Şarj parkları, ana trafik arterleri boyunca şehirler ve yerleşim birimleri ile alışveriş merkezleri ve Mercedes bayilerinde kurulacak. Uzak kamyon duraklarının karanlık köşelerine kurulan bazı hızlı şarj istasyonlarının aksine Mercedes, gözetleme kameralarıyla güvenli bir şarj ortamı yaratmak ve ayrıca yemek ve sıhhi tesisler sunmak istiyor. Ve: Şarj parkları, bazılarının çatısında güneş pilleri bulunan yeşil elektrikle çalıştırılacak.

Bakan Soylu: 'Bugün Türkiye'nin dağlarında teröristler gezmeye korkuyorlar' Bakan Soylu: 'Bugün Türkiye'nin dağlarında teröristler gezmeye korkuyorlar'

Şu anda bazı Tesla istasyonlarında olduğu gibi, Mercedes şarj cihazları da diğer markaların müşterileri için kullanılabilir olmalıdır. Ancak Mercedes sürücülerine özel bir özellik var: şarj istasyonlarını önceden rezerve edebilirsiniz.

Bu, rotayı planlayan ve optimum şarj duraklarını hesaplayan navigasyon sistemi aracılığıyla otomatik olarak gerçekleşir. Bu amaçla bir Mercedes şarj parkı mevcutsa, mümkünse planlanan varış saatinde bir şarj istasyonu ücretsiz olarak bloke edilir.

Mercedes henüz şarj maliyetleri hakkında yorum yapmadı, "rekabetçi fiyatlar" hakkında konuşuyorlar. Sağlayıcıya bağlı olarak, bunlar artık kilovat saat başına 40 ila 80 sent arasında. Mercedes üzerinden ücretlendirme tarifesi yapan müşteriler daha az ödeme yapsın.