Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Son zamanlarda ülkemizde yağışların az olmasına bağlı oluşan kuraklık,  tarım ve hayvancılık sektöründe sürdürebilirlik açısından , gelecek günler için endişe yaratıyor. Umarım önümüzdeki günlerde yağışlar beklenen düzeyde olurda ülke ve dünya olarak kuraklığın olumsuz etkilerinde ülkemiz ve de insanlık etkilenmez. Yağışların az olması öncelikle tarım sektörünü vuracak. Paralelinde ise hayvancılığın gerek geleceği gerekse performansını karlılığını negatif yönde etkileyecektir.

Mehmet Seçer’i kaybettik Mehmet Seçer’i kaybettik

Kuraklık konusunda ve su israfı konusunda herkesin duyarlı olmasını tavsiye ediyorum. Üreticilerin ise , mutlaka işletmelerin geleceği için her zaman B planlarının olmasını tavsiye ediyorum. Kuraklık , çiftliklerdeki yem tedarik maliyetlerini ister istemez çok artıracaktır. Bir ahır işletmesinin toplam maliyetlerinin %67 si yem giderleridir. Yemden kastım kaba yem dediğimiz ot ,yonca silaj v.b. yanında fenni yemdir.

Yem tedarik fiyatlarının kuralığa bağlı olarak artması ister istemez süt, süt ürünleri, et ,et ürünleri yumurta v.b. tüm hayvansal gıda ürünlerinde fiyat artışına neden olacaktır. Hayvansal gıdalarda fiyat artışları vatandaşın satın alma aşamasında maalesef olumsuz imaj oluşturacaktır.

Bu nedenle kuraklık konusunda tüm vatandaşlarımızın üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yapmalarını tavsiye ediyorum. Halkımıza bol bereketli sağlıklı güzel günler dilerim."