Merkez Bankası, dün açıklanan ve 24 yılın zirvesine ulaşan enflasyon için değerlendirmelerini yayımladı. Merkez, enflasyondaki artışa en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiğini bildirdi.

Merkez Bankası (TCMB) 2022 Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı.

Buna göre, enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiğine dikkat çekildi.

Tüketici fiyatlarının yüzde 2,37 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 0,98 puan yükselişle yüzde 79,60 olduğunun anımsatıldığı raporda, enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükselişin devam ettiği belirtildi.

‘KİRADA DAHA BELİRGİN’
Bu dönemde, tüketici yıllık enflasyonunun enerji grubunda gerilerken diğer gruplarda yükseldiği ifade edildi.

Temel mal grubunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda yükseldiği, bu dönemde, yıllık enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda arttığı vurgulandı.

Rapora göre, alkollü içecek ve tütünde firma fiyatları etkili oldu.

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırlı etkisinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışlarının etkili olduğu belirtildi.

Araç sahiplerini ilgilendiren karar: Değer kaybı önlenecek Araç sahiplerini ilgilendiren karar: Değer kaybı önlenecek

‘İŞLENMİŞ GIDADA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR’
Gıda grubunda yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdada sınırlı bir düşüş kaydettiği, işlenmiş gıdada ise yükselmeye devam ettiği ifade edildi.

Enerji enflasyonunun, uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düştüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimi bir önceki aya göre artışa işaret ederken, göstergelerin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.”