"Hakmar, sendikaya üye olan işçiyi Kod46 ile işten attı” diyerek eylem yapacağını duyuran Mağaza Market-Sen, bugün Erenler'deki market önünde market işçisi için basın açıklaması yaptı. 

Kod 46 ile haksız yere işten çıkarılan Hakmar işçisi Şener Demir yaptığı konuşmada, "Biz Hakmar’da bize verilen işleri her zaman yerine getirdik, ama onlar çeşitli bahanelerle beni Kod 46’dan işten çıkardılar" dedi.

İşten çıkarıldığını tesadüfen öğrendiğini ifade eden Demir, "Sendikaya üye oldum. Sendikaya üye olduğumu üst yönetim duydu. Bunu öğrenince de çeşitli şeyleri bahane ederek beni Kod 46’dan işten attı. Bu haksızlığa son verilmesini istiyorum. Tüm market işçileri Mağaza ve Market İşçileri Sendikası’na üye olsun, haklarını arasınlar. Hiçbir işçi yalnız değildir. Benim de tüm market işçilerinin de yanında Mağaza Market-Sen var. Haklarımızı layıkıyla sonuna kadar savunacaklarına da eminim. Sakarya halkı da bu haksızlığa sessiz kalmasın.’ diyerek açıklamasını sürdürdü.

Elektrikli Skoda Octavia yakında geliyor Elektrikli Skoda Octavia yakında geliyor

Mağaza Market-Sen adına basın açıklamasını Nebil Kaya yaptı. Yapılan açıklamada işten çıkarılan Şener Demir için tüm hukuki adımların atılacağı belirtilerek işçinin asla yalnız olmadığı vurgulandı. Yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

"Bizler bugün burada Hakmar'dan haksız yere işten atılan sendika üyemiz için bir aradayız. Hemen arkamızdaki bu mağazada üyemiz Şener Demir, son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri raflara dizmeye zorlandı. Suç kimin diye sorarsanız, suç, son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri işçiye dizmesini talimat veren bölge sorumlusudur, bunun önünü açan tüm Hakmar yönetimidir. Şener Demir,  sendikaya üye olup, Sakarya'da birliğimizi ve örgütlenmemizi güçlendirmek için çalışmalara başladığının 5. gününde işten atıldı.  
Ne tesadüftür ki SKT'li ürünlerle ilgili tek bir tutanak yokken üyemiz sendikalı olduktan sonra, Kod 46 bahanesi ile işten atıldı. Biz buradan soruyoruz! Madem bu büyük bir suçtu, neden Şener'in sendikalı olmasını beklediniz?

SKT'li ürünler sadece bir bahane. Hakmar yönetimi esas olarak hakkını arayan, sendikalı olan işçinin önünü kesmeye çalışıyor. Buradan sesleniyoruz, Hakmar yönetimi dinlesin: Buna izin vermeyeceğiz. İşçileri Kod 46 yalanıyla işten atamayacaksınız. Hakmar işçilerinin sendikalı olmasını engelleyemeyeceksiniz. Son kullanma tarihi yaklaşan ve geçen ürünleri sattırmak halk sağlığıyla oynamaktır. Hakmar, A101, ŞOK, BİM ve tüm zincir marketler bundan vazgeçecek. 

Biz Mağaza Market Sendikası olarak halk sağlığını da koruyacağız, Market işçilerinin haklarını yemenize de asla izin vermeyeceğiz. Tüm Market işçilerini, sessiz kalmamaya, birlik olmaya, başta Sakarya olmak üzere her yerde Mağaza Market-Sen’e üye olmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceğiz, patronların sömürüsüne son vereceğiz. Hakmar'da haksız yere kod 46 yalanıyla işten atılan üyemiz Şener Demir asla yalnız değil, hukuki bütün adımları atacağız. Son olarak, Hakmar yönetimine yapması gerekenleri söylüyoruz.

Hakmar kod 46 yalanından vazgeçeceksin.
Üyemiz Şener Demir'in 5 yıllık kıdem tazminatını vereceksin.
Hak gaspından vazgeçeceksin."