 Mart 2014 de yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile 30 İldeki 16.220 Köy Mahalleye çevrilmiştir. Bu uygulamanın Tarım ve Hayvancılığa zarar verdiğinin görülmesi üzerine, 21 Kasım 2019 tarihinde yapılan 3. Tarım Şurasında uygulamadan doğan hataların düzeltilmesi için bizzat Sayın Cumhur başkanı tarafından Şura sonuç bildirgesinde Büyükşehir Belediyeleri’nde mahallelerin kırsal ve Kentsel olarak yapılandırılması Kırsal Mahallelerde köy tüzel kişiliğini korunması önemle vurgulanmıştır” dedi. 

Cengiz, “Bu karar üzerine 6 Kasım 2020 tarihinde TBMM yapılan 2021 yılı Bütçe görüşmelerinde zamanın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’de  Büyükşehir yasası maalesef Tarım ve Hayvancılığa zarar verdi, Tarımsal Faaliyetlerin daha verimli olması için yasada tadilatlara ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın  ifade ettikleri gibi köy tüzel kişiliğini korunması yasada yer almasa da, Mahalle yapılan Köylere  Tarım ve Hayvancılık başta olmak üzere önemli avantajlar sağlayan yarı köy Statüsü sayılabilecek 7254 sayılı kırsal mahalle kanununu yasalaşmıştır. (16 Ekim 2020)” sözlerine yer verdi.

Cengiz, “Yasa ve Yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra  Türkiye genelinde birçok yerde  kırsal mahalle müracaatları kabul edilerek  kırsal mahalle olmuştur . Örnek vermek gerekirse Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 686 köy başvuruları sonucu kırsal mahalleye  alınmıştır. Ne yazık ki en az Bursa kadar önemli bir Tarım ve Hayvancılık bölgesi olan Sakaryamız da halen tek bir Köy kırsal mahalle olamamıştır. Köylerimiz ne acıdır ki bu yasa ile neler kazanacaklarının farkında değildirler” diye konuştu.

Cengiz, “Ayrıca; Başta Ziraat Odaları olmak üzere diğer STK’lar, Muhtarlar, Belediyeler arasında koordinasyon olmadığından Belediyeler  mahallelere  yasa’nın verdiği hakları vermemekte direnmektedir. Buradan bir kere daha öncelikle Muhtarlara  Köylerde yaşayanlara, Köy ve doğa dostu olanlara kırsal mahalle avantajını özet olarak açıklıyoruz” dedi. 

İşte o avantajlar

1-Bina Arsa ve Meskenlerle Zirai amaçla kullanılan Bina Arsa ve arazilerden EMLAK VERGİSİ alınmayacaktır.

2-Ticari Sanayi Turistik Bina Arsa ve Arazilerden Emlak Vergisi  %50 indirimli olacaktır.

3-Binalarda Bina İnşaat harcı ile diğer hiçbir harç alınmayacaktır.

4-Diğer Vergi ve Harçlara %50 indirim uygulanacaktır.

5-İçme ve kullanma suları İşyerleri için %50    Konutlar için %75 indirimli olacaktır.

6-6831 Sayılı Kanuna göre Ormanlardaki hak ve İmtiyazlardan yararlanmaya devam edilecektir.

7-Kırsal Mahalleler  İlçe ve Büyükşehir  Belediyelerine oy vermeye ve Belediye hizmetlerini almaya devam edeceklerdir.
Köyüme dokunmayın.

Yeni bir Güneş fırtınası Dünya'ya yaklaşıyor Yeni bir Güneş fırtınası Dünya'ya yaklaşıyor

Cengiz, “ Sesimizin ulaştığı her yere ve herkese seslenmek istiyoruz  Mahalle yapılan ve kırsal mahalle olması için mücadele ettiğimiz güzelim Cennet Köylerimiz sadece orada yaşayanların değil beton yığını olan Şehirlerde yaşayan bunalan dost ve arkadaşlarımızın tanıdıklarımızın zaman zaman gelip dinlendiği huzur bulduğu mutlu olduğu ortak yerleşim alanlarımızdır. Herkes bilmeli ki; Kırsal mahalle  ile Köylerimizin tamamen yok olmasının önüne geçilecek . Köyler yok olursa, Tarım, Hayvancılık, Üretim, Bağlar, Bahçeler yeşillikler yok olur. Köyler yok olursa, Köylere özgü komşuluk, dostluk, saygı ve sevgi dolu Köy kültürü beton yığınları arasında yok olur. Nüfus hızla artıp topraklar azalırken üreten doyuran yerini başka hiçbir şeyle  dolduramayacağımız toprak ana yok olur” dedi.

Platforma destek isteyen sözcü Cengiz, “İşte bu nedenlerle yarı köy statüsü olan kırsal mahalle haklarından yararlanarak, tarım ve hayvancılıkta daha çok üretim yapabilmek, Köylerimizin yok olmasına dur demek için , sorunlarımızı Devletimizin İlgili ve Yetkili tüm Kurumlarına, Yerel ve Ulusal Basına, Tüm Siyasi Parti Teşkilatlarına iletmek sesimizi duyurmak görüşmeler yapmak üzere “KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU”nu kurmuş bulunmaktayız. Başta tüm  Muhtarlarımız olmak üzere, Ziraat Odaları diğer STK’lar ile Köy ve Doğa dostu herkesi güç birliği ve dayanışmaya çağırıyoruz. Oluşturulan Köyüme Dokunmayın  Platformuna katılmanızı ayrıca Sosyal Medya Platformlarına yorum ve paylaşımlarımızla katkı vermenizi  buradaki yazıları takip etmenizi, toplantılara katılmanızı Köylerimizin geleceğine birlikte sahip çıkmaya destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

Unutmayın; Birlikte Başarcağız…

Köyüme Dokunma Platformu 
Adına
Mecdi Cengiz
Platform Sözcüsü

PLATFORM KURUCULARI

MECDİ CENGİZ
EROL ÖZTÜRK
HÜSNÜ GÜLPINAR
EKREM ÇORUHLU
RECEP YILMAZ
OSMAN AYGÜN
BÜLENT ÖZBELLİ
HABİP DERİNBAY
ADNEN ÖZDEMİR
ŞERİF ALİ SARI
NUSRET ÜNLÜTÜRK
SEYFİ ÖZDEMİR
ÜMİT DÖNMEZ
TALAT AŞAN