Hüseyin Cumalı’nın özel haberi

NE OLMUŞTU!
Sapanca Belediyesi Kırkpınar Mahallesi ile Mahmudiye Tepesi arasında teleferik hattı için ihaleye çıktı. İhale sonrasında 2018 yılında teleferik için ilk kazma vuruldu. Ancak Kırkpınar Mahallesi Hasanpaşa mevkiine kurulması planlanan teleferik ayağı ve sosyal tesislerinin için belirlenen arsanın oyun sahası, deprem toplanma alanı, park olması nedeniyle Kırkpınar halkı buna karşı çıktı. Ekim 2019 yılında bir araya gelen mahalle sakinleri, doğa tutkunları, çevreciler, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler 1 aydır şantiyenin kurulacağı alanda nöbet tutmaya başladı. 

Ss1S1

POLİS MÜDAHALESİ
Mahkemeye 'yürütmeyi durdurma' kararı için yapılan başvuruya 'ret' kararı çıkmasıyla birlikte Sapanca Belediyesi alanda kurulan çadırların kaldırılması için eylemcilere tebligat yaptı.
Ancak eylemciler çadırı kaldırmasınca 15 Ekim 2019 sabahı bölgeye çevik kuvvet, asayiş, zabıta ve temizlik ekipleri geldi. Belediye yetkilileri, Sapanca Kaymakamlığı'nın aldığı kararı eylemci gruba iletti. Grup, tebligata karşı gelerek eyleme devam etmek isteyince arbede çıktı. Arbede sırasında 1 polis memuru ile 9 kişi baygınlık geçirdi. Bayılanlara polisler ve vatandaşlar müdahale ederken, 1'i kadın 10 kişi gözaltına alındı.

S2S2-14

İSTİFAYA DAVET
Tansiyonun anbean yükseldiği o anlarda 'başkan istifa', 'polis ile bizi karşı karşıya getirenler utansın', 'Dedelerimizin topraklarından elinizi çekin' sesleri yükseldi. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları yaşanan olaylar sonrasında ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında teleferik ile birlikte bölgede 3 bin ağaç kesileceği, mevcut karayolunun teleferik ile beraber gelecek yoğunluğu taşımayacağını, alanın deprem toplanma alanı olduğunu belirterek 'bizler teleferiğe değil yerine karşıyız' dedi.

S33

Gazze'de can kaybı 37 bin 372’ye yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 372’ye yükseldi

EYLEMCİ BAŞKAN 
Ekim 2019 yılında yaşanan olaylar sırasında objektiflere Nihat Arda Şahin’de yansımıştı. Teleferiğin yerine isyan eden grup arasında bulunan Nihat Arda Şahin arbede de aktif rol üstlenirken, polisi grubu dağıtmasıyla birlikte çadırların sökümü ve eşyaların taşınması sırasında çalıştı. Aradan yıllar geçti ve 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Nihat Arda Şahin CHP’den girdiği seçimde Sapanca Belediye Başkanı seçildi. Yeni başkan Şahin göreve gelir gelmez yaptığı ilk büyük icraatı ise teleferiği mühürlemek oldu.

EYLEMCİ BAŞKAN MÜHRÜ BASTI
2018'de yapımına başlanan, 2 istasyonlu, 36 kabinli teleferik hattı bilindiği gibi 2023 yılının Haziran ayında vatandaşın hizmetine açıldı. Özel bir firma tarafından işletilen, bir buçuk kilometre uzunluğundaki teleferik hattı, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığı, otopark ve yeşil alanın tamamlanmaması gerekçesiyle dün Sapanca Belediyesi tarafından mühürlendi. Sapanca Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Hasanpaşa Mahallemizde bulunan teleferik işletmesiyle ilgili yaptığımız incelemeler neticesinde, işletmenin iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığını tespit ettik” dendi.

EKSİKLERİ YERİNE GETİRSİNLER
Yapılan açıklamada, “Yapılan sözleşme gereği taahhüt edilen alan ve hizmetlerin tamamlanmaması (otopark ve yeşil alanlar) nedeniyle ruhsatın alınamadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple, işletmenin faaliyetlerine geçici süre ile son verilmiş ve teleferik işletmesi mühürlenmiştir. Beklentimiz, herhangi bir güvenlik ve hukuk sorunu olmaksızın, tüm şartların bir an önce yerine getirilerek teleferiğin Sapanca halkına ve turizmine yeniden kazandırılmasıdır. Bu süreçte halkımızın güvenliği ve huzuru önceliğimizdir. Gerekli çalışmaların tamamlanması için ilgili birimlerle iş birliği içinde olacağız ve süreci yakından takip edeceğiz" ifadelerine yer verildi.