Özel haber: Nurettin Eryılmaz

Adapazarı ilçesindeki Kapalı Çarşı'da kuyumculuk yapan M.B., iş insanları ve yabancı uyruklu müşterilerine kilo işi altın ve dolar satışı yapıyordu.

İddiaya göre, Kapalı Çarşı'daki dükkanında ramazan bayramından sonra sipariş aldığı kilolarca altın ve dolar paralarıı peşin alarak bir hafta sonra tesilm edeceğini müşterilerine belirten M.B. ve eşi K.B., günler sonra ortadan kayboldu. 

Sırra kadem basan M.B., iş insanları ve yabancı uyruklu müşterileri tarafından kendisine emanet edilen altın ve milyonlarca lirayla ortadan kaybolduğu iddiasıyla aranırken, mağdurlar HALK54'e konuştu.

Kuyumcu ve eşinden şikâyetçi olan mağdurlardan Iraklı Hamit A. “16 Nisan'da kuyumcunun eşi K.B. benden 20 bin dolar istedi. Bankada bir sorun çıktı. Ben sana Cuma günü ödeme yaparım dedi ve bizim eve geldi. Ona 20 bin dolar verdim videoda çektim onu polise verdim. Cuma günü kuyumcu dükkânına geldim. Bir saat sonra gel iki saat sonra gel diye beni oyaladı. Benim ödemem var dedim sonra eşi M.B. Pazar günü paran hazır gel dedi. Burada 7 yedi kişi var 40 bin dolar, 30 bin dolar, 60 bin dolar veren var 80 bin dolar veren var. Kuyumcunun telefonu kapalı. Burada üç dört milyon dolar bizim yakınlarında paraları gitti. Para önemli değil bize kalleşlik yaptı. Irak'tan para havaleleri M.B.'ye geliyordu. Bizim çevre ondan altın ya da dolar alıyordu. Ben bu adama iyilik yaptım ona borç para verdim başkalarıyla belki ticaret yapıyordu bilmem ama o bana ayıp yaptı. Beş vakit namaz kılıyordu iyi bir insandı ona çok güvendim polise gittim şikâyetçi oldum. Ben şikayette bulunan 33'üncü kişiymişim ” diye konuştu.

Kuyumcunun önünde bekleyen Iraklılar, "Burada en çokta Türkler mağdur Geçen gün 20 kişi vardı. Bu kuyumcunun önünde bir kadın vardı 5 kilo altın biri 2 kilo bir üç kilo altını vermiş”  diye konuştular.

Karavan dolandırıcısına 3 yıl 4 ay hapis Karavan dolandırıcısına 3 yıl 4 ay hapis

Iraklı iş insanı Abdullah T., "Ramazan bayramı öncesi dolar almak için ona 132 bin TL verdim. M.B. dolar şimdi yok bayram sonrası veririm dedi. 132 bin TL kalsın bende dedi. Bende İstanbul’a gittim bayram sonrası geldim M.B. ortadan kayboldu. 5 milyon dolar ile Türkiye’den dışarı bu adam nasıl çıktı? Bu bizim sorunumuz değil devletin sorunu bu kişiyi bulsunlar. Biz polise güveniyoruz biz Türk adaletine güveniyoruz. Biran önce bu kişiyi bulsunlar “ diye konuştu.

Sakarya Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri olayı çok yönlü olayı soruştururken, kuyumcunun yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar 70 kişinin mağdur olarak müracaat ettiği, tahminen bu sayının 100 kişiyi aştığı ve ortadan kaybolan paranın onlarca milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda polis ekipleri Kapalı Çarşı'daki kuyumcu dükkânına çilingir marifetiyle girerek arama yaptı. Bir bilgisayar ve çeşitli eşyalara el konuldu.

Öte yandan M.B.'nin gümrük kapıları ve havaalanlarından çıkış kaydının olmadığı belirlenirken, henüz Sakarya'dan da çıkmamış olduğu değerlendiriliyor.