Kurban Bayramı'na sayılı günler kalırken, Veteriner Hekim Mustafa Yıldız besicilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konuya dikkat çekti.

Yıldız yaptığı açıklamada, besicilerin bir yılın verimini Kurban Bayramı ile birlikte alacaklarını ve bu nedenle hastalanan kurbanlıklara karşı kullanılan ilaçların kalıntı sürelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Polis aracına giren yılanı itfaiye çıkardı Polis aracına giren yılanı itfaiye çıkardı

Besicilerin ilaç seçiminde ve kullanımında dikkatli olması gerektiğini belirten Yıldız, "Ahır işletmesi sahipleri, hayvanların tamamen doğal beslenmesine özen göstermeli. Hastalıklarda veteriner hekimlerden destek alınmalı ve ilaçlama veteriner kontrolünde yapılmalıdır. Burada ilaç kalıntısı her zaman büyük önem taşır. Veteriner hekimler bu konuda prosedürleri harfiyen uygularlar" dedi.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, "Hayvan sahiplerinin de veteriner hekimlerin her türlü tedavi için yapacağı tavsiyelere uyması  gerekiyor. Gıdalarda antibiyotik kalıntıları bulunması son yıllarda en önemli halk sorunlarından biri olarak gösteriliyor. İlaç kalıntı sürelerine örnek verilecekse; sefaleksinde 4 gün, oxytetrasiklin 28 gün, klavulanik asit, amoksisilin trihidrat 20 gün, kloramfenikol’de 45 gün ya da daha uzun süreli antibiyotikler piyasalarda mevcuttur. Şimdiden halkımızın ve de tüm emektar besicilerimizin güzel bir bayram geçirmelerini diliyorum." dedi.