Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 22 Mayıs günü gerçekleşen oturumunda AK Parti Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık'ta Büyük Çerkes Sürgünü'nün yıl dönümü sebebiyle konuşma gerçekleştirdi.

160. yılında Çerkeslerin anavatanlarından sürgün edilişlerin yıldönümünde Ertuğrul Kocacık, mecliste bir konuşma gerçekleştirdi.

Ertuğrul Kocacık, 21 Mayıs Çerkes Günü'nü anmak yerine kutlaması ise tepkilere sebep oldu.

Ertuğrul Kocacık, mecliste yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Bakan Koca duyurdu: Bayramın ilk günü 16 bin kişi yaralandı Bakan Koca duyurdu: Bayramın ilk günü 16 bin kişi yaralandı

"21 Mayıs Çerkes Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu özel gün sadece Çerkes kardeşlerimiz için değil, tüm milletimiz için büyük bir anlam taşımaktadır. Çerkes kültürünün zenginliği ve tarihi mirası hepimizin ortak değerlerini yansıtmaktadır.

Çerkesler tarih boyunca özgürlük ve onur mücadelesi veren,kültürel zenginliklerini koruyan ve gelecek nesillere aktaran bir halk olmuştur.

Bu güçlü duruşları tüm insanlığa ilham veren bir hikaye olarak hafızalarımızda yer alaktadır. Bizler Türk Milleti olarak Çerkes halkının bu azmini ve kararlılığını her zaman takdirle karşılamışızdır.

Bu anlamlı günde Çerkes kardeşlerimin Çerkes Günü'nü kutluyor, kültürel miraslarının yaşatma konusundaki azim ve kararlılıklarını takdirle karşılıyorum. Gelecek nesillerinde bu zengin kültürü aynı özveriyle koruyup yaşatacağına olan inancım tamdır."