Sapanca'da 2018'de yapımına başlanan 2 istasyonlu, 36 kabinli teleferik projesi 2023 yılının Haziran ayında hizmete girmişti. Hizmete açıldıktan sonra bazı bölümlerinde inşaası devam eden teleferik, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığı, otopark ve yeşil alanın tamamlanmaması gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda Sapanca belediyesi tarafından mühürlendi.

ASELSAN, NATO Tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi ASELSAN, NATO Tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi

Mühürleme olayıyla ilgili olarak Sapanca Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ""Hasanpaşa Mahallemizde bulunan teleferik işletmesiyle ilgili yaptığımız incelemeler neticesinde, işletmenin iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığını tespit ettik. Yapılan sözleşme gereği taahhüt edilen alan ve hizmetlerin tamamlanmaması (otopark ve yeşil alanlar) nedeniyle ruhsatın alınamadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple, işletmenin faaliyetlerine geçici süre ile son verilmiş ve teleferik işletmesi mühürlenmiştir. Beklentimiz, herhangi bir güvenlik ve hukuk sorunu olmaksızın, tüm şartların bir an önce yerine getirilerek teleferiğin Sapanca halkına ve turizmine yeniden kazandırılmasıdır. Bu süreçte halkımızın güvenliği ve huzuru önceliğimizdir. Gerekli çalışmaların tamamlanması için ilgili birimlerle iş birliği içinde olacağız ve süreci yakından takip edeceğiz" denilmişti.

Mühürlenen teleferikte yaklaşan bayram nedeniyle otopark ve yeşil alan çalışmalarına hız verildi. Otopark ve yeşil alan çalışmalarının bir an önce bitirilmesiyle teleferiğin kısa süre içinde tekrar hizmete açılması bekleniyor.