Köyüme Dokunma Platformu Sözcüsü Mecdi Cengiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazarak Sakarya'da tarımın, toprağın ve doğanın can çekiştiğini ve 7254 sayılı Kırsal Mahalle Yasası'nın uygulanmadığını dile getirdi.

Cengiz, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

Sayın Cumhurbaşkanımız, SAKARYA’DA TARIMIMIZ, TOPRAĞIMIZ, DOĞAMIZ CAN ÇEKİŞİYOR. 2012 yılında yasalaşıp 2014 Mahalli seçimleriyle yürürlüğe giren, 6360 sayılı yasayla köylerin mahalle yapılmasının, 5 yıllık uygulamasından sonra başta tarım ve hayvancılık olmak üzere, köylerin doğal yapısında ve topraklarında ortaya çıkan sorunlar üzerine 21 Kasım 2019 tarihinde başkanlığınızda yürütülen 3. Tarım ve Orman Şurası’nda, Şura’nın önemli bir gündem maddesi olarak köylerin durumu görüşülmüş, tarafınızdan açıklanan Şura Sonuç Bildirgesi’nde ‘’Büyükşehir Belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması, kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliğinin korunması’’ talimatınız mahalle yapılan köylerimizin tarım ve hayvancılığı başta olmak üzere köylerimizin doğal yapısı, yeşil alanları, tarım toprakları ve kadim köy kültürünün geleceği için bir umut ışığı olmuştu.

Sayın Cumhurbaşkanımız, talimat ve direktifinizle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu konuda yürütülen yasal çalışmalar, sizin üzerinde önemle durduğunuz KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ yapısının korunması şeklinde olmasa da tarım ve hayvancılığa destekle birlikte köylere önemli haklar sağlayan 7254 sayılı KIRSAL MAHALLE yasasını köylerimiz geleceği için umutla karşıladı.

Yasa ve yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra, Sakarya dışındaki büyükşehirlerde yasadan yararlanmak için başvuran binlerce köy (mahalle) yasadan yararlanırken, Sakarya’da yasada belirtilen kriterlere uygun yerlerin muhtarları tarafından verilen dilekçeler, ilgili belediyeler tarafından işleme konmamış, belediye meclis gündemine alınmamış, bir sanayi kenti olan komşu ilimiz Kocaeli’nde 210 mahalle başvuruları sonucu kırsal mahalle olurken, önemli bir TARIM VE HAYVANCILIK BÖLGESİ olan Sakarya’mızda yasanın çıkışından bu güne kadar tek bir mahalle bu yasal haktan yararlanamamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Sakarya belediyelerinin YASAYA AYKIRI BU TUTUMLARI, MUHTARLARA YAPILAN BASKILAR üzerine, köylerimizin bu yasal haklarını alabilmek, muhtarlarımıza yardımcı olmak amacıyla iki yıl kadar önce tamamen güncel politika ve siyaset üstü bir sivil inisiyatif olarak KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMUNU kurduk. Kurduğumuz platform güncel politikadan uzak, herhangi bir siyasi partide aktif siyaset yapanların bulunmadığıbir yapıda, karar, yetki ve sorumluluk sahibi başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İlçe Belediyeleri ve ilgili diğer mercilerle görüşmeler yapma kararını aldık. İlk görüşmemiz AKP Sakarya İl Başkanı Sayın Yunus TEVER ile yaparak olumlu bir adım atıldı. Sayın İl Başkanından sona randevu talebimize iki ayı aşkın bir süre sonra olumlu cevap veren Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem YÜCE ile yaptığımız görüşmede, Sayın Ekrem YÜCE, ortaya koyduğumuz sorunların çözümü konusunda gereken her şeyin yapılacağını ifade ederek sorunun çözümü için söz vermesine rağmen, aradan geçen bir yılı aşkın sürede ne yazık ki olumlu bir adım atılmadı, verilen sözler tutulmadı ve yasa SAKARYA’DA BELEDİYELER TARAFINDAN YOK SAYILDI.

Denizdeki cisim bakın ne çıktı Denizdeki cisim bakın ne çıktı

Sayın Cumhurbaşkanımız, 7254 sayılı KIRSAL MAHALLE yasa ve yönetmeliği yürürlüğe gireli üç yılı aşkın bir zaman olmasına rağmen belediyeler, bu yasadan doğan hakları yasanın açık hükümleri ortadayken yasayı ve halkı yok sayarak HUKUKA, ADALETE VE YASAYA AYKIRI tutumlarını ısrarla sürdürmektedirler. Bizler KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU olarak CİMER’e belediyeler hakkında şikâyette bulunduk. Sakarya belediyeleri şikâyet ve başvurumuzla ilgili somut bilgi ve iddialarımıza ne yazık ki DOĞRU OLMAYAN, YANILTICI, GERÇEK DIŞI cevaplar vererek, yasaya aykırı tutumlarını sürdürmüşlerdir. Belediyelerin hukuka, yasaya, adalet ve hakkaniyete aykırı keyfiliklerine karşı KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU olarak ne yazıkki sizlere ulaşma çabalarımız sonuçsuz kalmış ve yakın tarihte yaptığınız Sakarya mitinginde bu önemli sorunu dikkatinize sunmak için hazırladığımız “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, ÇIKARTTIĞINIZ KIRSAL MAHALLE YASASI SAKARYA’DA UYGULANMIYOR!” pankartını da açmamıza izin verilmedi. Köylerin bugünü ve geleceğiyle ilgili, üstelik sizin talimatınızla yapılan çalışmalar sonucu, TBMM’nin çıkardığı yasayı, HALKI VE KÖYLERİ YOK SAYAN, belediyelerin yasa tanımaz keyfiliklerine karşı bu AÇIK MEKTUBUMUZLA sorunu sizlere ulaştırma mecburiyeti doğmuştur.

Her ne kadar mahalle yapıldıysa da hepimizin dilinde ve gönlünde köy olarak yaşayan,ülkemizin, milletimizin geleceğinin en büyük teminatlarından biri olan köylerimizin, toprağına, doğasına, özgün yaşam kültürüne belediyelerin, telafisi mümkün olmayan HAKSIZ VE ADALETSİZ uygulamaları Sakarya belediyeleri tarafından ZULÜM noktasına getirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, önümüzdeki dönemde önemli bir TARIM BÖLGESİ Sakarya’mızın toprağına, doğasına, geleceğine kast eden, zulme dönüşen bu haksız ve adaletsiz duruma el koyacağınızı umuyoruz. Sakarya Belediyelerinin 3 yıllık HUKUK TANIMAYAN icraatlarını sizlere şikayet ediyor, gereğini saygılarımızla arz ediyoruz. 10.03.2024