Medyabar'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ramazan ayı başındaki talimatı gereği tüm Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da da özellikle gıda üretim ve satış yerleri ile lokanta-restoran gibi işletmelere denetimler yapıldı. Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri ramazan ayı içerisinde et üretimi ve satışı yapılan işletmeler ile lokantalardaki kırmızı et ürünlerinden numuneler alarak incelemeler yaptı.

Sakarya'da sucuk üretimi yapan bir firmanın üretim yeri ve satış ofisinde, bir et firmasının satış ofisinde ve 4 lokanta-restorandan alınan numunelerde tek tırnaklı eti (at ve eşek) tespit edildi. Söz konusu 2 üretim ve satış firması ile 4 lokanta-restorana, en üst sınırlardan cezai işlem uygulanırken, haklarında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Mevzuat gereği tek tırnaklı eti ürünlerini satan iş yerlerine yönelik kapatma ya da mühürleme işlemi uygulanamazken, isimleri de öğrenilemedi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, bilgi vermelerinin doğru olmayacağını ve konuyla ilgili bakanlıktan bilgi alınabileceğini söyledi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önüne geçilmesi, sağlığın korunması ve tüketicilerimizin aldatılmasının önlenmesi ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla 2012 yılında gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmaların isimlerini ilan etmeye başlamıştı.
Bakanlık toplam 27 defa duyuru yaparken, toplamda 1.887 firmanın 4.164 farklı parti ürünü hakkında açıklama yapılmıştı.
Sakarya'dan da çok sayıda firma bu listelerde yayınlanırken, bakanlık son olarak 2022 yılı mart ayında duyuru yapmıştı.

FED'in eski Araştırma Direktörü ETD'nin konuğu oldu FED'in eski Araştırma Direktörü ETD'nin konuğu oldu

Ramazan ayı öncesinde Adana’da kesimi yapılan at ve eşek etlerinin İstanbul'da sucuk yapıldıktan sonra Düzce’den piyasaya sürüleceği bilgisini alan Sakarya jandarması, Hendek'teki bir dinlenme tesisinde yaptığı operasyonda tırın içerisinde 700 kilogram at ve eşek eti ele geçirmişti.
Operasyonda gözaltına alınan 3 kişi adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.