Hüseyin Cumalı’nın haberi

DÜNYA KURAKLIK VE SELLERLE BOĞUŞUYOR
Dünya kuraklıkla kavruluyor. Türkiye’de ise bazı illerde durum hiç ama hiç iyi değil. Diyarbakır’da halı ve araba yıkamak yasaklanırken, Türkiye’nin bütün illerinde ‘suyu tasarruflu kullanın’ çağrısı yapılıyor. Kuraklıkla mücadele sürerken bir yandan da iklim değişikliği nedeniyle şiddetli sağanak yaşılar beraberinde selleri getiriyor. Dünyanın bir çok ülkesindeki sellerde ölenlerin sayısı hızla artıyor.

UZMANLAR UYARDI
Sakarya’da ise şimdilik zorun yok. Sakarya’nın içmesuyu kaynağı olan Sapanca Gölü ile kısmında olsa Akçay Barajı’ndaki su seviyesi alınan yağışlar ve alınan önlemlerle tehlike çanları çalmıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Önümüzdeki özellikle 3 ay boyunca büyük kuraklı beklentisi var. Bütün bu tabloya rağmen Sakarya’nın bir çok bölgesinden Halk54 İhbar Hattı’na gönderilen fotoğraf ve görüntülerde birçok bölgede yasak olmasına rağmen şebeke suyu ile sulama yapıldığını ortaya koydu. İhbar Hattı’na konuşan vatandaşlar, “Herkes hortumlarla sulama yapanları ihbar etsin. Kimsenin 1 milyonu geçen Sakarya halkını susuz bırakmaya hakkı yok” dedi. 

203Ef1A7 D763 4508 934A 236D7E41627D

İLÇELERDE KURALA UYAN YOK
Öte yandan Kaynarca ilçesinde birçok kişinin bahçe ve tarlasına ektiği sebzeleri içmesuyu ile suladığı fotoğraflara yansıdı. Kaynarca’nın Arifağa, Uzunalan, Kertil, Uğurlu mahallelerinin yanı sıra ilçe merkezinde de bağ, bahçe ve tarlaları içmesuyu ile sulandığı görüldü. Kaynarca’nın yanı sıra Karasu, Hendek, Kocaali, Sapanca, Taraklı, Geyve ilçeleri başta olmak üzere 16 ilçede bağ, bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke suyu ile sulandığı objektiflere yansıdı.

C958D21A B326 4Fd8 B8D1 31242E68F36D

Yarbay Abdullah Cem Demirkan şehit oldu Yarbay Abdullah Cem Demirkan şehit oldu

SASKİ UYARIYOR
Sakarya’nın 16 ilçesinde bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke sulanmasıyla ilgili olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü bir kez daha uyarıda bulundu. Bahçe, tarla, meyveliklerin şebeke suyuyla sulanmasının kesinlikle yasak olduğunu anımsatan yetkililer, “Aksi durumunda hareket edenler hakkında yasal işlem yapmak zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve su kaynaklarımızın sıkıntıya girmemesi için yasalar çerçevesinde hareket etmesini rica ediyoruz” dedi.

DSİ YETKİLİ
Yetkililer, bağ, sebze ve meyve ekili alanların sulanması için vatandaşların Devlet Su İşleri (DSİ) ile görüşmesi gerektiğini de hatırlattı.

3038Eb50 Bf8F 44C2 8865 2Fb0F023A4Ce