Sakarya Büyükşehir Belediyesi, anma etkinlikleri arasında bir ilke imza atarak Sosyal Gelişim Merkezi’nde (SGM) bir yazar ve bir usta sanatçıyı ağırladı. Türkiye’nin tanıdığı santur sanatçısı Sedat Anar ve yazar Kemal Öke, Hz. Mevlana’yı vefatının 750. yıldönümünde çok özel bir etkinlikle andı.

“Şems’in Dilinden Mevlâna” isimli programda Sedat Anar musikiyi konuştururken Kemal Öke ise dinleyenleri büyüleyen bir söz performansı ortaya koydu. Büyükşehir’in Aralık ayı takviminde yer alan program, sanatseverlerle dolup taştı. Salonun tıklım-tıklım dolduğu programa Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de katıldı.

Ömrünü ilahi aşka vakfeden, 66 yıllık ömrüne insana ve hayata dair kapsayıcı eserler sığdıran, yüzyıllardır insanlığın yoluna ışık olan Hz. Mevlâna bu programda dualarla ve kendi kelamıyla yad edildi. Tarihte İslam aşığı, mutasavvıf ve ilahiyatçı Hz. Mevlana’nın en yakın dostu olarak kayıtlara geçen Şems’in kelamından sözler izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Başkan Ekrem Yüce, gecenin sonunda Mevlana’yı anlatırken, “Ölümümden sonra mezarımı yerde aramayınız, bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir’ sözü ve eşi benzeri olmayan eserleriyle gönüllerimize taht kuran Mevlâna kalbimizde yerini asırlardır muhafaza ediyor. Yolumuza ışık olan, Allah aşkıyla her birimize kılavuz olan Mevlâna, yol göstericiydi. Düşünün ki 750 yıl geçmiş her bir kelamı gün geçtikçe mücevher gibi değerlenmiştir. Rabbim bu topraklara nice Mevlana’lar, nice İslam aşığı mutasavvıflar nasip eylesin. Her zaman dualarımızda olacak” ifadelerini kullandı.

Akyazı'da kaderine terk edilen 100 yıllık camii için harekete geçildi Akyazı'da kaderine terk edilen 100 yıllık camii için harekete geçildi

Yüce, program sonunda dinleti ve söyleşi performansı için konuklara teşekkür ederek günün anısına hediyeler takdim etti.

Mevlâna Gecesinde Duygu Seli “Her Bir Kelamı Geleceğe Işık…”3Mevlâna Gecesinde Duygu Seli “Her Bir Kelamı Geleceğe Işık…”4Mevlâna Gecesinde Duygu Seli “Her Bir Kelamı Geleceğe Işık…”2Mevlâna Gecesinde Duygu Seli “Her Bir Kelamı Geleceğe Işık…”