İngiliz Antarktika Araştırmasında (BAS) ilk olarak buzda büyük çatlakların büyüdüğünü tespit etti.

BAS Direktörü Profesör Dame Jane Francis şöyle diyor: “Buzulbilimcilerimiz ve operasyon ekiplerimiz bu olayı tahmin ediyorlardı. Buz tabakasının ölçümleri, istasyonu çevreleyen yüksek hassasiyetli GPS aletlerinden oluşan otomatik bir ağ kullanılarak günde birkaç kez gerçekleştirilir. Bunlar, buz tabakasının nasıl deforme olduğunu ve hareket ettiğini ölçer ve ESA, NASA ve Alman uydusu TerraSAR-X'in uydu görüntüleriyle karşılaştırılır. Tüm veriler analiz için Cambridge'e geri gönderiliyor, böylece Antarktika kışında bile neler olduğunu biliyoruz - istasyonda personel olmadığında, 24 saat boyunca karanlık ve sıcaklık eksi 50 derece C'nin (veya -58F) altına düşüyor ).”

Depremin vurduğu İskenderun'da deniz seviyesi yükselmeye başladı Depremin vurduğu İskenderun'da deniz seviyesi yükselmeye başladı

BAS buzulbilimci Profesör Dominic Hodgson şunları ekliyor: "Bu olay bekleniyordu ve Brunt Buz Sahanlığının doğal davranışının bir parçası. İklim değişikliği ile bağlantılı değildir. Bilim ve operasyon ekiplerimiz, güvenli olduğundan emin olmak ve Halley'de üstlendiğimiz bilimin sunulmasını sürdürmek için buz sahanlığını gerçek zamanlı olarak izlemeye devam ediyor”.

Halley VI Araştırma İstasyonu, karmaşık ve öngörülemeyen buzul durumu nedeniyle son altı kış boyunca boş kaldı.

Ekim 2016'da, bazen Halley'i ikmal etmek için kullanılan rotanın karşısında, araştırma istasyonunun yaklaşık 17 km kuzeyinde Halloween Crack olarak bilinen yeni bir çatlak tespit edildi. 2020'nin sonlarında daha kuzeyde yeni bir çatlak daha ortaya çıktı ve Şubat 2021'de bir buzdağı (şimdi A74 olarak biliniyor) koptu. Bu buzdağı şimdi Brunt Buz Sahanlığından Weddell Denizi'ne doğru sürüklendi.