Lokantalarda yemek fiyatlarına yansıtılan zam oranlarıyla ilgili açıklama yapan Sakarya Lokantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Gök, bu durumun lokantacıların suçu olmadığını vurguladı.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı

Gök, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bazı kesimlerce lokantaların yeme içme fiyatlarına yansıttığı zorunlu artışlar nedeniyle hedef gösterildiğine dikkat çekti. Lokanta ve benzeri işletmelerin boykot edilmesi için kampanyalar düzenlendiğini ve bu durumun esnafı tehdit ettiğini belirten Gök, şunları kaydetti:

"Her zaman gündeme getirdiğimiz ve uzun yıllardır ülkemizde uygulanan yanlış ekonomik politikalar beraberinde geçim sıkıntıları ve enflasyon doğurmuştur. Bugünlerde yeme içme sektörü bu konun sorumlusuymuş gibi hedef olarak gösterilmeye çalışılmakta olup, lokanta ve benzeri yerleri boykot edilmesini kampanyası adı altında bu kesimi tehdit edilmeye çalışılmaktadır."

Bugünkü pahalılığın suçlusunun esnaf kesimi olmadığını ve girdi maliyetlerine her gün yapılan zamları mecburiyetten fiyatlara yansıtmak durumunda olduklarını ifade eden Gök, "Bugün tüm ürünleri etkileyen artışları, tarım ülkesi olan ülkemizde çiftçilere ve hayvancılık yapanlara sahip çıkılmaması, akaryakıt zamları  vb yanlış tarım politikalarından kaynaklanıyor. Esnafta artışları fiyatlara yansımakta buda maalesef fiyatları yükseltmeye zemin hazırlanmaktadır" dedi.